«آپاراتچی» فیلمی برای همه عاشقان سینماست

تورج الوند در گفت‌وگو با قدس:

«آپاراتچی» فیلمی برای همه عاشقان سینماست

تورج الوند یکی از بازیگران خوش‌آتیه سینمای ایران است، با احتساب «آپاراتچی» تاکنون در سه فیلم به عنوان نقش اول بازی کرده که تنها «نگهبان شب» یعنی نخستین تجربه بلند او به نمایش درآمده است.


حضور متفاوت و درخشان الوند در «نگهبان شب» نوید یک بازیگر تازه‌نفس و متفاوت را به سینمای ایران داد و او را نامزد سیمرغ بلورین بهترین نقش اول مرد کرد. او سال گذشته این موفقیت را با بازی در فیلم «اتاقک گلی» تکرار کرد و امسال نیز با «آپاراتچی» به فجر چهل و دوم آمده است. الوند در هر سه فیلمی که بازی کرده نقش جوانی شهرستانی را داشته که از قوم‌‌های مختلفی از کرمانی و کرد تا ترک زبان بودند و در ایفای آن‌ها ظرافت بسیاری به خرج داده است. 
الوند درباره تجربه بازی در فیلم آپاراتچی و ایفای نقش یک ترک زبان می‌گوید: راستش این پیشنهاد خیلی ترسناک بود، چون اجرای گویش آذری برایم سخت بود و همیشه به خودم گوشزد می‌کردم یادم بماند کارهایی که برایم سخت است را هیچ وقت انجام ندهم. آن زمان که فیلم‌نامه را برای من فرستادند و آن را خواندم از نقش خیلی خوشم آمد و متوجه شدم فیلم‌نامه بسیار خوبی هم دارد. تصمیم گرفتم در این پروژه باشم و ریسک‌های آن را هم پذیرفتم و به استقبالش رفتم. حاصلش هم آن چیزی شد که روی پرده است و بسیار خوشحالم که در این فیلم بازی کردم.
وی در ادامه با بیان اینکه بازیگر وقتی مجبور باشد زبان و گویش جدید هم یاد می‌گیرد، یادآور می‌شود: طبیعتاً در پروژه هم مشاوره‌های خوبی وجود دارد. ضمن اینکه همیشه خودم هم درباره نقش و ویژگی‌های آن تحقیق می‌کنم و نقش‌هایی که قبلاً آن گویش را درست اجرا کردند، بررسی می‌کنم.
الوند در واکنش به اینکه خودش هم از عاشقان سینماست و برای رسیدن به این جایگاه مسیر سختی را طی کرده، درباره شباهت‌های خودش و نقش اول قصه می‌گوید: به نظرم جلیل که از عاشقان سینماست، می‌تواند به همه بچه‌های سینما تعمیم داده شود؛ همه کسانی که دوست دارند بازیگر، کارگردان، طراح صحنه و بخشی از یک فیلم شوند. این‌ها همگی عاشق سینما هستند و هیچ نیرویی به این اندازه نمی‌تواند فرد را در این صنعت پیش ببرد. 
وی درباره شیرین‌ترین و سخت‌ترین لحظات بازی در آپاراتچی می‌گوید: طبیعتاً هر نقشی چالش‌هایی دارد ولی بازی در این فیلم برایم سخت نبود اما شیرین‌ترین سکانس فیلم برای من، صحنه‌ای است که در اختتامیه فجر اسم جلیل را می‌خوانند و او با شوق و ذوق جایزه‌اش را می‌گیرد و خوشحال است به آرزویش رسیده، آن سکانس را خیلی دوست دارم.
الوند درباره اینکه آیا در مسیر کاری خود همیشه در حال تجربه کردن شخصیت‌های متفاوت با گویش‌های مختلف خواهد بود، تأکید می‌کند: از هر فیلم‌نامه جذابی که به من پیشنهاد شود استقبال می‌کنم و نقش‌ها را به این شکل تفکیک نمی‌کنم. البته ترجیحم برای پروژه بعدی فیلمی است که به زبان فارسی صحبت کنم و این تجربه را هم داشته باشم.
وی در واکنش به عدم حضور آپاراتچی در بخش سودای سیمرغ می‌گوید: به نظرم جذاب‌تر بود مانند جشنواره‌‌های جهانی که بخش‌های جانبی دارند و سایر رشته‌های یک فیلم هم قضاوت می‌شوند، ما هم در جشنواره فجر چنین کاری انجام دهیم تا زحمات همه دوستان دیده شود.


خبرنگار: صبا کریمی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه