حمله‌های واشنگتن به مقاومت عبور از خطوط قرمز مردم عراق

محمدعلی الحکیم، مدیر خبرگزاری «النخیل» عراق در گفت‌وگو با قدس از پاسخ‌ به گستاخی‌های اخیر آمریکا می‌گوید 

حمله‌های واشنگتن به مقاومت عبور از خطوط قرمز مردم عراق

کشته و زخمی شدن نزدیک به 40نظامی آمریکایی در پی حمله مقاومت اسلامی عراق به پایگاه آن‌ها در اردن و در پی آن، حمله ارتش ایالات متحده علیه گروه‌های مقاومت که به کشته و زخمی شدن چندین تن از شهروندان عراقی انجامید، بحث خروج نظامیان اشغالگر از همسایه غربی را بار دیگر به سوژه‌ اصلی محافل سیاسی و نظامی این کشور تبدیل کرده است.


تهاجم اخیر آمریکا در حالی انجام شده‌ که گروه‌های مقاومت بخشی از ساختار رسمی امنیتی و نظامی عراق به شمار می‌روند. محمد شیاع السودانی، نخست‌وزیر عراق در واکنش به این حملات، حضور نیروهای بین‌المللی ائتلاف آمریکا را در بحبوحه جنگ غزه، ثبات‌زدا توصیف کرد و خواستار خروج سریع آن‌ها از خاک کشورش شد. درخواست‌ها برای خروج نیروهای اشغالگر از منطقه به‌ویژه پس از اقدام آمریکا در ترور سردار قاسم سلیمانی و ابومهدی المهندس در حالی شدت گرفته که این خواسته، موانع مهمی را ازجمله توافق‌نامه راهبردی و عدم استقلال مالی بغداد پیش روی خود می‌بیند.

محمد علی الحکیم، مدیر خبرگزاری النخیل عراق در گفت‌وگو با قدس ضمن تأکید بر اینکه حملات اخیر آمریکا در عراق و هدف قرار دادن نیروهای نظامی رسمی این کشور حاکمیت و تمامیت سرزمینی ما را هدف قرار داده، اظهار کرد: این اقدام نه فقط دهن‌کجی به حاکمیت عراق که به منزله نادیده گرفتن حقوق دولت و مردم بوده و بی‌تردید غیرقابل قبول است.

مصادره حاکمیت و استقلال عراق
الحکیم با اشاره به امضای توافق‌نامه‌ امنیتی میان بغداد و واشنگتن توسط دولت وقت عراق در سال 2008 که بر مبنای آن، نیروهای نظامی آمریکا ملزم به ترک خاک عراق تا انتهای سال 2011 بودند، گفت: ورود دوباره نیروهای آمریکایی به خاک عراق به بهانه مبارزه با گروهک داعش در سال 2014 با تصویب یک توافق‌نامه امنیتی جدید میان دو کشور همراه شد که به واسطه خلأ امنیتی و اطلاعاتی تحمیل شده به عراق در آن زمان، رویکردی تمامیت‌خواه و یک‌جانبه‌گرایانه داشت و فقط بر اساس منافع سلطه‌جویانه این کشور تدوین شده بود؛ مسئله‌ای که در آن زمان با اعتراض برخی از سیاسیون و نمایندگان وقت مجلس عراق همراه شد. درواقع این توافق‌نامه امنیتی بلندمدت همان‌طور که پیش‌بینی می‌شد به مصادره حاکمیت و استقلال عراق منجر شد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر حضور نیروهای آمریکایی در خاک عراق با توجه به توافق‌نامه میان دو کشور مسئله‌ای قانونی است، تصریح کرد: با این حال، آن‌ها با سوءاستفاده از این مسئله و انجام عملیات‌های ترور در خاک عراق نه تنها قواعد مشخص شده در توافق‌نامه امنیتی را زیرپا گذاشتند که از خطوط قرمز عراق نیز رد شدند.
الحکیم با اشاره به عملیات طوفان‌الاقصی و جنگ کنونی در غزه، حملات اخیر نیروهای مقاومت عراق علیه مواضع نیروهای آمریکایی در منطقه را پاسخی به عبور نیروهای آمریکایی از خطوط قرمز عراق دانست و تأکید کرد: درواقع حملات مقاومت عراق واکنشی به اقدامات گذشته نیروهای آمریکایی علیه مردم و حاکمیت عراق است که در حال حاضر و به واسطه جنگ غزه نمایان شده است.
تحلیلگر عراقی مسائل منطقه با اشاره به این مسئله که آمریکایی‌ها از یک سو اعلام می‌کنند خواستار افزایش تنش‌ها در منطقه نیستند اما از طرف دیگر با حملات اخیر به بهانه کشته شدن سه نظامی این کشور نشان دادند دچار یک تناقض و سردرگمی عمیق در سیاست‌هایشان در قبال مسائل منطقه هستند، گفت: به نظر می‌رسد دست به گریبان بودن دولت کنونی آمریکا با مسائل مختلف داخلی مانند در پیش داشتن انتخابات و پدیده مهاجران غیرقانونی و مسائل خارجی مثل ادامه بحران در اوکراین، جنگ غزه و تقابل اقتصادی با چین، قدرت تصمیم‌گیری را از بایدن و دولتش سلب کرده و رویکردهای متضاد کنونی ناشی از این سردرگمی است.
وی تأکید کرد: بی‌شک شرایط کنونی آمریکا اجازه آغاز یک جنگ فراگیر را به این کشور نمی‌دهد، اما اقدامات این کشور ازجمله حملات در داخل خاک عراق و سوریه که بی‌تردید از سوی نیروهای عراقی بدون پاسخ نخواهد ماند، می‌تواند منطقه را به یک بحران بزرگ دچار کند. آنچه مشخص است حملات کنونی آمریکا در منطقه ازجمله در عراق و سوریه با دو هدف از بین بردن یا تضعیف توان مقاومت و منحرف کردن افکار عمومی از جنگ غزه و جنایات اسرائیل صورت می‌گیرد.

سلاح دلار در دست آمریکا
مدیر خبرگزاری النخیل عراق با بیان این مسئله که مردم و مرجعیت عراق خواهان اخراج نیروهای آمریکایی از عراق هستند و این خواسته پس از حملات اخیر نیروهای آمریکایی تشدید شده، تصریح کرد: در حال حاضر آمریکا تلاش می‌کند با سلاح دلار به سلطه و حضور نظامی در این کشور ادامه دهد. به‌طورقطع برای کاستن از قدرت نفوذ آمریکا در عراق، استقلال دستگاه مالی و اقتصادی عراق از آمریکا امری الزامی خواهد بود. متأسفانه به دلیل توافق‌نامه راهبردی میان بغداد و واشنگتن که پیش‌تر به آن اشاره شد تراکنش‌های مالی کشور عراق از طریق بانک فدرال رزرو آمریکا انجام می‌شود و همین مسئله دست بغداد را در تصمیم‌گیری‌های مستقل بسته است. از طرفی برای لغو این توافق‌نامه ننگین، رأی موافق دوسوم نمایندگان پارلمان عراق نیاز است که متأسفانه به دلیل وجود فضای متشتت و نابسامان سیاسی و اختلافات حزبی عمیق، تحقق این امر بسیار سخت خواهد بود.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه