نهایت لطف خداوند به بندگان

نهایت لطف خداوند به بندگان

حجت‌الاسلام دکتر محمدحسین فاریاب عضو هیئت علمی مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره)


رسول گرامی اسلام(ص) در 27 رجب به پیامبری مبعوث شد. مبعث روزی است که به عظمت آن در طول تاریخ، روز دیگری یافت نمی‌شود. در این نوشتار، از سه زاویه به اهمیت مبعث می‌پردازیم.

اهمیت روز
یکی از اموری که موجب اهمیت ماه رجب شده، وقوع مبعث رسول گرامی اسلام(ص) در آن است. روزه گرفتن در این روز، معادل روزه 70سال است. (امالی شیخ صدوق، ص586)
در این میان، دین اسلام کامل‌ترین دین است و اگر این دین نمی‌آمد، بشر نمی‌توانست به بالاترین رتبه از هدف حقیقی آفرینش خود برسد. در حقیقت خداوند متعال با فرستادن رسول گرامی اسلام(ص) و شریعت اسلام بیشترین لطف را به بندگان خود کرد.

اهمیت پیامبر اسلام(ص)
یکی از وجوه اهمیت و بزرگی مبعث، بزرگی رسول گرامی اسلام(ص) است؛ کسی نمی‌توانست جز ایشان، بزرگی این مسئله را به دوش کشد. به دیگر سخن، او است که مبعث را مبعث کرده است. او باید چنان الگویی باشد که تا قیامت، بشریت را از الگو بی‌نیاز کند تا بشر نتواند به خدا بگوید برای رسیدن به تو، الگوی لازم در اختیارم قرار ندادی. اینک می‌توانیم به این نتیجه نزدیک شویم که او یک انسان فرازمانی بوده و وقتی زندگی می‌کرد، باید چنان رفتار می‌کرد که بتواند نه تنها الگوی مردمان عصر خود بلکه الگوی تمام عالمیان باشد؛ ازاین رو است که خداوند متعال درباره او می‌فرماید: «وَ ما أَرْسَلْناكَ إِلاَّ رَحْمَةً لِلْعالَمينَ؛ ما تو را نفرستادیم مگر آنکه رحمت برای تمام عالمیان باشی». (انبیا، 107)
در روایات، رسول گرامی اسلام(ص) غایت آفرینش نظام هستی به شمار رفته است. چنان‌که خداوند متعال در حدیث قدسی فرمود: «لولاک لما خلقت الافلاک؛ اگر تو نبودی، افلاک (نظام هستی) را نمی‌آفریدم». (مناقب ابن شهر آشوب، ج1، ص217)
پیامبر اکرم(ص) در میان مردم 40سال چنان زیست که کسی نتوانست کوچک‌ترین کار قبیحی از او بیابد و پس از اعلام پیامبری، آن را به رخ او بکشد. دشمنانش هنوز او را امین خود می‌دانستند؛ بیش از آنکه منطق و برهانش، مردم را مسلمان کند، رفتار و کردارش مردم را مجذوب و شیفته می‌کرد. باورش دشوار است ولی 14قرن پیش بر مهم‌ترین امور بهداشتی تأکید می‌کرد.
اگر چه قرآن، رسمی‌ترین معجزه او بود، ولی بی‌گمان معجزه اصلی او، تغییر دادن هویت مردمی بود که جاهلیت شاخصه اصلی آن‌ها بود. او در میان قومی مبعوث شد که به گفته امیرالمؤمنین(ع) بدترین آیین را داشتند. (نهج البلاغه، خطبه 26) 

اهمیت دین اسلام
مبعث آغازگر آخرین دین آسمانی یعنی اسلام بود. دینی که آمده بود تا افق‌های هدایت را درنوردد، انسان را برتر از فرشتگان سازد و به جایگاه حقیقی خود برساند؛ جایگاهی که با تصاحب آن، انسان بهانه آفرینش نظام هستی به شمار می‌رفت. قرار بود این دین، آخرین دین باشد. پس باید چنان جامعیتی داشته باشد که پاسخگوی تمام نیازهای بشریت در حوزه سعادت حقیقی، تا قیامت باشد. باید بتواند انسان عصر جدید را همچون انسان عصر رسول‌الله(ص) به بالاترین کمال برساند. برخلاف تبلیغات دشمنان، اسلام بیشترین کرامت حقیقی را به زنان داده و از حقوق حقیقی آن‌ها که متناسب با نوع آفرینش آن‌هاست، بیشترین دفاع را انجام داده است. قرآنی که بر پیامبر(ص) نازل شد، همیشه تازگی دارد. در عظمتش همین بس که جن و انس، هنوز نتوانسته‌اند یک سوره مانند آن را بیاورند.امید که با آمدن بقیةالله، وعده الهی محقق شده و دین اسلام در جهان، عالمگیر شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه