تخلیه فاضلاب در کشف‌رود با تانکرهای بدون ردیاب

متولیان وعده طراحی سیستم رصد دادند

تخلیه فاضلاب در کشف‌رود با تانکرهای بدون ردیاب

شنیده‌ها حکایت از تخلیه روزانه ۳۰۰تا ۴۰۰ تانکر فاضلاب در محدوده کشف‌رود طی چند سال اخیر دارد. آماری که اگر تعداد روزهای سال را در آن ضرب کنیم با عدد ۱۴۶هزار تخلیه تانکری به صورت سالانه روبه‌رو می‌شویم، حجم سالانه هر یک از این ۱۴۶هزار تانکر را که در نظر بگیریم با چیزی شبیه یک فاجعه زیست محیطی مواجه می‌شویم. تعداد این تانکرها، نحوه تخلیه و نظارت بر این تانکرها در حال حاضر موضوع مهمی است که در این گزارش به آن پرداخته می‌شود.


به گزارش خبرنگار قدس آنلاین، رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشهد درباره تعداد تانکرهای فاضلاب و نحوه نظارت بر این تانکرها می‌گوید: طی سه یا چهار سال گذشته، تعداد تانکرهای فاضلاب کاهش یافته و ساماندهی و نظارت بر تانکرهای حمل فاضلاب با شهرداری است.
هادی موسی‌پور ادامه می‌دهد: براساس مصوباتی که مربوط به همان سه یا چهار سال پیش است، قرار شد روی این خودروها سنسورهای ردیاب نصب شود که روی ۷۰ تا ۸۰ دستگاه خودرو نصب شد اما روی بعضی از آن‌ها نصب نشد. براساس گفته‌ها دستگاه‌های نصب شده قدیمی شده و قابلیت رصد ندارند و شهرداری قرار است دستگاه‌های جدید را گرفته و روی خودروها نصب کند.
او اظهار می‌کند: در حال حاضر مصوبات به صورت جدی در فرمانداری در حال پیگیری است تا نواقص طرح‌های کشف‌رود برطرف شود.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست مشهد درباره نحوه صدور مجوزها می‌گوید: مجوزها از طرف شهرداری صادر می‌شود و راهور نظارت می‌کند که اگر خودروها مجوز نداشته باشند اعمال قانون کند، سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مشهد نهاد ناظر بر عملکرد خودروهای حمل فاضلاب است.

کاهش تانکرها با اجرای اگو
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مشهد در پاسخ با اشاره به تعداد تانکرهایی که در کشف‌رود تخلیه فاضلاب می‌کنند، می‌گوید: بین ۴۰۰ تا ۵۰۰ تانکر حمل فاضلاب در زمانی که سیستم اگو در مشهد اجرا نشده بود داشتیم که این عدد به دلیل توسعه اگو به ۲۰۰ تا ۲۵۰ خودرو کاهش یافته است.
سیدجعفر شمس با تأکید بر اینکه مهم‌ترین نکات در بحث نظارت بر این تانکرها این است که کجا بارگیری و کجا تخلیه می‌کنند، عنوان می‌کند: بارگیری حتماً باید در منطقه شهری باشد و فاضلاب حمل شده صنعتی یا بیمارستانی نباشد.
شمس با بیان اینکه تخلیه باید در منطقه سبز انجام شود، متذکر می‌شود: تنها راه مدیریت این امر، نصب سیستم‌های AVL است تا علاوه بر ردیابی محل حمل و تخلیه، وزن تانکر در مسیر نیز مشخص شود.
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مشهد با اشاره به همکاری با دانشگاه علم و صنعت برای حل این موضوع می‌گوید: سیستم AVL از قدیم بوده اما اینکه بتوانیم وزن خودروها را هم نظارت کنیم در قالب طرحی پژوهشی با دانشگاه علم و صنعت به ثمر رساندیم و تا دو ماه آینده کاملاً اجرایی می‌شود و مشهد نخستین شهری است که این سامانه را اجرایی می‌کند.
وی اظهار می‌کند: بحث ساماندهی خودروهای سپتاژ خیلی مهم است. در این سیستم باید منافع خودرودارها هم لحاظ شود. هماهنگی با وزارت کشور و ستاد سوخت انجام داده‌ایم که دستگاه AVL نصب شده را به عنوان سیستمی که سهمیه سوخت این خودروها را تعیین کند در نظر بگیرند تا با توجه به اهمیت سوخت، این دستگاه‌ها به هر دلیلی توسط رانندگان متخلف از مدار خارج نشوند.
مدیرعامل سازمان مدیریت حمل و نقل شهرداری مشهد با بیان اینکه نظارت 100درصدی اتفاق نمی‌افتد مگر اینکه سیستم‌های AVL به صورت کامل نصب شود، ادامه می‌دهد: علاوه بر نظارت سیستمی، نظارت انسان‌محور هم داریم که توسط ۳۰دستگاه خودرو گشت اجرایی می‌شود و حتی یک گشت مستقر در منطقه کشف‌رود داریم تا در بحث نظارت بتوانیم به خوبی خودروهای حمل فاضلاب را رصد کنیم.

چند نکته
تخلیه فاضلاب‌ها در کشف‌رود زمانی سرانجام خوبی دارد که تانکرهای فاضلاب در تصفیه‌خانه‌ها تخلیه شوند؛ شاید در تخلیه فاضلاب‌های صنعتی و بیمارستانی (به دلیل آسیب به زیرساخت‌های موجود در محل تخلیه فاضلاب‌ها در کشف‌رود) ملاحظاتی وجود داشته باشد اما رهاسازی بدون تصفیه فاضلاب حتی از نوع خانگی ثمره‌ای جز آلودگی آب، خاک و تهدید سلامت مردم منطقه و مشهد ندارد.
شاید گفته شود راه‌حل جمع‌آوری یا نبود این تانکرها، اجرای کامل طرح اگو در مشهد است، اما طبق نظر کارشناسان علت نشست نکردن شهر مشهد وجود چاه‌های فاضلاب خانگی است که در صورت اجرا شدن کامل طرح اگو و کور شدن همین چاه‌های فاضلاب احتمال فرونشست شهر مشهد به دلیل بافت خاک آن شدت می‌یابد، به راستی راهکار چیست؟

خبرنگار: طاهره فجرداودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه