ضرورت معرفی جنبه‌های معنوی و معرفتی حضرت رضا(ع) در عرصه ‌بین‌المللی

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار اعضای هیئت امنای بنیاد بین‌المللی فرهنگی‌ هنری امام رضا(ع) تأکید کرد

ضرورت معرفی جنبه‌های معنوی و معرفتی حضرت رضا(ع) در عرصه ‌بین‌المللی

تولیت آستان قدس رضوی بر ضرورت توجه به جنبه‌های معنوی و معرفتی حضرت رضا(ع) در عرصه‌های بین‌المللی تأکید کرد.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام والمسلمین احمد مروی در دیدار وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و اعضای هیئت امنای بنیاد بین‌المللی فرهنگی‌ هنری امام رضا(ع) که در حرم مطهر رضوی انجام شد، بر اهمیت ارتباط مؤثر با اهالی هنر برای ترویج ارزش‌های اسلامی و اخلاقی در جامعه تأکید و تصریح کرد: قریب به اتفاق جامعه هنری و هنرمندان فرهیخته کشور اگرچه با ظاهر‌هایی متفاوت، اما انسان‌هایی معتقد به اصول دینی و دلداده مکتب اهل بیت(ع) هستند که ارتباط و استفاده از ظرفیت‌‌های آنان می‌تواند بسیار در نشر و تقویت اخلاق اسلامی و فضائل انسانی در جامعه مؤثر باشد.
وی در ادامه به عظمت و اوج هنرهای ممتاز به کار رفته در حرم مطهر امام رضا(ع) اشاره و با بیان اینکه بارگاه رضوی آمیخته‌ای از هنر و معرفت است، اظهار کرد: جاذبه الهی و معرفتی حرم مطهر رضوی سالانه جمعیت قابل توجهی از زائران را جذب این بارگاه قدسی می‌کند اما در کنار جنبه‌های معرفتی جاذبه‌های هنری این آستان نورانی نیز باید معرفی شود زیرا این امر خود می‌تواند مقدمه‌ای برای جذب علاقه‌مندان به هنر باشد و هر که پا در این فضای ملکوتی گذارد مجذوب معنویت وجود قدسی حضرت رضا(ع) خواهد شد.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به فلسفه و حکمت معماری بارگاه ملکوتی امام علی بن موسی الرضا(ع) عنوان کرد: تک‌تک اجزای این بارگاه قدسی تجلی هنر ممتاز معنوی بوده و از پشتوانه‌ای معرفتی برخوردار است، این آستان نورانی به گونه‌ای بنا شده تا توسعه معنویت و فیض الهی را در کالبد مادی این جهان محقق کند؛ مسیر تشرف به روضه منوره که پیش‌نیاز آن عبور از بست‌ها، صحن‌ها و رواق‌هاست به گونه‌ای حکمت‌آمیز ساخته شده تا زائر را پیش از تشرف به محضر امام معصوم(ع) از نظر روحی آماده کند.
وی با اشاره به تأثیرات فرهنگی و اجتماعی شناساندن وجود و معارف اهل بیت(ع) به جامعه، عنوان کرد: اگر به درستی حضرت رضا(ع) و معارف آن حضرت را به جامعه معرفی کنیم و بتوانیم از ظرفیت معنوی بارگاه منور رضوی به نحوی صحیح بهره ببریم، قطعاً تمام ناهنجاری‌های کشورمان را می‌توانیم اصلاح کنیم.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه حرم مطهر رضوی نعمتی بزرگ برای هدایت است، ابراز کرد: ملت ایران شیفته حریم امن اهل بیت عصمت و طهارت(ع) هستند اما عشق و ارادت ایرانیان به حضرت امام علی بن موسی الرضا(ع) جایگاهی بسیار ویژه و غیرقابل توصیف دارد؛ این علاقه نیز تنها منحصر به مسلمانان شیعه یا اهل سنت نیست، این بارگاه مطهر سالانه میزبان جمعیت قابل توجهی از زائران با ادیان زرتشتی، مسیحی و غیره است.
حجت‌الاسلام والمسلمین مروی در پایان آمادگی کامل آستان قدس را برای همکاری با بنیاد بین‌المللی امام رضا(ع) و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی اعلام و عنوان کرد: آستان قدس رضوی تاکنون در عرصه بین‌الملل خیلی فعال نبوده، اما رویکرد ما تقویت این حوزه است. ارادتمندان به حضرت رضا(ع) در اقصی نقاط دنیا حضور دارند، از این رو برای تقویت ارتباط معنوی آنان با بارگاه حضرت رضا(ع) و ترویج معارف رضوی علاقه‌مند به توسعه حوزه بین‌الملل هستیم.

حضرت رضا(ع) ستون اصلی تمدن‌سازی اسلامی 
محمدمهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این جلسه با بیان اینکه خدمت به ترویج معارف قدسی حضرت رضا(ع) یکی از اهتمامات جدی دولت سیزدهم است، اظهار کرد: استفاده از ابزار هنر همانند فیلم و سرود یکی از راهبردهای ویژه وزارت فرهنگ در ترویج ارزش‌های دینی و اسلامی است.
وی همچنین با اشاره به اهدای جایزه هنری گوهرشاد توسط وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، عنوان کرد: این وزارتخانه جایزه هنری گوهرشاد را به عنوان سمبل تجلیل از کرامت، حجاب و حضور فعال بانوان عفیفه در عرصه عمومی جامعه راه‌اندازی کرده است.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه وجود مبارک امام رضا(ع) را ستون اصلی تمدن‌سازی اسلامی می‌دانیم، عنوان کرد: اگر حضرت رضا(ع) در خراسان حضور نمی‌یافتند بسیاری از اتفاق‌های مهم علمی و تمدنی در کشور رخ نمی‌داد و ایران به این درجه از نبوغ و توسعه علمی در حوزه‌های مختلف نمی‌رسید.
اسماعیلی عرصه‌های زیست‌بوم و نوآوری صنایع خلاق رضوی، تقویت و توسعه سوغات زائر، بنیاد بین‌المللی فرهنگی ‌هنری امام رضا(ع) و مشارکت در عرصه‌های بین‌المللی را از جمله حوزه‌های مناسب برای همکاری آستان قدس رضوی و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی دانست.
همچنین در این جلسه مرتضی سعیدی، مدیرعامل بنیاد بین‌المللی فرهنگی و هنری امام رضا(ع) گزارشی از اقدام‌ها و برنامه‌های مجموعه متبوع خود ارائه کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه