الگوی میزبانی مشهدی‌‌ها از زائران امام رضا(ع) باید توسعه یابد

دکتر مالک رحمتی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی:

الگوی میزبانی مشهدی‌‌ها از زائران امام رضا(ع) باید توسعه یابد

دکتر مالک رحمتی، قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با قدردانی از مجاورانی که در خانه‌های خود میزبان زائران می‌شوند گفت: فرهنگ اصیل و دینی میزبانی از زائر در مشهد مقدس در حال فراگیر شدن است و باید این الگوی موفق توسعه یابد.


به گزارش آستان‌نیوز، دکتر مالک رحمتی در آیین «تکریم بانیان اسکان زائران دهه آخر صفر» و آغاز پویش ملی «خانه‌های رضوی» گفت: در آغاز اجرای این طرح در شهر مشهد مقدس هستیم و باید با تداوم این‌ گونه طرح‌های مردمی، فرهنگ میزبانی را در شهر مشهد توسعه دهیم.
 
میهمان‌نوازی مردمی در مشهد مقدس
مالک رحمتی ادامه داد: میهمان‌نوازی یکی از سنت‌های دیرین شهر مشهد و تاریخ این شهر بوده و هست. در واقع در دوران گذشته که مهمان‌پذیرها و هتل‌ها و همچنین گستردگی محل‌های فرهنگی وجود نداشت، پذیرایی از میهمانان شهر امام رضا(ع) بر دوش مردم این شهر بود، اما رفته رفته و به مرور زمان، این فرهنگ به فراموشی سپرده شد و جایش را به مسافرپذیرها و هتل‌ها داد.
وی تصریح کرد: اهل بیت(ع) و سبک زندگی امام رضا(ع) پذیرایی از میهمان را یک تکلیف برای خود می‌دانستند و این بزرگ‌ترین درسی است که می‌توان از ایشان در بحث میهمان‌نوازی گرفت.
وی در ادامه به برخی از روایت‌های ائمه اطهار(ع) در خصوص میهمان‌نوازی اشاره کرد و گفت: رسول‌الله(ص) می‌فرمایند: «میهمان هنگامی که وارد خانه مؤمن می‌شود، هزار برکت و هزار رحمت به همراه خود دارد»، همچنین در روایت دیگری آمده است: «میهمان با روزی خود وارد و با گناهان آمرزیده اهل خانه خارج می‌شود» و بسیاری روایت‌های دیگر که همگی نشان از جایگاه میهمان در سبک زندگی اهل بیت(ع) دارد.
 
پذیرایی از زائران، از زیبایی‌های حماسه پیاده‌روی اربعین 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی از حماسه اربعین به عنوان یکی از مصادیق زیبای میهمان‌نوازی مردمی در کشور عراق یاد کرد و گفت: اینکه یک برادر، منزل خودش را در اختیار برادر دینی خود قرار می‌دهد، حس خوبی به زائر دست می‌دهد؛ چرا که در هتل‌ها با وجود ظاهر مجلل و زرق و برق و امکاناتی که دارد، روح و حسی مشترک وجود ندارد اما وقتی منزل خود را در اختیار زائر قرار می‌دهیم و از آنان پذیرایی می‌کنیم، حال زائر خوب می‌شود.
وی اظهار کرد: امیدواریم در شهر مشهد نیز با بستر‌سازی‌های مناسبی که در بحث میهمان‌نوازی در مجموعه آستان قدس رضوی اتفاق افتاده است، بتوانیم با جلب مشارکت بیشتر مردم این فرهنگ مردمی را بیشتر ترویج کنیم و شاهد حس و حال بهتر زائران علی ‌بن موسی‌الرضا(ع) باشیم.

پذیرایی در منازل موجب آرامش روحی زائران می‌شود 
مالک رحمتی خطاب به بانیان اسکان زائر در شهر مشهد گفت: شما منازل خود را در اختیار زائران امام رضا(ع) قرار می‌دهید و این موجب آرامش روحی آنان خواهد شد، در واقع زائران با فراغ بال به محضر حضرت رضا(ع) مشرف می‌شوند و با خاطری آسوده و فارغ از نگرانی اسکان خود، در این شهر حضور می‌یابند.
وی ادامه داد: امروز شرایط زندگی و سفر هزینه‌بر است از همین رو شما بانیان اسکان زائر با این کار ضمن کمک به تسهیل زیارت زائران، به ترویج دین مبین اسلام و احیای امر اهل بیت عصمت و طهارت(ع) کمک می‌کنید.
 
هیچ زائری نباید استرس اسکان داشته باشد 
مالک رحمتی تصریح کرد: متأسفانه شرایط اقتصادی کشور مناسب نیست و در روزهای پایانی سال و در آستانه نوروز، شاهد این هستیم بسیاری از مسافران به دلیل شرایط اقتصادی نامناسب، با وسیله نقلیه شخصی خود به شهر مشهد سفر کرده و در پارک‌ها و بوستان‌ها مستقر می‌شوند. 
وی ادامه داد: باید همه با هم همت کنیم و هر چه در توان داریم برای خدمت‌رسانی شایسته به زائران به میدان بیاوریم.
رحمتی افزود: امروز مردم ما در ایران بدانند درب منازل مشهدی‌ها به روی همه زائران باز است و هیچ زائری نباید استرس اسکان و تأمین محل استراحت داشته باشد.
وی تصریح کرد: ما مردم شهر مشهد، وظیفه سنگینی بر دوش داریم و باید فرهنگ میزبانی را ترویج دهیم. در جامعه اسلامی وظیفه ما این است که به فکر دیگران نیز باشیم و با این احساس مسئولیت همگانی، بسیاری از مشکلات جاری جامعه حل خواهد شد.
 
ضرورت الگوسازی 
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی با ابراز امیدواری نسبت به الگوسازی این فرهنگ در شهر مشهد گفت: امیدواریم با توسعه این فرهنگ در شهر مشهد شاهد این باشیم که خیل کثیری از خانواده‌ها از این کار خیر استقبال کنند.
وی راه توسعه و گسترش فرهنگ میزبانی را نیز اطلاع‌رسانی دقیق و درست دانست و ادامه داد: برای فرهنگ‌سازی و اطلاع‌رسانی باید روایت‌سازی و جریان‌سازی رسانه‌ای را در دستور کار داشته باشیم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه