اجتماع میلیونی زائران نوروزی بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی معنوی کشور

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی تأکید کرد

اجتماع میلیونی زائران نوروزی بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی معنوی کشور

دکتر مالک رحمتی، قائم‌ مقام تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به جایگاه فرهنگی و معنوی زیارت اظهار کرد: اجتماع میلیونی زائران در مشهد مقدس به ویژه در ایامی مانند نوروز، به عنوان بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی معنوی کشور به حساب می‌آید و باید به آن توجه ویژه شود.


به گزارش آستان‎نیوز، قائم‌ مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشست هماهنگی و هم‌افزایی دستگاه‌های اجرایی خراسان رضوی با محوریت خدمت‌رسانی شایسته به زائران نوروزی، اظهار کرد: راه‌اندازی سامانه جامع زیارت با هدف تسهیل زیارت و تحقق زیارت بامعرفت و ماندگار برای همه مردم ایران، یک ضرورت اجتناب‌ناپذیر است که بحمدالله این موضوع در کارگروه ملی زیارت مطرح شده است.
دکتر مالک رحمتی با ابراز امیدواری نسبت به همکاری تمامی دستگاه‌های اجرایی برای عملیاتی شدن این سامانه افزود: شایسته است با به ‌کارگیری تمامی ظرفیت‌های ملی و استانی و با تعامل و همکاری مضاعف، این سامانه خدمت‌رسانی با آخرین دستاوردهای فناوری، علمی و دانشی راه‌اندازی شود.
وی در ادامه با اشاره به تقارن ماه مبارک رمضان و ایام نوروز اظهار کرد: نوروز 1402 از جهات مختلفی با سال‌های گذشته متفاوت است، زیرا تقریباً هر سه دهه یک ‌بار، ماه مبارک رمضان با ایام نوروز متقارن می‌شود و بر این اساس، پیش‌بینی نحوه رفتار زائران برای آغاز و پایان سفر سخت خواهد بود و بایستی تمامی جوانب احتمالی در برنامه‌ریزی‌ها مورد توجه قرار گیرد و برای شرایط غیرقابل پیش‌بینی، آمادگی لازم و اطمینان‌بخش برای مدیریت بحران در دستگاه‌های متولی به‌وجود آید. دکتر مالک رحمتی همچنین یادآور شد: متأسفانه امروزه با توجه به افزایش قیمت‌ها، چالش‌هایی در تأمین هزینه‌های سفر برای خانواده‌ها وجود دارد و بر این اساس، بسیاری از خانواده‌ها به دنبال مدیریت هزینه‌ها هستند، برای همین پیش‌بینی می‌شود برای تشرف به این ارض اقدس، بیش از 80درصد زائران سفر با خودرو شخصی را انتخاب می‌کنند که الزاماتی از قبیل پارکینگ، تأمین محل اسکان مناسب و تهیه کالاهای اساسی و فوریت‌های پزشکی بایستی مطابق برنامه‌ریزی‌ها محقق شود.
وی ادامه داد: پیش‌بینی‌ها حاکی از حضور میلیونی زائران طی این ایام است و همه ‌چیز نشان از وقوع یک رویداد فرهنگی مذهبی بزرگ و متفاوت با حضور میلیونی زائران و مجاوران به ‌ویژه در لحظه سال تحویل دارد و امیدواریم با همکاری تمامی دست‌اندرکاران دست در دست هم نیازمندی‌های مادی و معنوی زائران و مجاوران را تأمین کنیم.

حضور میدانی مسئولان، ضمانت اجرای باکیفیت همه برنامه‌هاست
دکتر مالک رحمتی با تأکید بر اینکه مشهد مقدس از نظر فرهنگی، اجتماعی و حتی اقتصادی ارتباط مستقیمی با مقوله زائر و زیارت دارد، خاطرنشان کرد: به جرئت می‌توان ادعا کرد محدودیت‌های سفر ناشی از فراگیری کرونا سبب شد تا یک ‌بار دیگر بر همه مجاوران امام هشتم(ع) ثابت شود که تشرف زائران و تکریم آنان تا چه حد حائز اهمیت است و در این راستا، مهم‌ترین دغدغه تولیت معزز آستان قدس رضوی این است که ضمن قدردانی از این نعمت بزرگ، بهترین خدمات به بیشترین تعداد زائران ارائه شود.
وی تصریح کرد: این خدمات باید از سویی باکیفیت و از سویی با قیمت مناسب باشد تا زمینه زیارت بامعرفت و متعالی، آرام و بدون دغدغه را فراهم کند که امیدواریم اجرای کامل اقدام‌ها در قالب برنامه‌ریزی‌های انجام شده بتواند خادمان امام مهربانی‌ها را در میزبانی شایسته از میهمانان حضرتش موفق کند که در این مسیر در کنار زحمات دستگاه‌های اجرایی به شدت نیازمند فعال شدن ظرفیت‌های تشکل‌های مردمی و فعالان اجتماعی نیز هستیم.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه گفت: حضور میدانی مدیران در صحنه، ضمانت اجرایی همه برنامه‌ریزی‌ها و مصوبات این گونه جلسات است. اگر ما لباس خدمت بی‌منت بر تن کردیم و به میدان آمدیم، کار جلو می‌رود اما اگر در اتاق‌های مدیریتی ماندیم و پشت میز نشستیم، همه تدابیر اندیشیده شده در محدوده کاغذ باقی خواهد ماند و اجرایی نخواهد شد. البته الحمدلله الان بیشتر مدیران جهادی و پای کارند.

بزرگ‌ترین رویداد فرهنگی معنوی کشور
دکتر مالک رحمتی با تأکید بر ضرورت پشتیبانی رسانه‌ای و خبری از پیک زیارتی نوروزی مشهد به عنوان کار تبلیغی مؤثر ابراز کرد: موج رسانه‌ای و اطلاع‌رسانی در اربعین، عظمت کار را به چشم می‌آورد و عموم مردم از آثار و برکات آن ایام بهره‌مند می‌شوند. این الگوی موفق بایستی در خصوص رویدادهای بزرگ، باعظمت و تأثیرگذار برنامه‌های نوروزی و سایر مناسبت‌های خاص که برنامه‌های فاخری در حرم مطهر امام رضا(ع) و شهر مقدس مشهد برگزار می‌شود، پوشش رسانه‌ای ملی و بین‌المللی داده شود.
وی پیک زیارتی در ایام پایانی ماه صفر و نوروز را بزرگ‌ترین رویداد معنوی و عبادی کشور خواند و تصریح کرد: شایسته نیست برای یک رویداد ملی، اطلاع‌رسانی استانی صورت بگیرد و یکی از اولویت‌ها این است که رسانه ملی و سایر حوزه‌های اطلاع‌رسانی در این زمینه حضور گسترده و پررنگ‌تری داشته باشند تا بتوان از طریق فضای مجازی و این رسانه‌ها هم اطلاع‌رسانی و مدیریت هوشمند سفرها را راهبری کرد و همچنین برای چند ده میلیون عاشقی که از قاب تلویزیون این رویداد را به تماشا نشستند، برنامه و پیام معنوی اثرگذاری تولید و انعکاس داد.

فضاآرایی مشهد منطبق با هویت زیارت باشد
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی همچنین با تأکید بر ضرورت حفظ و تقویت هویت مذهبی مشهد گفت: خوشبختانه اقدام‌های قابل تحسینی در حوزه زیباسازی شهری صورت گرفته اما باید شرایط به ‌گونه‌ای تسهیل شود که زیبایی شهر امام رضا(ع) هم از نظر بصری و هم فرهنگی بیش از گذشته چشم‌نوازی کند که در این ارتباط ظرفیت فرهنگی آستان قدس رضوی در اختیار شهرداری و نهادهای متولی قرار دارد تا فضاآرایی شهر در هر نقطه با محوریت مفهوم خدمتگزاری برای زائر و مجاور در بستر شعار «همه خادم الرضاییم؛ زیارت، خانواده، همدلی»، یکپارچه و نزدیک‌تر شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه