هم فینالیست بودیم هم شاهکار کردیم

تمام داوران ایرانی ادوار جام جهانی فوتبال

هم فینالیست بودیم هم شاهکار کردیم

کمتر از یک ماه دیگر تا جام جهانی باقی مانده و قرار است علیرضا فغانی، محمدرضا منصوری و محمدرضا ابوالفضلی از ایران به عنوان تیم داوری در این مسابقات حضور پیدا کنند و در بزرگ‌ترین تورنمنت جهان قضاوت کنند. پیش از این هفت داور ایرانی سابقه قضاوت در جام جهانی را داشتند و محمدرضا ابوالفضلی هشتمین داور ایرانی خواهد بود که در این مسابقات پرچم خواهد زد.

نامدار؛ نخستین داور 
مرحوم جعفر نامدار نخستین داور ایرانی است که در جام جهانی ۱۹۷۴ سوت زد و قضاوت دیدار استرالیا و پرو بر عهده او بود. مرحوم نامدار در این بازی اشتباه بزرگی داشت و به بازیکن تیم ملی استرالیا دو بار کارت زرد داد ولی فراموش کرد که او را اخراج کند.او همچنین در جام جهانی ۱۹۷۸ دیدار لهستان و مکزیک را که با پیروزی ۳ بر یک لهستان همراه شد، قضاوت کرد. او هشت سال پیش در سن ۷۹ سالگی از دنیا رفت.

فنایی؛ تنها ایرانی فینالیست
محمد فنایی، نخستین کمک داور ایرانی حاضر در جام جهانی است که در سال ۱۹۹۲، در المپیک تابستانی بارسلونا نیز حضور داشت و بهترین کمک داور سال آسیا در سال ۱۹۹۴ شد. او در فینال جام جهانی کمک داور 
ساندرو پل مشهور بود.

بهارمست؛ از بزرگان داوری جهان
اسفندیار بهارمست، تنها نماینده داوری ایران در جام جهانی ۱۹۹۸ فرانسه بود و دو بازی را در این مسابقات قضاوت کرد. مشهورترین قضاوت او در دیدار نروژ و برزیل در این مسابقات بود که در لحظات پایانی پنالتی را به سود نروژ گرفت که در تصاویر اولیه در شبکه‌های تلوزیونی معتقد بودند بهارمست اشتباه کرده و پنالتی نبوده اما مشخص شد اعلام پنالتی درست بوده است.

کامرانی‌فر با زوج عربستانی
حسن کامرانی‌فر در سال ۲۰۱۰ تنها نماینده داوری ایران در آفریقای جنوبی بود. او به همراه خلیل الغمدی عربستانی و صالح المرزوقی اماراتی، یکی از نمایندگان داوری آسیا در جام جهانی ۲۰۱۰ بودند. نخستین دیداری که او در آفریقای جنوبی پرچم زد، دیدار حساس فرانسه و مکزیک بود که تصمیم درست او در زمان گل نخست مکزیک سبب تعریف از او در مجالس داوری شد.  

فغانی؛ پرافتخارترین داور ایرانی

این داور که در جام جهانی ۲۰۱۴ جزو داوران پشتیبان بود، چهار دیدار را در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه سوت زد. دیدارهای آلمان - مکزیک و برزیل - صربستان در مرحله گروهی، دیدار جذاب فرانسه - آرژانتین در یک هشتم نهایی و دیدار رده‌بندی بلژیک - انگلیس، بازی‌هایی بودند که کوبل داوری ایرانی در این مسابقات سوت زد.او تاکنون ۸۴ قضاوت بین‌المللی داشته و در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر هم حضور خواهد داشت.

سخندان و منصوری با هم
محمدرضا منصوری و رضا سخندان کمک‌داوران کوبل داوری ایران بودند و فغانی را در مسیر قضاوت‌هایش کمک کردند. جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه نخستین باری بود که کوبل کاملاً ایرانی قضاوت بازی‌ها را بر عهده داشت و منصوری و سخندان نخستین جام جهانی خود را قضاوت کردند. البته رضا سخندان سال قبل به دلیل برخی مشکلات از دنیای داوری خداحافظی کرد اما منصوری در جام جهانی ۲۰۲۲ قطر حضور خواهد داشت.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه