ضرورت تبیین «فرزندآوری» به‌عنوان ارزش اجتماعی

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار جمعی از استادان حوزه جوانی جمعیت تأکید کرد

ضرورت تبیین «فرزندآوری» به‌عنوان ارزش اجتماعی

تولیت آستان قدس رضوی با تأکید بر اینکه جمعیت جوان، فعال و پویا سرمایه اجتماعی هر کشوری است، گفت: در مقوله فرزندآوری فرهنگ حاکم بر جامعه باید تغییر کند و معنا و مفهوم فرزند و فرزندآوری باید به یک ارزش در جامعه تبدیل شود.


به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین احمد مروی در دیدار استادان دوره آموزشی ایران جوان «تربیت تسهیلگر جوانی جمعیت» که به همت بنیاد کرامت آستان قدس رضوی در مشهد برگزار شد، جامعه با زاد و ولد کم را جامعه‌ای در مسیر ابتر شدن خواند و با اشاره به سوره کوثر، اظهار کرد: این سوره مبارکه در پاسخ به دشمنان پيامبر(ص) که آن حضرت را ابتر (بدون نسل) خطاب می‌کردند، نازل شده است؛ ابتر بودن پیامبر اکرم(ص) برای پروردگار متعال قابل قبول نبود لذا به آن حضرت کوثر عنایت فرمود؛ ابتر بودن جامعه اسلامی نیز برای خداوند قابل قبول نیست و آن را نمی‌پسندند.
وی در ادامه با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب در خصوص اهمیت جوانی جمعیت و حمایت از خانواده، ابراز کرد: معظم‌له سال‌هاست که بر مسئله اهمیت افزایش جمعیت تأکید دارند و بارها به راه‌های گوناگون نسبت به ‌ضرورت حفظ جوانی جمعیت هشدار داده‌اند اما متأسفانه آن‌ گونه که باید به این مسئله مهم پرداخته نشده و مورد کم‌کاری‌ها و بی‌توجهی‌هایی از سوی مسئولان دوره‌های مختلف قرار گرفته است.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به کمرنگ ‌شدن اهمیت موضوع «جوانی نسل» در آثار تلویزیونی و سینمایی؛ تصریح کرد: اگرچه مسئولان و مدیران رسانه‌ای و هنری غالباً به اهمیت موضوع جوانی نسل دقت دارند، اما متأسفانه گاهی انگیزه و دغدغه این موضوع در میان سازندگان آثار تلویزیونی و سینمایی کم است.
وی با تأکید بر اینکه همه دستگاه‌ها مکلف به تسهیل شرایط ازدواج و تشکیل خانواده جوانان هستند، عنوان کرد: علاوه بر ضرورت فراهم‌آوری تسهیلات ازدواج برای جوانان، در خصوص خانواده و مقوله فرزندآوری، فرهنگ حاکم بر جامعه باید تغییر کند و معنا و مفهوم فرزند و فرزندآوری باید به یک ارزش در جامعه تبدیل شود.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی با تأکید بر اینکه فرزندآوری یکی از ارزش‌های جدایی‌ناپذیر خانواده است، ابراز کرد: باید برای نسل جوان این معنا روشن شود که فرزندآوری تنها در سختی‌ها و مشکلات آن خلاصه نمی‌شود بلکه بسیاری از روابط خانوادگی بر اساس مقوله فرزند و فرزندآوری شکل و معنا می‌یابد و فرزند موجب شیرینی و نشاط بیشتر زندگی است.
وی افزود: باید به نسل جوان این معنا را منتقل کرد که فرزند یکی از پایه‌های اصلی و اساسی زندگی است؛ برخی جوانان تصور می‌کنند لذت بردن از چند سال ابتدایی زندگی در این است که فرزندی نداشته باشند، که باید این نگاه ناصحیح با کار فرهنگی اصلاح شود.
تولیت آستان قدس رضوی با اشاره به خطرات کاهش نرخ زاد و ولد در کشور، خاطرنشان کرد: کاهش جمعیت نسل جوان و افزایش شمار سالمندان و سالخوردگی جمعیت یک بحران پیش روی کشور است و هر فرد ایرانی که به آینده و سرنوشت کشور خود علاقه دارد باید نسبت به موضوع افزایش جمعیت دغدغه‌مند باشد.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی با بیان اینکه چرخ اقتصاد، پیشرفت و فرهنگ به دست جوانان می‌گردد و جامعه بدون جوان رو به نابودی است؛ گفت: آستان قدس رضوی توجه به موضوع جوانی جمعیت را یکی از وظایف خود می‌داند و در حد توان و امکانات در این مقوله کمک‌رسان خواهد بود؛ از این رو بخش ویژه درمان ناباروری در بیمارستان رضوی در حال ساخت است تا در این مقوله به زوج‌های جوان کمک‌رسانی شود؛ همچنین به تعدادی از مراکز درمانی ناباروری در این رابطه کمک‌هایی شده است.
پیش از سخنان تولیت آستان قدس رضوی؛ پروفسور محمداسماعیل اکبری، پدر جمعیت ایران به بیان گزارشی از شرایط جمعیتی کشور و خطرات پیش روی کاهش جمعیت جوان پرداخت و در ادامه جمعی از استادان این حوزه به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پرداختند.
آقایان دکتر امیرحسین بانکی‌پور؛ استاد دانشگاه و عضو کمیسیون فرهنگی مجلس، حجت‌الاسلام والمسلمین وافی؛ استاد و فعال حوزه جمعیت، دکتر محمد احمدیان؛ پزشک متخصص طب سنتی، حجت‌الاسلام والمسلمین فولادی؛ استاد حوزه علمیه قم، حجت‌الاسلام والمسلمین شفیعی؛ استاد عالی حوزه و دانشگاه و خانم دکتر سحر منصوری؛ فعال حوزه جمعیت و مشاور کمیسیون حمایت از خانواده مجلس شورای اسلامی از جمله حاضران این جلسه بودند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه