بازگشت اروپا به بخاری کنده‌ای!

سوئیس قوانین سخت‌گیرانه‌ای را در حوزه انرژی وضع کرد

بازگشت اروپا به بخاری کنده‌ای!

دنیای غرب با وجود پیشینه سرتاسر سیاه، مملو از جنگ و خونریزی و خشن، در چند سال اخیر با به‌کار گرفتن ابزارهای رسانه‌ای، کارزار بزرگی برای عرضه چهره‌ای انسان‌دوستانه از خود به کار گرفته؛ چهره‌ای که نشان دهد آن‌ها خوب هستند دیگران بد، آن‌ها اهورایی هستند دیگران شیطانی، آن‌ها جهان اول و متمدن هستند و دیگران جهان چندمی و وحشی.


​​​​​​​این چهره دروغین اما در چند سال اخیر و تحت تأثیر چند رخداد در حال رنگ باختن است. در این مسیر پس از خبرساز شدن ماجرای دزدیدن اقلام بهداشتی و محموله واکسن از سوی کشورهای غربی در اوج بحران کرونا، این روزها نوع رویکرد آن‌ها در مواجهه با بحران انرژی برآمده از جنگ اوکراین هم جالب بوده و توجهات را به خود جلب کرده است. روز گذشته ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه در سخنانی با بیان اینکه کشورهای غربی همچنان در جایگاه «استعمارگر» ظاهر می‌شوند، گفت: ما نقش خود را در صادرات غلات از اوکراین ایفا کردیم، اما محموله‌ها به جای اینکه به کشورهای در حال توسعه برود از کشورهای اروپایی سر درآورد! این رویکرد منفعت‌طلبانه البته تنها در میان مقامات غربی نیست. روز گذشته انتشار تصاویر پیرزنی که در ممالک اروپایی با اره به جان نیمکت‌های پارکی افتاده و در حال جمع کردن چوب آن برای فصل زمستان است بازتاب بسیاری در فضای مجازی داشت. 

یاسای سوئیسی
با این اوصاف به نظر می‌رسد بحران انرژی این روزها دنیای غرب را به‌شدت زیر فشار قرار داده و از مقامات تا شهروندان را به فکر چاره‌جویی واداشته است. شرکت گازپروم روسیه به عنوان تأمین‌کننده اصلی گاز اروپا از روز جمعه صادرات گاز به اتحادیه را به‌طور کامل قطع کرده است. هر چند مسکو قطعی گاز به اروپا را با دلایل فنی توجیه کرده اما مشخص است این موضوع پاسخ مسکو به اقدامات خصمانه اروپاست. 
در سوی مقابل، مقامات اروپایی همچنان به رویکرد انفعالی خود ادامه می‌دهند. از جمله دولت سوئیس به منظور تعدیل بحران انرژی، در اقدامی عجیب با اجرایی کردن قانونی به‌شدت سخت‌گیرانه، برای ناقضان مقررات دولتی گرمایش در فصل زمستان حکم حبس در نظر گرفت. براساس مقررات جدید، ساختمان‌های دارای سامانه گرمایش گازی، باید سقف دمای اتاق‌ها را روی ۱۹ درجه سانتیگراد تنظیم کرده و از آن تخطی نکنند؛ دمای آب تنها تا ۶۰درجه قابل افزایش بوده و استفاده از بخاری‌های برقی نیز ممنوع است. همچنین استخرها و سوناهای سوئیس در فصل زمستان با آب سرد فعالیت خواهند کرد. به نوشته نشریه سوئیس «بلیک»، جریمه در نظر گرفته شده برای متخلفان، ۱۸۰روز جریمه نقدی یا سه سال زندان خواهد بود. قوانین وضع شده برای سوئیسی‌ها در آستانه ورود اروپا به فصل زمستان را می‌توان به قوانین «یاسا» تشبیه کرد؛ قوانینی که چنگیزخان مغول برای اداره سرزمین‌هایی که تصرف می‌کرد، وضع کرد و مجازات‌های سنگینی را شامل می‌شد. پارملین، وزیر اقتصاد سوئیس هفته گذشته گفت: «ما کشوری امنیتی نیستیم اما این احتمال وجود دارد که مجریان قانون به طور تصادفی اقدام به بررسی یک منطقه یا ناحیه کنند».

غرب به پای خود شلیک می‌کند
همزمان ماریا زاخارووا، سخنگوی وزارت خارجه روسیه از نوع مواجهه غرب با این کشور و مدیریت بحران انرژی با عنوان شلیک غرب به پای خود تعبیر کرده و گفته است: خطر جای دیگری است. غرب -با این کار و حمایت از اوکراین- به پای خود شلیک می‌کند. آن‌ها به شهروندان خود صدمه می‌زنند زیرا همه این‌ها برای آن‌ها نتیجه عکس دارد. دو روز پیش نیز رئیس‌جمهور ترکیه در سخنانی اتحادیه اروپا را مقصر بحران کنونی انرژی در این قاره معرفی کرد. رجب طیب اردوغان تاکید کرد: کشورهای اروپایی با وضع محدودیت‌های اقتصادی علیه روسیه، امروز آنچه کاشته‌اند را برداشت می‌کنند. 
اما بی‌اعتنا به این فضا، رهبران غرب همچنان به دنبال پیش بردن اندیشه‌های جنگ‌طلبانه خود هستند. به‌طور نمونه لیز تراس که پس از بوریس جانسون سکاندار مقام نخست‌وزیری انگلیس شده روز گذشته و تنها چند ساعت پس از تکیه زدن بر این کرسی، در نخستین تماس تلفنی خارجی خود با رئیس‌جمهور اوکراین صحبت کرده و قول حمایت همه‌جانبه لندن از کی‌یف را داده است. این موضع از ادامه سیاست خصمانه لندن در برابر مسکو حکایت دارد. این در حالی است که «آنالنا بائربوک» وزیر امور خارجه آلمان هم مدعی شده اتحادیه اروپا تحریم‌هایش علیه روسیه را به بهانه وضعیت پیش آمده در زمینه تأمین گاز برنخواهد داشت. بائربوک تأکید کرد از نظرش متوقف شدن جریان گاز روسیه از طریق خط لوله نورد استریم یک باج‌گیری است که روسیه برای برداشتن تحریم‌ها علیه خود به آن متوسل شده است. ما باید به‌صراحت بگوییم تسلیم نمی‌شویم.

خبرنگار: هدایت جاویدان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه