کرمان در محاصره سیل

65 راه روستایی مسدود شد

کرمان در محاصره سیل

کرمان  

همان‌طور که پیش‌بینی شده بود بارش‌های سامانه موسوم به «مونسون» از عصر سه‌شنبه در کرمان به اوج رسید و مناطق مختلف را درگیر کرد.

غیر از انسداد ۶۵ راه روستایی، چهار راه فرعی و دو راه اصلی و قطع برق ۱۰ روستا، آب بردگی سه خودرو نیز گزارش شده که سرنشینان آن‌ها نجات یافته‌اند.
به گزارش ایرنا تا صبح چهارشنبه هیچ موردی از خسارت جانی یا تلفات انسانی در نتیجه سیلاب سنگین جنوب استان کرمان گزارش نشده و این در حالی است که بنا بر اعلام مدیر کل مدیریت بحران استانداری این استان تمامی رودخانه‌های فصلی جنوب استان جاری و سیلابی شده‌اند. جنوب استان کرمان، زمستان سال گذشته نیز به فاصله یک ماه دو مرتبه درگیر سیلاب شدید بود که خسارت‌های زیادی برجای گذاشت.

باران جنوب، طوفان شن شمال
بارش‌ها که از چند روز پیش به صورت پراکنده در نقاط مختلف استان شروع شده بود، از عصر دیروز در حالی به اوج رسید که در جنوب استان شاهد بارش‌های شدید و رگباری بودیم. در مرکز استان، شرق و مناطقی از شمال استان نیز شهروندان شاهد خیزش گردوخاک و طوفان شن بودند که این طوفان تا حوالی نیمه شب هم در برخی نقاط ادامه داشت.

استاندار در میدان 
دکتر محمدمهدی فداکار؛ استاندار کرمان با توجه به پیش‌بینی‌های هواشناسی، عازم مناطق جنوبی استان و درگیر بارش و سیلاب شد و به همراه متولیان حوزه ستاد بحران از نقاط مختلف شهرستان‌های جنوبی از جمله منوجان و قلعه گنج بازدید و در جریان بازدیدها ستاد مدیریت بحران را در شهرستان منوجان تشکیل داد. سپس جلسه مدیریت بحران شهرستان قلعه گنج را مدیریت کرد.
استاندار کرمان در این جلسات تأکید کرد: تمامی دستگاه‌ها پای کار باشند تا از خطرات احتمالی کاسته و حتی جان یک نفر از دست نرود.

جزئیات خسارت‌ها
اما آن‌طور که مجید سعیدی؛ مدیر کل مدیریت بحران استانداری کرمان اعلام می‌کند بارش شدید باران در شهرستان‌های فاریاب، منوجان، کهنوج، عنبرآباد، رودبارجنوب، قلعه گنج، جیرفت و اُرزوئیه رخ داده است.
به گفته وی تمامی رودخانه‌های فصلی در جنوب استان کرمان جاری و سیلابی شده‌اند.
سعیدی با بیان اینکه در این مناطق ۶۵ راه‌روستایی تاکنون مسدود شده اظهار کرد: چهار راه فرعی فاریاب – کهنوج، رودبارجنوب – برجک، قلعه گنج – رمشک و رودبار جنوب - کهنوج و دو راه اصلی رودبار جنوب به سمت زهکلوت و نیز ایرانشهر(سیستان و بلوچستان) به دلیل جاری شدن سیلاب مسدود شده است.
به گفته وی همچنین تعدادی منزل مسکونی در شهرستان‌های ارزوئیه و فاریاب دچار آبگرفتگی شده‌اند.

قطع برق در نقاط مختلف
مدیر کل مدیریت بحران استانداری کرمان با بیان اینکه برق ۱۰ روستا در شهرستان فاریاب، برخی نقاط شهرستان‌های جیرفت و منوجان در نتیجه بارش‌ها و مناطقی از بخش گلستان شهرستان سیرجان نیز به علت طوفان شدید از دیروز قطع شده اظهار کرد: تلاش‌ها برای برقراری اتصال برق ادامه دارد.

نجات سرنشینان سه خودرو
سعیدی همچنین تأکید کرد: سه دستگاه خودرو در شهرستان‌های منوجان، قلعه گنج و جیرفت دچار سیلاب شده بودند که سرنشینان آن‌ها را نجات دادند؛ اما خودروها را آب برده است.
به گزارش ایرنا از ابتدای هفته جاری بارها هواشناسی با ارائه هشدار سطح قرمز نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در جنوب استان کرمان تأکید کرده بود و مدیران استان کرمان نیز تمهیدات لازم را برای مدیریت بحران و پیشگیری از خسارت‌های سیل به کار گرفته بودند.
براساس پیش‌بینی هواشناسی، بارش‌ها تا روزهای آینده در استان کرمان همچنان ادامه خواهد داشت و ضرورت دارد شهروندان به رودخانه‌ها و ارتفاعات نزدیک نشوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه