نقش آبخیزداری در استقلال و امنیت زیستی کشور

نقش آبخیزداری در استقلال و امنیت زیستی کشور

گردهمایی مسئولان حوزه نمایندگی ولی فقیه در ادارات کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان‌های کشور در مشهد برگزار شد. دکتر منصور رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور در این گردهمایی با اشاره به نقش مؤثر پروژه‌های منابع طبیعی و آبخیزداری از مسئولان حوزه نمایندگی ولی‌فقیه خواست تا به تبیین اثربخشی این پروژه‌ها و نقش مؤثر آن در ایجاد امنیت و استقلال کشور بپردازند.
وی افزود: سالانه 16 تن در هکتار فرسایش آبی و 30تن در هکتار فرسایش بادی داریم که حجم زیادی از خاک را از دسترس خارج می‌کند، اما اقدام‌های مؤثر آبخیزداری منجر به کاهش 9 تنی فرسایش آبی در هر هکتار شده است از سوی دیگر هر سیلاب حدود 40 میلیارد ریال خسارت دربر دارد و ما در دهه اخیر شاهد بیش از 7هزارو800 سیلاب در کشور بودیم که منجر به ایجاد 200 میلیون مترمکعب رسوب در مخزن سدها شد و این رسوبات علاوه بر کاهش عمر سدها، منجر به پر شدن مخزن آن‌ها می‌شود. 
رئیس سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری  گفت: در راستای ارج نهادن به تلاش‌های شبانه‌روزی جنگلبانان و با پیگیری‌های به‌عمل آمده، موفق به اختصاص پست سازمانی برای نیروهای یگان حفاظت منابع طبیعی و آبخیزداری شدیم.

برچسب ها :

منابع طبیعی

ارسال دیدگاه