اما و اگرهای تحقق مسکن محرومان

گزارش قدس از قراردادهای نهضت ملی مسکن با انبوه‌سازان که 22 اشکال حقوقی و قیمتی دارد

اما و اگرهای تحقق مسکن محرومان

قراردادهای انبوه‌سازی، قراردادهایی بین اداره کل راه و شهرسازی و انبوه‌سازان استان است که براساس آن سهم 10درصدی استان خراسان رضوی برای ساخت مسکن ویژه محرومان و اقشار آسیب‌پذیر در  نهضت ملی مسکن محقق می‌شود.


​​​​​​​انبوه‌سازان خراسان رضوی به وجود ٢٢ مورد اشکال قانونی و قیمتی در این قراردادها اشاره کردند و برای تحقق اهداف نهضت ملی مسکن در استان به دلیل وجود همین اشکالات در قراردادها  ابراز نگرانی می‌کنند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی با اشاره به ایرادهای قیمتی در این قراردادها گفت: ما درباره قیمت‌هایی که وزارت راه و شهرسازی برای نهضت ملی مسکن اعلام کرده، تردید داریم و در این مورد با توجه به افزایش قیمت‌ها نگران هستیم. 
محمود پژوم در ادامه با اشاره به همگانی بودن این مشکل در سطح کشور عنوان کرد: در تمام کشور متأسفانه به دلیل اینکه قیمت‌های ساخت مسکن برای انبوه‌سازان قیمت مناسبی اعلام نشده و با توجه به مسائل اقلیمی گوناگون در شهرهای مختلف، نهضت ملی مسکن به تأخیر افتاده است.
وی ضمن بیان مشکلات قانونی موجود در قراردادهای اعلامی وزارت مسکن و شهرسازی برای انبوه‌سازی تأکید کرد: واقعیت این است با قیمت‌هایی که تا امروز برای نهضت ملی مسکن در نظر گرفته‌اند، مسائل آن مشخص است؛ اما باید گفت مشکلات عدیده‌ای از باب حقوقی در مفاد قرارداد پیشنهادی از سوی وزارت راه و شهرسازی وجود دارد که باید برطرف شود.

تحقق ساخت مسکن محرومان در بند تصمیم مسئولان
رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی درباره مشکلات قانونی در قراردادهای انبوه‌سازی تشریح کرد: قراردادی که وزارت راه و شهرسازی به استان‌ها ارسال کرده افزون بر ٢٢ مورد اشکال حقوقی و قیمتی دارد. این مشکلات هم از طریق انجمن انبوه‌سازان و هم از طریق کانون سراسری انبوه‌سازان کشور به وزارتخانه راه و شهرسازی اعلام شده و در چندین نوبت جلسات متفاوتی برگزار کرده‌ایم. برای بعضی موارد وزارتخانه خودش بر رفع موارد اعتراف دارد؛ اما هنوز موردی برطرف نشده است. در جلسات اسفند ماه با معاونت وزارت راه و شهرسازی، انتظار داریم به نتایج خوبی برسیم.
پژوم در پاسخ به این سؤال که با مشکلات قانونی و قیمتی ذکر شده در قراردادهای اعلامی وزارت راه و شهرسازی برای انبوه‌سازی، نهضت ملی مسکن در خراسان رضوی در چه مرحله‌ای است، عنوان کرد:  تعدادی از انبوه‌سازان این استان که از توان نسبی برخوردار بودند، توانسته‌اند کارگاه خود را تجهیز کنند و با نقدینگی که خودشان داشتند و پیش‌پرداختی که از طریق بانک مسکن به آن‌ها تعلق گرفته است در طرح‌هایی مانند مهرگان و گلبهار آغاز به کار کنند.

باید بتوانیم وعده مسکن ملی را محقق کنیم
وی در ادامه گفت: از این تعداد انبوه‌ساز تعدادی قرارداد ساخت مسکن را بسته‌اند و تعدادی هم کارهای اجرایی ساخت را شروع کرده‌اند. به هر حال باید توجه داشت با قیمت‌های موجود در بازار و قیمت‌های اعلام شده در قراردادها ممکن است اتمام کارها به مشکل بخورد و مسئولان در وزارت راه و شهرسازی و استان باید تجدید نظری در قیمت‌ها انجام دهند.
رئیس انجمن انبوه‌سازان خراسان رضوی تصریح کرد: این اشکالات اساسی توسط انبوه‌سازان استان مطرح شده و ما منتظر تصمیم‌های مسئولان هستیم. ضرورت دارد متذکر شویم این تجدیدنظرها باید به موقع انجام شود وگرنه ممکن است اتمام پروژه‌ها با تأخیر همراه شود.
 پژوم با تأکید بر اینکه با توجه به تورم باید هر اقدامی زودتر انجام شود تا هزینه تمام شده کمتری داشته باشیم و بتوانیم وعده نهضت ملی داده شده به مردم را محقق کنیم، متذکر شد: اگر غیر از این باشد انجام کار، سخت خواهد شد.
وی در پایان با اشاره به تجربه ساخت مسکن مهر اظهار کرد: قیمت تعیین شده در اجرای مسکن مهر برای مرحله نخست خوب بود؛ اما در مراحل دو و سه طرح مسکن مهر تعدادی از انبوه‌سازان به دلیل رعایت کیفیت و اصول ساختمان‌سازی از جمله رعایت مبحث ١٩ مقررات ملی ساختمان زیان دیدند که برای جلوگیری از زیان‌های آینده، ضرورت توجه و بازنگری در قیمت تمام شده طرح نهضت ملی مسکن مطرح است که می‌تواند در کیفیت ساختمان‌ها اثرگذار باشد.

 تورم، انبوه‌سازان را بی‌انگیزه کرد
به سراغ اداره راه و شهرسازی استان می‌رویم تا ادعاهای انبوه‌سازان و گلایه‌های مطرح شده را بررسی کنیم و ببینیم چه تدبیری برای تحقق وعده مسکن در این شرایط دارند.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان رضوی ضمن تأیید وجود اشکال در قراردادهای انبوه‌سازی عنوان کرد: سازوکار تعیین قیمت در قراردادهای ساخت پروژه‌های نهضت ملی مسکن این شپایه را برای هر سال تعیین و به استان‌ها ابلاغ می‌کند.
محمدعلی منصوری گفت: آخرین قیمت از طریق وزارت راه وشهرسازی در سه ماهه سوم سال ١۴٠٠ برای هر مترمربع ۴میلیون و 500هزار تومان اعلام شده است که این قیمت با در نظر گرفتن شاخصه‌های تعدیل ابلاغیه که از طرف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی تعیین می‌شود، قیمت نهایی هر مترمربع ساخت را مشخص می‌کند.
وی در توضیح این شاخصه‌های اثرگذار اظهار کرد: شاخصه‌های تعدیل ابلاغیه، ضریبی است که از طرف سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی برای هر سه ماه از سال بر اساس نرخ تورم، بورس، قیمت مصالح ساختمانی و سایر موارد اعلام می‌شود. این عدد  اعلامی در قیمت ساخت ضرب می‌شود تا بخشی از اثرات منفی تورم در پروژه‌های انبوه‌سازی را خنثی کند.
 معاونت مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی یادآور شد: با توجه به تغییرات قیمت مصالح، انتظار پیمانکاران لحاظ کردن آثار این تغییرات در پروژه‌های انبوه‌سازی است که این موضوع در دست پیگیری است.
وی عنوان کرد: در همین زمینه جلسه‌هایی با انبوه‌سازان برگزار و ارزیابی‌ها و آسیب‌شناسی‌های جمع‌بندی شده به وزارت راه و شهرسازی منعکس شده است. این موضوعات در کمیته‌های کارشناسی در دست بررسی است و با اولویت اقدام خواهد شد. مدیران وزارت راه و شهرسازی پیگیر روش‌های ایجاد انگیزه در انبوه‌سازان برای استفاده از ظرفیت آن‌ها در پروژه‌های انبوه‌سازی هستند.
منصوری در تشریح مشکلات قانونی عنوان شده از طرف انبوه‌سازان استان یادآور شد: قالب خام قراردادهای انبوه‌سازی، ملاک عمل برای هر استان توسط سازمان زمین و مسکن ابلاغ شده است. این قراردادها در نوبتی که ابلاغ شد، مورد مطالعه قرار گرفت و پس از آسیب‌شناسی و عارضه‌سنجی، جمع‌بندی نهایی اواخر سال گذشته به سازمان یاد شده منعکس شد. در گام نخست، بخشی از اشکالات مطرح شده رفع و نمونه نهایی قراردادها بار دیگر به استان‌ها ابلاغ شد و بر مبنای همان نمونه نهایی در حال انعقاد قرارداد با انبوه‌سازان هستیم.
معاون مسکن و ساختمان اداره کل راه و شهرسازی استان خراسان در پایان گفت: اعضای انجمن صنفی انبوه‌سازان هم از طریق استان و هم از طریق انجمن صنفی انبوه‌سازان کشور نظرهای خود را به وزارتخانه راه و شهرسازی منعکس کرده‌اند و امیدواریم به زودی تدابیر لازم اتخاذ شود. از ابهامات مطرح شده در این‌گونه قراردادها، تعیین تکلیف نشدن کامل مواردی نظیر سهم بیمه‌های تأمین اجتماعی و مالیات بر ارزش افزوده است و فرایند اصلاح آن با ارسال پیشنهادها از طرف اداره کل و انجمن‌های صنفی توسط وزارت راه و شهرسازی در دست پیگیری است.
این روزها که خانه‌دار شدن، آرزوی دست‌نیافتنی برای بسیاری از جوانان و خانواده‌های متوسط رو به پایین جامعه است و در روزهایی که قیمت مصالح ساختمانی برای ساخت مسکن روزبه‌روز افزایش می‌یابد، ضروری است مسئولان امر درباره نهضت ملی مسکن به فکر چاره باشند تا مشکلات انبوه‌سازان، تحقق این وعده امیدبخش را دچار چالش نکند.

خبرنگار: طاهره فجر داودلی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه