63 بانویی که مسجد را به مدرسه تبدیل کردند

تلاش مهرواره «بانور» برای بازگردانی مساجد به جایگاه اصلی در محله

63 بانویی که مسجد را به مدرسه تبدیل کردند

پویش «هر مسجد، یک مدرسه» با ابتکار مهرواره بانور و برای پیوند بین دانش‌آموزان با مسجد محله و هویت‌بخشی به آن‌ها طراحی شده است.


به گزارش خبرگزاری فارس، انقلاب اسلامی ‌ایران تنها زمینه‌ساز تحول در حکومت نبود بلکه بسیاری از مفاهیم را نیز منقلب کرد.
 یکی از همین موارد، مفهوم و جایگاه مسجد در هر محله است. از همان روزهای اول انقلاب، مسجدها در هر محله از مکانی برای برپایی نماز در زمان‌های محدود، به پایگاه مبارزه تبدیل شدند. 
امروز نیز در گوشه و کنار کشور، مسجدها محل رفت‌و‌آمد قشرهای مختلف مردم هستند و حالا در پویش «هر مسجد، یک مدرسه»، مسجدها به خانه امن دانش‌آموزان محله تبدیل شده‌اند.
پویش «هر مسجد، یک مدرسه» با ابتکار مهرواره بانور و برای پیوند بین دانش‌آموزان با مسجد محله و هویت‌بخشی به آن‌ها طراحی شده است.
مریم زادقاسمی، ‌دبیر این مهرواره در توضیح این طرح می‌گوید: «در این پویش که محوریت کار، خانم‌های فعال محله هستند، نیازهای علمی ‌و آموزشی افراد با استفاده از ظرفیت محله شناسایی و برطرف می‌شود».
دبیر مهرواره بانور می‌گوید: «در این طرح که همزمان با میلاد امام محمدباقر(ع) آغاز شد، فقط در مدت یک هفته، با همت ۶۳نفر از بانوان مؤمن، ۶۳مسجد به پایگاهی برای علم‌آموزی و مهارت‌آموزی تبدیل شده‌اند. مسجدهایی که در شهرها و روستاهای مختلف کشور هستند».

خانم ۵۵ ساله‌ای که به برکت مسجد لیسانس گرفت
خانم یاوری، یکی از شرکت‌کنندگان پویش «هر مسجد، یک مدرسه» می‌گوید: «در محله ما خیلی از خانم‌ها فقط تا پنجم ابتدایی درس خوانده بودند و خیلی از وقتشان را به بطالت می‌گذراندند. با مشورت آموزش و پرورش تصمیم گرفتیم در مسجد محله کلاس‌های طرح پیشرفت را برای این خانم‌ها برگزار کنیم. یکی از خانم‌های جوان محله هم قبول کرد به این خانم‌ها درس دهد». خانم یاوری می‌گوید: «همه این بانوان در پایان سال موفق به قبولی در امتحانات شدند و بسیاری‌شان تحصیلات خود را تا مقطع دیپلم نیز ادامه دادند. شیرین‌ترین اتفاق این دوره برای ما قبولی یک خانم ۵۵ساله در رشته مربی کودک و دریافت مدرک لیسانس است».
وقتی مسجدها و هیئت‌ها قرار است کانون جهاد تبیین باشند، پس کجا بهتر از این مراکز برای توانمندسازی حضور در میدان رسانه با هدف جهاد تبیین؟ به همین خاطر با ابتکار بانوان مسجد چهارده معصوم یزد، یک دوره کارگاه آموزش فتوشاپ و طراحی پوستر در این مسجد برگزار می‌شود. دبیر مهرواره بانور می‌گوید: «در این مسجد تصمیم گرفته شد به جای استفاده از طرح‌های آماده در فضاسازی مسجد یا تابلو اعلانات، خودشان با کمک دختران مسجد دست به کار طراحی شوند». مهرواره بانور تلاش می‌کند با مشارکت بانوان فعال در هر محله و با اجرای پویش‌های متنوع، مسجدها را به جایگاه اصلی خود در سطح محله برساند؛ مسجدی که قوی‌ترین کانون برای برطرف کردن مشکلات متنوع مردم محله است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه