پدیدار شدن مسجد زیر آب در هند

پدیدار شدن مسجد زیر آب در هند

مسجد «نوری» که حدود ۱۰۰ سال قدمت دارد و حدود ۳۴ سال پیش همراه با زیر آب رفتن روستای «چیرایلا» ناپدید شده بود، اکنون به طور کامل پدیدار و تبدیل به یک جاذبه گردشگری در هند شده است.


ماجرا از این قرار است که 34 سال پیش در حین ساختن یک سد، مسجدی به نام مسجد «نوری» به همراه روستای «چیرایلا» در زیر آب ناپدید شد.
حالا «شبستان» خبر داده امسال به دلیل دمای بالای هوا و کمبود بارندگی که سبب پایین آمدن سطح آب شد، برای نخستین بار از 34 سال پیش تاکنون کل مسجد پدیدار شد و همین مسئله گردشگران کنجکاو را به مکان سد «فولواریا» در جنوب ایالت «پاتنا» کشاند.
چیرایلا روستایی آرام بود که مسلمانان و هندوها در آنجا کنار هم زندگی می‌کردند. روستا را کوه‌های کم‌ارتفاع احاطه کرده بود و مردم از یکی از نهرهای نزدیک برای وضو گرفتن استفاده می‌کردند. چیرایلا بیشتر از کلبه‌های گلی با سقف‌های کاهگلی تشکیل شده بود، اما مسجد کوچکی که در مرکز روستا قرار داشت با سطح گچ بری آن که در تابستان خنک بود، حیاط سیمانی و دروازه‌های قوسی شکل گویی جدا از بقیه روستا بود.
ساکنان سابق چیرایلا معتقد بودند این سازه بیش از 100 سال قدمت دارد.
سنگ‌تراش‌هایی که این مسجد را طراحی کرده‌اند، می‌دانستند که باید از آجرهای آسیاب شده سوخته و مخلوط با ملات آهک برای ساخت‌وساز استفاده شود تا سازه را انعطاف‌پذیر کند و عمر طولانی داشته باشد. این کار سخت بود و به مهارت خاصی نیاز داشت.
در سال 1985 ساکنان چیرایلا و ساکنان بیش از 12 روستا مجبور به نقل مکان به «هاردیا» در 7کیلومتری روستای خود شدند.
روستاییان می‌گفتند مجبور به مهاجرت شدند و چیرایلا تخریب شد اما مسجد دست نخورده باقی ماند زیرا مکانی مقدس بود. ساکنان روستا پس از سکونت در هاردیا مسجد دیگری را دقیقاً به شکل همان مسجد قبل ساختند و نامش را هم مسجد نوری گذاشتند. هنگامی که مسجد برای نخستین بار از زیر آب پدیدار شد صدها بازدیدکننده برای تحسین این منظره شگفت‌انگیز آمده بودند. گردشگران از میان گل و لای عبور کردند تا وارد ساختمان شوند و معماری را بررسی کنند حتی برخی از بازدیدکنندگان سعی کردند آن را تمیز کنند.
از زمان پدیدار شدن کامل مسجد در ماه سپتامبر، باران سبب شده است سطح آب دست‌کم 2متر بالا برود و یک بار دیگر بخشی از سازه را در بر بگیرد.
پس از مدت‌ها زیر آب ماندن، سطح گچی مسجد در بسیاری از نقاط پوسته پوسته شده و توسط جلبک پوشیده شده و مناره‌های گوشه و سقف مسجد دارای شکاف هستند.
«گورایلال سینگ» 51 ساله که یک کشاورز است و در سواحل «فولواریا» زندگی می‌کند در این باره می‌گوید: من ده‌ها سال است که به عنوان ماهیگیر در اطراف سد کار می‌کنم و برای اولین بار در طول عمرم شاهد چنین منظره شگفت‌آوری هستم. وی می‌افزاید: گردشگران بسیاری می‌خواهند از این مسجد بازدید کنند و من آن‌ها را با قایق به آنجا می‌برم. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه