اردوغان حماس را می‌فروشد؟

همگرایی ترکیه با صهیونیست‌ها در سایه کاهش ادامه‌دار ارزش لیر

اردوغان حماس را می‌فروشد؟

علوی

پس از آنکه اردوغان در تماس تلفنی 15 دقیقه‌ای با نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بر تحکیم روابط دو طرف تأکید کرده بود،

، صهیونیست‌ها پا را فراتر گذاشته و روز گذشته وزیر خارجه این رژیم از دولت آنکارا خواست ضمن پایان دادن به حمایت‌ها از جنبش حماس، تمام دفاتر این گروه در ترکیه را تعطیل کند. به گزارش فارس، پس از اینکه نیروهای امنیتی رژیم صهیونیستی یک گروه ۵۰ نفره از فلسطینیان را در کرانه باختری بازداشت کردند و مدعی شدند آن‌ها از استانبول مورد هدایت قرار گرفته بودند، تل‌آویو خواستار تعطیلی دفاتر جنبش مقاومت اسلامی (حماس) در ترکیه شد. به نوشته وبگاه «تایمز اسرائیل»، یائیر لاپید که این اظهارات را یک روز پیش از عملیات شهادت‌طلبانه موفق یک فلسطینی در قدس اشغالی به زبان می‌راند، گفت: «دفاتر حماس در استانبول تعطیل خواهند شد. ما باید از این اقدامات شنیع تروریسم علیه اسرائیلی‌ها در همه جا و تحت هر شرایطی جلوگیری کنیم». وی از کشورهای دیگر خواست از دولت انگلیس پیروی کرده و مانند لندن، فعالیت تمام شاخه‌های گروه حماس را به طور کامل ممنوع  و آن را تروریستی اعلام کرده و از تمایز بین شاخه‌های سیاسی و نظامی آن دست بردارند. بر اساس این گزارش، وزیر خارجه رژیم کودک‌کش و غاصب اسرائیل در این‌باره اظهار کرد: «کشورهای جهان باید مانند انگلیس عمل و حماس را غیرقانونی 
اعلام نمایند».
این ادعاها پس از آن مطرح شد که سرویس اطلاعات و امنیت داخلی رژیم صهیونیستی (شاباک) مدعی شد یک هسته اصلی حماس را منهدم و ۵۰ نفر از عوامل آن را دستگیر کرده است. براساس ادعای شاباک، این هسته حماس از داخل ترکیه و توسط «صالح العاروری» معاون دفتر سیاسی این گروه و «زکریا نجیب» یکی از اعضای این سازمان که در سال ۲۰۱۱ در تبادل با «گیلعاد شالیت» از زندان آزاد شد، رهبری می‌شد. گفته می‌شود آن‌ها به نمایندگی از حماس به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

تحرکات دیپلماتیک پس از لو رفتن جاسوسی!
تحولات اخیر در روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی پس از آن بود که پنجشنبه گذشته یک زوج صهیونیست به اتهام جاسوسی در ترکیه بازداشت شده بودند. این دو در مقابل محل اقامت اردوغان در حال تصویربرداری بودند که توسط نیروهای امنیتی دستگیر شدند. اینجا بود که نفتالی بنت وارد شده و با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه تماس تلفنی برقرار کرد. به گزارش ایسنا، اردوغان در تماس تلفنی با نخست‌وزیر اسرائیل بر تمایلش برای تقویت روابط میان دو طرف تأکید کرد. 
این مکالمه تلفنی ۱۵ دقیقه طول کشید و تقریباً مثبت بود و اردوغان موضوع پرونده فلسطین را پیش کشید اما بنت از واکنش نشان دادن به آن خودداری کرد. دفتر نخست‌وزیری 
رژیم صهیونیستی در بیانیه‌ای اعلام کرد بنت در تماس تلفنی با رئیس‌جمهور ترکیه به خاطر همکاری او در آزادی زوج اسرائیلی متهم به جاسوسی در نزدیکی محل اقامت اردوغان در استانبول تشکر کرد. دفتر نخست‌وزیری رژیم صهیونیستی تأکید کرد: این «نخستین تماس در نوع خود» بین یک نخست‌وزیر اسرائیل و رئیس جمهور ترکیه از سال ۲۰۱۳ است.

بازگشت به دوران بی‌ثباتی؟
رئیس جمهور ترکیه که تا چندی پیش مواضع ضد اسرائیلی زیادی اتخاذ می‌کرد، در گفت‌وگوی اخیر خود ادعا کرد همکاری آنکارا و تل‌آویو برای امنیت منطقه ضروری است. روابط ترکیه و رژیم اسرائیل در طول دو دهه و از زمان حاکمیت حزب عدالت و توسعه و روی کار آمدن رجب طیب اردوغان به عنوان نخست‌وزیر ترکیه در سال ۲۰۰۳ میلادی فراز و فرودهایی داشته و به همین علت مناسبات این دو نیز سردی و گرمی‌های معناداری را تجربه کرده است. ترکیه در اوایل دوران نخست‌وزیری اردوغان، شرایط دشواری را به‌خصوص در حوزه اقتصادی می‌گذراند. این کشور یکی از مقروض‌ترین کشورها به بانک‌های بزرگ بین‌المللی به شمار می‌رفت و به همین علت شرایط بی‌ثباتی را در حوزه اقتصادی طی می‌کرد. 
هر چند طی سال‌ها اقتصاد ترکیه رو به رشد بوده اما تحولات اخیر این کشور به‌خصوص کاهش فاحش ارزش لیر در برابر دلار بر تردیدها درباره امکان تداوم رشد اقتصادی اردوغان افزوده است.

رکوردزنی سقوط ارزش لیر با سخنان اردوغان
در همین راستا، سخنان عصر روز گذشته رئیس جمهور ترکیه درباره افزایش قیمت ارز در این کشور سبب شد ارزش پول ملی ترکیه باز هم سقوط کرده و رکورد جدیدی را در تاریخ این کشور ثبت کند. اردوغان که در نشست کابینه صحبت می‌کرد، گفت: «ما مصمم هستیم از طریق سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال‌زایی، هر چیزی را که صحیح است برای کشورمان انجام دهیم و سیاست اقتصادی ترکیه بر اساس صادرات بنا نهاده شده است». 
رئیس جمهور ترکیه بدون اشاره به تأثیرات جدی کاهش ارزش لیر بر اقتصاد این کشور ادامه داد: «افزایش قیمت‌ها در نتیجه افزایش قیمت ارز به طور مستقیم بر سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال‌زایی تأثیری نخواهد گذاشت و نرخ رقابتی ارز منجر به افزایش سرمایه‌گذاری، تولید و اشتغال خواهد شد». وی همچنین با اشاره به درگیر شدن ترکیه در جنگ اقتصادی گفت این کشور از این جنگ پیروز بیرون خواهد آمد. اردوغان متعهد شد به کسانی که وی آن‌ها را فرصت‌طلب توصیف کرده، اجازه ندهد از کاهش قیمت لیر سوءاستفاده کنند. 
رئیس جمهور ترکیه در این سخنرانی قول داد کاهش شدید ارزش پول ملی این کشور، سبب افزایش سرسام‌آور قیمت‌ها نشود. تنها ساعتی پس از این سخنرانی اردوغان،‌ ارزش لیر ترکیه باز هم سقوط کرد و هر دلار آمریکا تقریباً معادل 13 لیر ثبت شد که رکورد تازه‌ای در سقوط ارزش پول ملی ترکیه به شمار می‌آید.

ارسال دیدگاه