بسم الله الرحمن الرحیم

اندیشکده قدس
ماموریت و روش ها

اندیشکده ها ﻧﻮﻋﻲ ﺳﺎﺯﻣﺎﻥ ﻭﻳﮋﻩ ﺑﺮﺍﻱ ﺗﻔﮑﺮ ﻭ ﭘﮋﻭﻫﺶ ﺩﺭ حوزه ﺳﻴﺎﺳﺖگذاری، ﺗﺼﻤﻴﻢ ﺳﺎﺯﻱ ﻭ ﺗﻮﻟﻴﺪ ﺍﻳﺪﻩ و مطالعات بین رشته ای است ﮐﻪ ﺑﺮ ﺍﺻﻞ ﺟﻤﻊﺍﻧﺪﻳﺸﻲ و ﺍﻳﺪﻩﭘﺮﺩﺍﺯﻱ ﺍﺳﺘﻮﺍﺭ ﺍﺳﺖ. ن��ش اولیه اتاق های فکر ایجاد پل بین دنیای ایده و عمل می باشد.

اهداف:

بر همین اساس اندیشکده قدس ميکوشد ساختارهای مناسبی برای به کارگیری فکر، ایده، علم و دانش برای خدمت به دیپلماسی افکار عمومی را بکار گیرد.

اندیشکده قدس با بهره گیری از بدنه کارشناسان محلی و کشوری در حوزه های مختلف تلاش میکند بین وضعیت موجود و وضعیت ایده آل با ایجاد یک پل رسانه ای منجر به پیشنهادات سازنده در حل مسئله شود و با بررسي سياست‌هاي كلان و راهبردي كشور در حوزه های اقتصادی، علم و فناوري، فرهنگی و اجتماعی و همچنین ارزيابي ميزان تحقق برنامه‌ها، چالش‌هاي موجود و راههاي غلبه بر آنها را واکاوی کرده و با افزایش تخصص گراییِ برگرفته ازتأثیرگذاری و استقلال، خروجیِ حداکثری را ارئه کند.
اندیشکده قدس در تلاش است با بهره گیری از حکمرانی رسانه ای و ظرفیت های مردمی به اقناع افکار عمومی در راستای خروجیِ پژوهشگرانه قدم بردارد. بنابراین از مهمترین اهداف این اندیشکده میتوان به موراد زیر اشاره کرد؛
• پرداختن به پژوهش های کاربردی مطابق با نیازهای روز جامعه با نگاه نوآورانه در حیطه های منطقه  ای، ملی و بین ‌المللی.
• تاثیرگذاری در عرصه تصمیم سازی و تصمیم گیری مسائل خط مشی گذاری و اجرایی در سطح استان و کشور.

موضوعات؛

تهیه شبکه مسائل:
یکی از ضروریات رسانه ای را میتوان مربوط به تهیه شبکه مسائل دانست. رسانه ها با پررنگ کردن اخبار و خط خبریِ روز و همچنین تکیه و تاکید بر ارزش خبری شهرت رفته رفته از حل مشکلات اساسی منطقه خود غافل شده و آنقدر درگیر اطلاع رسانی مسائل روز شدند که جای خالی حل معضلاتی که جامعه را در گذر زمان رنج میداد به وضوح رویت شد. اندیشکده قدس با هم افزایی پژوهشکده های بومی و ارتباط با اتاق فکرهای کشوری در تلاش است با توجه به ماموریت کلان خود ذیل اسناد آستانقدس رضوی به استخراج شبکه مسائل بپردازد.


ترسیم نقشه راه موضوعی:
پس از رسم شبکه مسائل نوبت به حل مساله است. حل مسئله در رسانه معمولا از طریق بررسی اسناد بالادستی ، بررسی نظرات نخبگان و ارتباط این دو باید نیازهای روز امکان پذیر خواهد بود که به روش های بررسی و تحلیل، عارضه و مسئله یابی، مطالعه تطبیقی، طراحی الگو مدل، آینده پژوهی، طراحی ساز و کار و تدوین راهبرد به خروجی مطلوب منجر خواهد شد.

 

ماموریت ها:

  • برگزاری نشست های تخصصی پیرامون شبکه مسائل مطروحه

  • برگزاری رویداد های فرهنگی مرتبط با شبکه مسائل

  • برگزاری دوره های آموزشی مهارتی مرتبط

  • برگزاری دوره های آموزشی رسانه

  • افکار سنجی

 

 

مسئول واحد:

هادی ذالکی

شماره تماس:
37685011-14
داخلی 1373

آدرس  اینستاگرام:

Question_thinktank