اشغالگران باید بروند

حمله راکتی به بزرگ‌ترین پایگاه غیرقانونی آمریکا در سوریه

اشغالگران باید بروند

حملات گاه و بی‌گاه به پایگاه‌های غیرقانونی نظامیان ایالات متحده در سوریه کماکان ادامه دارد.

در همین راستا، منابع محلی در سوریه از حمله راکتی به بزرگ‌ترین پایگاه هوایی اشغالگران آمریکایی در شمال شرق این کشور خبر دادند. به گزارش فارس، منابع محلی در حومه الحسکه سوریه به اسپوتنیک گفتند: بامداد روز گذشته انفجارهای مهیبی پایگاه غیرقانونی آمریکا در روستای 
«خراب الجیر» واقع در پنج کیلومتری شهر مرزی الیعربیه را به لرزه درآورد. این انفجارها در پی شلیک چهار راکت که هنوز منبع آن مشخص نیست به سوی این پایگاه روی داده است. به گفته این منابع، انفجارهای صورت گرفته بسیار مهیب بوده و صدای آن در مناطق مختلف مرزهای شمال شرق سوریه و مرزهای عراق به گوش رسیده است. بر اساس این گزارش، بلافاصله پس از هدف قرار دادن این پایگاه غیرقانونی آمریکا، آسمان منطقه شاهد پرواز شمار زیادی از بالگردها و هواپیماهای جنگی نیروهای اشغالگر آمریکایی بود. این منابع افزودند: «پایگاه خراب الجیر دومین پایگاه غیرقانونی اشغالگران آمریکایی در سوریه محسوب می‌شود که در سال ۲۰۱۵ پس از مصادره زمین‌های کشاورزی وسیع این روستا تأسیس شد و در واقع یک پایگاهی هوایی است که دارای باندی برای فرود بالگردها و هواپیماهای جنگی است». بنا بر این گزارش، منطقه‌ای که پایگاه خراب الجیر در آن واقع است، نقطه تماس حیاتی بین خاک سوریه و عراق به شمار می‌رود. افسران و سربازان این پایگاه آمریکایی همچنین در قاچاق نفت از سوریه نقش دارند و مسئول سازماندهی عملیات خارج کردن تانکرهای نفت و کامیون‌های گندم مسروقه از خاک سوریه هستند. علاوه بر آن، این پایگاه نقش لجستیکی در ورود و خروج کاروان‌های ارتش آمریکا و دیگر نیروهای وابسته به ائتلاف موسوم به ائتلاف بین‌المللی ضد داعش را هم ایفا می‌کند.
پیش از این نیز حمله دیگری که در مقایسه با دیگر حملات شدت بیشتری داشت، علیه پایگاه غیرقانونی دیگر آمریکا انجام گرفت. پنج پهپاد انتحاری ناشناس پایگاه التنف را هدف قرار دادند که منجر به خسارات فراوانی شد. 
در حال حاضر بخش‌های عمده‌ای از سرزمین‌های استان‌های «الحسکه»، «دیرالزور» و «الرقه» (در شمال و شمال شرق سوریه) که دارای منابع نفت و انرژی هستند، تحت کنترل نیروهای دموکراتیک سوریه (کردهای سوریه) است که مورد حمایت آمریکا قرار دارند. همچنین آمریکایی‌ها خود نیز به طور مستقیم در مناطقی در شرق و جنوب سوریه هم مرز با اردن و عراق حضور دارند و سال‌هاست در پایگاه‌های خود ده‌ها هزار تروریست را آموزش داده و پس از تجهیز، برای اقدامات تروریستی به مناطق مختلف سوریه اعزام کرد‌ه‌اند و هم اکنون نیز پشتیبانی شمار زیادی از تروریست‌ها را از طریق همین پایگاه انجام می‌دهند.

ارسال دیدگاه