تقابل با غرب در شرق

روسیه و «آ سه‌آن» نخستین رزمایش دریایی خود را برگزار می‌کنند

تقابل با غرب در شرق

قدس

دو ماه پس از تصمیم آمریکا، انگلیس و استرالیا در انعقاد توافق امنیتی سه‌جانبه اوکوس -که هر چند هدف تشکیل آن مراقبت از منافع مشترک طرفین در منطقه هند و اقیانوس آرام اعلام شد اما در واقع از رویکرد تهاجمی غرب در حوزه جنوب شرق آسیا حکایت داشت- روسیه از برگزاری نخستین رزمایش دریایی خود با کشورهای عضو 
«آ سه آن» در این منطقه خبر داد. بر اساس توافق اوکوس، بریتانیا و ایالات متحده متعهد شدند نیروی دریایی استرالیا را به فناوری زیردریایی‌های هسته‌ای مجهز کنند که این موضوع با واکنش تند روسیه و چین روبه‌رو شد.
 حال تصمیم مسکو در برگزاری رزمایش دریایی مشترک با کشورهای عضو آسه‌آن از مشخص شدن هرچه بیشتر بلوک‌بندی‌ها میان شرق و غرب در جغرافیایی حساس شرق دور حکایت دارد. براساس آنچه نماینده دائم روسیه در انجمن ملل جنوب شرق آسیا (آ سه آن) گفته این رزمایش سه روزه اوایل دسامبر 2021 در آب‌های اندونزی در شمال جزیره سوماترا برگزار خواهد. «الکساندر ایوانف» تأکید کرده: این نخستین رزمایش دریایی از این دست بوده که با هدف تقویت عملکرد نیروی دریایی روسیه و کشورهای عضو آسه آن برگزار خواهد شد. کشورهای عضو آسه‌آن شامل برونئی، کامبوج، اندونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام هستند و روسیه عضو شریک این انجمن است. این تصمیم در حالی اتخاذ می‌شود که روسیه و چین اواخر مهر سال جاری در واکنش به اقدامات تحریک‌آمیز آمریکا رزمایش نظامی مشترک و چهار روزه‌ای در آب‌های بین‌المللی دریای ژاپن برگزار کردند؛ رزمایشی که هدف آن نمایش توان دفاعی مسکو و پکن در برابر تهدیدهای مشترک عنوان شد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه