دست از پا درازتر!

مدیر کل آژانس اتمی با چمدان خالی از ایران برمی‌گردد

دست از پا درازتر!

مدیر کل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برای دومین بار از زمان روی کار آمدن رئیسی به تهران آمد تا رئیس‌جمهور را ببیند و البته فهرستی از خواسته‌های غیرفنی و سیاسی‌ای که از سوی آمریکا دیکته شده را پیگیری کند، اما به نظر می‌رسد به هیچ کدام از اهدافش نرسید.

اسلامی: گروسی گفت هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران نیست
رافائل گروسی که در هفته‌های اخیر، رویکرد سیاسی‌اش در پرونده هسته‌ای ایران اعتراض کشورمان را به دنبال داشته، دیروز با حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه و محمد اسلامی رئیس سازمان انرژی اتمی دیدار و گفت‌وگو کرد. محمد اسلامی پس از نشست با گروسی با بیان اینکه ایران در برنامه هسته‌ای خود مصمم است، گفت: آقای گروسی در دیداری که داشتیم چند بار تأکید کرد آژانس هیچ انحرافی در برنامه هسته‌ای ایران مشاهده نکرده است.

تفاهم برای خاتمه دادن به سؤالات آژانس
به گفته رئیس سازمان انرژی اتمی در نشست دیروز او با گروسی، پاسخ‌های لازم به «سؤالات آژانس و مثلاً اسنادی که به عنوان مدرک توسط دشمنان در اختیار آژانس قرار گرفته بود» داده شده است. به گزارش مهر، اسلامی همچنین افزوده است: «پرونده بخشی از این مدارک بسته شده و برخی موارد باقی است که تفاهم کردیم همه موارد را خاتمه دهیم». البته موضوع استفاده از انرژی هسته‌ای برای تولید انرژی‌های پاک هم بعد دیگر سفر گروسی بود که اسلامی و گروسی هر دو به آن اشاره کردند. رئیس سازمان انرژی اتمی دراین‌باره گفت: درباره مسائل مرتبط با تولید برق هسته‌ای گفته شد که ایران حداقل به تولید ١٠ مگاوات برق نیاز دارد که ظرفیت در حال افزایش است. این کار به‌ویژه با استفاده از نیروگاه‌های مدولار کوچک که ظرفیت آن حداکثر تا ۳۰۰مگاوات است، محقق می‌شود.

خبری از دسترسی به حافظه دوربین‌ها نیست 
اسلامی همچنین وعده داد آژانس به ایران کمک خواهد کرد و پشتیبانی می‌کند تا در راستای توسعه برق اتمی حرکت کنیم. دراین‌باره رافائل گروسی هم مدعی شد «آژانس به دنبال کمک به ایران برای تولید انرژی‌های پاک است». اما به نظر می‌رسد بخش مهم صحبت‌های کوتاه گروسی در نشست دیروز عبارتی باشد که گفت: «ما توافق کردیم که کار مشترک در زمینه شفاف‌سازی [برنامه هسته ای ایران] را ادامه دهیم و این کار ادامه داشته باشد». احتمالاً منظور گروسی از شفافیت دسترسی دوباره آژانس به دوربین‌هایی باشد که بر اساس قانون مجلس، آژانس دیگر دسترسی‌ای به محتوای حافظه آن‌ها ندارد. خبرگزاری فارس با اشاره به حسن نیت ایران در ماه‌های گذشته و تعویض حافظه دوربین‌های سایت ‌ هسته ای تسا در کرج نوشت: «با این حال اتفاقی که برای دوربین‌های این سایت افتاد این بود که با اقدام خرابکارانه رژیم صهیونیستی دوربین‌های این مرکز هم از بین رفت. اکنون گروسی بدون اینکه اقدام رژیم صهیونیستی در این حرکت خرابکارانه را محکوم کند، مدعی است باید دوربین‌های جدیدی را نصب کند. این درخواست گروسی هم خلاف قانون مصوب مجلس است؛ چرا که اولاً ایران پروتکل را نباید اجرا بکند و ثانیاً آنچه دسترسی داده شده بود، صرفاً تعویض حافظه دوربین‌های موجود بود و نه نصب و راه اندازی دوربین‌های جدید».
یکی دیگر از اهداف مدیر کل آژانس در سفر دیروزش به تهران بازگشایی دوباره پرونده موسوم به «پی.ام.دی» بوده تا به این ترتیب یک بستر جدید برای امتیازگیری طرف غربی در مذاکرات 8 آذر ایجاد کند. پرونده‌ای که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌خواهد باز کند در مذاکرات منتهی به برجام برای همیشه بسته شده است. به گزارش مهر، فؤاد ایزدی عضو هیئت علمی دانشگاه تهران در تشریح ماهیت آژانس اتمی و هدف سفر گروسی به تهران به مهر گفت: «آژانس به یک نهاد در اختیار دولت آمریکا تبدیل شده است و آقای گروسی از دولت آمریکا دستور می‌گیرد؛ این نکته نیز نکته جدیدی نیست، قبلاً نیز آقای آمانو همین حالت را داشته است. آژانس از یک نهادی که باید دغدغه فنی در مباحث هسته‌ای داشته باشد، به یک نهاد کاملاً سیاسی مغرض تبدیل شده است».
گروسی همچنین در پایان این سفر با امیرعبداللهیان، وزیر خارجه کشورمان دیدار و گفت‌وگو کرد.

ارسال دیدگاه