سرما قیمت سبزی را نجومی کرد

قیمت هر کیلو سبزی خوردن در بازار مشهد از 30 تا 110 هزار تومان!

سرما قیمت سبزی را نجومی کرد

نان و پنیر و سبزی جزو جدانشدنی از سفره افطار در ماه مبارک رمضان است که با شروع این ماه، سبزی آن با افزایش ناگهانی قیمت روبه‌رو شد و در سبزی‌فروشی‌های‌ برخی محله‌ها از کیلویی 25 هزار تومان به بالای 30 هزار تومان رسیده است.


برای بررسی میدانی این موضوع، سری به میدان بار سپاد می‌زنم. تعداد غرفه‌های کمی سبزی می‌فروشند. به نخستین غرفه‌ای که می‌روم، سبزی‌های پژمرده و رو به زردی را غرفه‌دار کیلویی 10 هزار تومان قیمت می‌گذارد. جلوتر که می‌روم، یک نفر روی وانتش سبزی‌های‌ خوردن‌ تر و تازه را کیلویی 40 هزار تومان می‌فروخت و ریحان را به دلیل گرانی، از فروش خود حذف کرده بود.

سبزی ریحان کیلویی 501 هزار تومان! 
در غرفه‌ای دیگر باز هم سبزی‌های پژمرده بی‌خریداری بود که کیلویی 15 هزار تومان فروخته می‌شد. از فروشنده قیمت سبزی ریحان را پرسیدم و گفت: کیلویی 105 هزار تومان است!
از فروشنده‌ دیگری درباره قیمت سبزی نیشابور پرسیدم و او گفت: بسته‌های 200 گرمی 10 هزار تومان و ریحان بسته‌ای 11 هزار تومان است. پیش از ماه رمضان بسته‌های 200 گرمی سبزی نیشابور 8 هزار تومان فروخته می‌شد.
در ادامه به میدان بار نوغان سری می‌زنم تا قیمت‌ها را در این بازار بررسی کنم. در آنجا نیز به سختی می‌شد سبزی پیدا کرد و بیشتر میوه و صیفی‌جات عرضه می‌شد.
قیمت‌ها در میدان بار نوغان نسبت به بازار سپاد بهتر است و سبزی خوردن در دو غرفه کیلویی 20 هزار تومان عرضه می‌شد؛ سبزی‌هایی که از لحاظ کیفیت بهتر از سبزی‌های 10 و 15 هزار تومانی میدان بار سپاد بود.
ریحان نیز که سبزی گلخانه‌ای است، در میدان بار نوغان کیلویی 100 هزار تومان فروخته می‌شد.

سبزی‌ خوردن از 30 تا 110 هزار تومان 
به مغازه‌های سطح شهر مشهد نیز سر می‌زنم. در محله طبرسی شمالی، سبزی خوردن از کیلویی 30 تا 40 هزار تومان در سبزی‌فروشی‌ها فروخته می‌شود.
در محله چمن نیز سبزی خوردن از کیلویی 38 هزار تومان تا 110 هزار تومان به فروش می‌رسد.
همچنین در خیابان امام رضا(ع) بسته‌های 200 گرمی سبزی خوردن 10 تا 12 هزار تومان معادل کیلویی 50 تا 60 هزار تومان است. 
در قاسم‌آباد نیز سبزی پاک شده 100 گرمی 45 هزار تومان و 200 گرمی 65 هزار تومان فروخته می‌شود. همچنین سبزی‌های پاک نشده 100 گرمی 10 هزار تومان معادل کیلویی 100 هزار تومان به فروش می‌رسند.
در محله خیام جنوبی نیز بسته‌های 150 گرمی سبزی 10 هزار تومان فروخته می‌شوند که معادل کیلویی 66هزار تومان است.  
سری به محله فرامرز عباسی می‌زنم، آن‌جا هم بسته‌های 100 گرمی سبزی خوردن 11 هزار تومان به فروش می‌رسند که معادل کیلویی 110هزار تومان است. ریحان نیز بسته‌ای 14 هزار تومان به عبارتی کیلویی 140هزار تومان است و بسته 200 گرمی سبزی خوردن پاک شده 60 هزار تومان فروخته می‌شود.
در هاشمیه نیز بسته 250 گرمی سبزی خوردن 78هزار تومان و بسته‌های 100 گرمی 10 و 12 هزار تومان فروخته می‌شود.

وعده کاهش قیمت‌ سبزی از پنج فروردین  
علت این افزایش قیمت را از رئیس اتحادیه میوه و تره‌بار مشهد جویا می‌شویم. او در این باره گفت: به دلیل بارندگی و سرمای اخیر به زمین‌های کشاورزی خسارت وارد شد و نیمی از سبزی‌ها سرمازده شدند. به همین دلیل عرضه سبزی کم شد و با شروع ماه مبارک رمضان نیز تقاضا افزایش یافت. از این رو قیمت سبزی خوردن زیاد شد.
حمید آزادی درباره قیمت ریحان نیز بیان کرد: سبزی ریحان به دلیل اینکه سبزی گلخانه‌ای است و سرما به گلخانه‌ها نیز آسیب وارد کرده، افزایش قیمت بیشتری داشته است.
وی خاطرنشان کرد: این افزایش قیمت تنها در این چند روز پایانی سال است و از 4 و 5 فروردین سال آینده با ورود سبزی‌های نیشابور به بازار مشهد، قیمت‌ها به تعادل می‌رسد و کاهش می‌یابد.
با توجه به قیمت‌هایی که در سطح شهر وجود دارد، امیدواریم این بالا و پایین شدن قیمت‌ها تا پیش از پایان ماه رمضان اصلاح شود تا قوت غالب مردم روزه‌دار در این ایام با قیمت واقعی در سفره افطار قرار گیرد.

خبرنگار: فریده خسروی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه