سیاهه جنایات صهیونیست‌ها سیاه‌تر می‌شود

از محاصره دارویی بیمارستان‌ها در غزه تا تدارک برای حمله به رفح

سیاهه جنایات صهیونیست‌ها سیاه‌تر می‌شود

دخترک در حالی که از صدایش، ترس و وحشت موج می‌زند پشت تلفن از مأموران اورژانس درخواست کمک می‌کند. در حین گفت‌و‌گو ناگهان صدای گلوله‌باران شدید و فریادهای «لیان» به گوش رسیده و ارتباط قطع می‌شود؛ این خلاصه‌ای از یک فایل صوتی کوتاه منتشر شده از دختری فلسطینی است که به رسانه‌ها درز کرده و اوج بی‌رحمی اشغالگران را نشان می‌دهد.


داستان از این قرار است که «لیان» 15ساله و خواهرش «هند» که تنها 6سال دارد، به همراه 6تن از اعضای خانواده در محاصره نظامیان اسرائیلی گرفتار می‌شوند. بر اساس گزارش نیروهای امدادی، یک تانک رژیم صهیونیستی به سمت آن‌ها آتش گشوده و طی آن پنج عضو خانواده به‌جز دو کودک به شهادت می‌رسند. لیان در کنار پیکر اعضای خانواده بلافاصله با نیروهای هلال‌احمر تماس گرفته و درخواست کمک می‌کند اما این پیام به جایی نمی‌رسد، چراکه آن‌ها در محاصره هستند و از دست نیروهایی امدادی کاری ساخته نیست. انتشار این فایل صوتی سر و صدای زیادی به پا کرده و بسیاری پیگیر احوال دو کودک یاد شده می‌شوند، اما خبری نیست که نیست. بالاخره شنبه و پس از سپری شدن 12روز از رخداد، منابع امدادی از پیدا شدن پیکر این دو دختر خبر دادند.

شهادت سه بیمار در پی نبود کپسول اکسیژن!
«خسته‌ام، می‌خواهم بخوابم» آخرین جمله‌ای بود که لیان بر زبان آورد. خواب ابدی کودک 6ساله فلسطینی در محاصره تانک‌ها، به صورت گسترده در رسانه‌های خبری و فضای مجازی انعکاس پیدا کرد. اما این تنها گوشه‌ای از بی‌رحمی‌هایی است که این روزها از سوی صهیونیست‌ها در حق فلسطینی‌ها روا داشته می‌شود.
در این مسیر، دیروز هلال‌احمر فلسطین از شهادت سه بیمار در هفته گذشته در نتیجه ممانعت رژیم اشغالگر از ورود کپسول اکسیژن به بیمارستان «امل» در شهر خان‌یونس خبر داد. برپایه گزارش‌های رسیده، صهیونیست‌ها همچنین به جلوگیری از ورود سوخت لازم برای ژنراتورهای برق بیمارستان امل ادامه می‌دهند، اقدامی که می‌تواند خدمت‌رسانی در این بیمارستان را مختل کند. بنا به اعلام هلال‌احمر فلسطین، چند بیمارستان باقیمانده دیگر غزه همچنان در محاصره هستند و جلوگیری اشغالگران از ورود تجهیزات پزشکی موجب شهادت بیماران شده است. 
کارشکنی در مسیر ارسال کمک‌های بشردوستانه به غزه نیز ادامه دارد. براساس گزارش آژانس امدادرسانی سازمان ملل به آوارگان فلسطینی (آنروا)، به دلیل محدودیت‌هایی که به‌تازگی توسط مقامات صهیونیستی اعمال شده، ذخایر موادغذایی برای 1.1میلیون تن که از کشورهای مختلف برای فلسطینی‌ها ارسال شده، در بندر اشدود معلق باقی مانده است. محموله کمکی یاد شده هزارو49 کانتینر برنج، آرد، نخود، شکر و روغن نباتی است.

فاجعه‌ای که در پیش است
موارد گفته شده تنها گوشه‌ای از اقدامات ضد انسانی رژیم متجاوز صهیونیستی علیه فلسطینی‌هاست، چرا که همزمان با گسترش اعتراضات جهانی به جنایات اشغالگران، مقامات تل‌آویو از ایده‌ای سخن می‌گویند که اجرای آن می‌تواند فاجعه‌ای غیرقابل تصور به بار آورد. حمله به رفح کلیدواژه‌ای است که این روزها بارها بر زبان نخست‌وزیر اسرائیل رانده شده است. شامگاه شنبه بود که بنیامین نتانیاهو به «آنتونی بلینکن» وزیر خارجه آمریکا گفت عملیات زمینی ارتش این رژیم در جنوبی‌ترین نقطه نوار غزه احتمالاً در دو هفته آینده آغاز می‌شود. او در آخرین رجزخوانی خود هم تأکید کرده وارد نشدن به رفح برابر است با باخت جنگ! 
رفح شهری در منتهی‌الیه جنوبی باریکه غزه و هم‌مرز مصر است. تهاجم‌های بی‌محابای رژیم صهیونیستی به مناطق شمالی و مرکزی این جغرافیا، ساکنان آواره را به این شهر به عنوان آخرین سرپناه کشانده و حالا سخن گفتن از عملیات نظامی در چنین محیطی، اوج جنون اشغالگران را آشکار می‌سازد. براساس اعلام سازمان ملل، هم‌اکنون یک میلیون و 300هزار تن از مردم 
غزه – بیش از نصف جمعیت منطقه- در رفح متمرکز شده‌اند و عملیات نظامی در چنین نقطه‌ پرجمعیتی جز عبور از تمام خطوط قرمز ضد بشری معنایی ندارد.
کار تا جایی بالا گرفته که کاخ‌سفید به اسرائیل هشدار داده حمله نظامی بدون برنامه به شهر رفح به «فاجعه» می‌انجامد. واشنگتن همچنین بر این باور است هرگونه عملیات نظامی در ماه رمضان موجب تشدید تنش گسترده در کل منطقه خواهد شد. پیش از این، اتحادیه عرب و کشورهای عربی درباره پیامدهای خطرناک این اقدام صهیونیست‌ها هشدار داده بودند. در این میان، عملیات برنامه‌ریزی شده برای رفح موجب ایجاد تنش شدید میان مصر و رژیم صهیونیستی شده است؛ زیرا قاهره از هجوم تعداد زیادی پناهجو به مرز سینا بیم دارد. مصر در منطقه مرزی با نوار غزه مین‌گذاری کرده و سربازان زیادی را به آنجا فرستاده است؛ این کشور به عنوان بخشی از اقدامات برای تقویت امنیت در مرز خود، در دو هفته گذشته حدود ۴۰ تانک و نفربر زرهی به شمال شرق سینا ارسال کرده است. قاهره تهدید کرد اگر آوارگان به اجبار از مرز عبور کنند، این به معنای نقض توافق‌نامه صلح با اسرائیل خواهد بود. 

حمله به رفح حمام خون راه می‌اندازد
احمد الصوفی، شهردار رفح هم در گفت‌وگو با الجزیره هشدار داده هرگونه عملیات نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در این منطقه که بیش از 1.4میلیون فلسطینی آنجا در چادرها و سرپناه‌های موقت اسکان داده شده‌اند، حمام خون راه می‌اندازد. رسانه عبری‌زبان حتی از وجود اختلاف میان هرتسی هالیوی، رئیس ستاد ارتش با نتانیاهو بر سر چنین اقدامی خبر می‌دهند. شبکه ۱۳ عبری اعلام کرد هالیوی با توجه به ویژگی‌های خاص منطقه از نتانیاهو خواسته امور امنیتی را به او بسپارد و بر هماهنگی با مصر و وجود بیش از یک میلیون فلسطینی در رفح متمرکز شود. 
به نظر، اشغالگران در سکوت مرگبار مجامع بین‌المللی، از هم‌اکنون جنایت خود علیه پناهندگان در رفح را با هدف کوچاندن اجباری آن‌ها از غزه، کلید زده‌اند. بر این اساس، خبرنگار الجزیره روز گذشته گزارش داد در نتیجه بمباران خانه‌ای مسکونی در منطقه «ابوحلاوه» در شرق رفح، 25فلسطینی به شهادت رسیدند و چندین نفر دیگر نیز زخمی شدند. اما شبکه الحدث با انتشار تصاويری در يوتيوب نوشت: با سرازير شدن ساکنان منطقه غزه به رفح، اين شهر به شهر چادرهای آوارگان تبديل شده؛ اما آیا صهیونیست‌ها به این مردم هم رحم نخواهند کرد؟

خبرنگار: هدایت جاوید

برچسب ها :
ارسال دیدگاه