اعتراف صهیونیست‌ها به درماندگی با پذیرش آتش‌بس

گفت‌وگو با کارشناسان درباره اهمیت اجرای آتش‌بس چهار روزه و افق پیش روی جنگ در غزه

اعتراف صهیونیست‌ها به درماندگی با پذیرش آتش‌بس

پس از گذشت نزدیک به 50روز از حمله وحشیانه رژیم صهیونیستی به غزه، سرانجام مذاکرات برای برقراری آتش‌بس و تبادل اسرا به نتیجه رسید.


جنبش مقاومت فلسطین روز گذشته در بیانیه‌ای اعلام کرد پس از مذاکرات سخت و پیچیده و طولانی به یاری خداوند متعال و تلاش‌های زیاد طرف قطری و مصری به توافق آتش‌بس انسان‌دوستانه (آتش‌بس موقت) با اسرائیل به مدت چهار روز دست پیدا کرده است. حماس با اشاره به مفاد این توافق اعلام کرد درگیری‌ها از سوی دو طرف، فعالیت‌های نظامی ارتش رژیم صهیونیستی در همه مناطق غزه و نیز جابه‌جایی خودروهای زرهی این رژیم در غزه متوقف و صدها کامیون ویژه حامل کمک‌های بشردوستانه، درمانی و سوخت وارد همه مناطق غزه بدون استثنا خواهد شد.
 بر اساس این توافق، ۵۰ اسیر زن و کودک اسرائیلی زیر ۱۹ساله در مقابل ۱۵۰زن و کودک زیر ۱۹ساله فلسطینی بر اساس سوابق اسارت آزاد خواهند شد و حملات و پرواز جنگنده‌ها و هواپیماهای رژیم صهیونیستی در چهار روز آتش‌بس، در جنوب غزه به‌طور کامل و در شمال غزه به مدت ۶ ساعت از ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر متوقف خواهد شد. این آتش‌بس از ساعت 10 صبح امروز به وقت محلی (11:30 به وقت تهران) اجرایی می‌شود.

توافق شکننده
مجید صفاتاج، کارشناس مسائل فلسطین در گفت‌وگو با قدس در تحلیل رخداد اخیر اظهار کرد: پیشینه و تجربه تاریخی نشان داده رژیم اشغالگر صهیونیستی هیچ وقت به قراردادها و توافقات آتش‌بس پایبند نمانده است، به‌ویژه اینکه سران رژیم احساس کنند می‌توانند از وضعیت آتش‌بس ایجاد شده در راستای منافع خود استفاده کنند. مانند تجربه جنگ 1948 که رژیم صهیونیستی می‌دید شرایط میدانی به سود او پیش نمی‌رود و با استحکام بخشیدن به مواضعش، حملات دوباره‌ای را تدارک دید؛ به نظر می‌رسد توافق کنونی نیز در همین چارچوب قابل بررسی باشد. البته درست است که شرایط کنونی با دهه‌های پیش بسیار متفاوت است و این رژیم به‌شدت ضعیف شده اما این به معنی قابل اعتماد بودن و پایبندی این رژیم به تعهداتش نیست؛ چنان‌که این رژیم حتی در ساعات اندک باقی مانده تا اجرای توافق، همچنان به بمباران‌های خود در غزه ادامه می‌دهد.

چرا نتانیاهو به آتش‌بس تن داد؟
تحلیلگر مسائل فلسطین افزود: درواقع آنچه رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو را وادار به پذیرش آتش‌بس کرده، در وهله نخست فشارهای درونی در سرزمین‌های اشغالی و در ادامه، افزایش فشارهای بین‌المللی بوده است. البته در این زمینه نقش فشارهای داخلی بیشتر و تأثیرگذارتر بوده، چراکه این رژیم نشان داده برای افکار عمومی جهانی و مجامع بین‌المللی کوچک‌ترین ارزشی قائل نیست و خودش را بالاتر از مجامع بین‌المللی تصور می‌کند.
صفاتاج در پاسخ به این پرسش که تا چه میزان می‌توان به تمدید این قرارداد یا تبدیل شدن آن به یک توافق صلح موقت امیدوار بود، تصریح کرد: اینکه نتانیاهو و اتاق جنگ رژیم صهیونیستی حاضر نشدند تعداد روزهای آتش‌بس به پنج روز افزایش یابد خود مؤید این مسئله است که رژیم صهیونیستی حاضر به تمدید آتش‌بس نخواهد بود. البته اگر در این مدت چهار روزه مذاکرات طرفین برای آزادسازی بخش دیگری از اسرا به نتیجه برسد، ممکن است وضعیت آتش‌بس بار دیگر تمدید شود اما با توجه به شرایط کنونی حاکم بر سرزمین‌های اشغالی و اظهارات مقامات این رژیم بعید است در بازه زمانی کوتاه‌مدت شاهد یک توافق صلح پایدار باشیم. وی پذیرش شروط حماس برای برقراری آتش‌بس از سوی رژیم صهیونیستی را یک پیروزی بزرگ برای مقاومت توصیف کرد و افزود: اگر شکست ارتش تا بن دندان مسلح اسرائیل در رسیدن به اهداف ترسیم شده ازجمله آزادی اسرا و نابودی حماس را که در ادامه شکست اطلاعاتی و امنیتی این رژیم در عملیات طوفان الاقصی رخ داد، در کنار رسوایی‌های این رژیم در کشتار غیرنظامیان از جمله زنان و کودکان، حمله به مراکز درمانی، کشتن خبرنگاران و بی‌اعتبارشدن ادعاهایی همچون قرار داشتن مقر فرماندهی حماس زیر بیمارستان شفا قرار دهیم، عمق شکست و درماندگی این رژیم را به‌وضوح خواهیم دید.

نگرانی واشنگتن از گسترش جنگ
حسن هانی‌زاده، دیگر کارشناس مسائل منطقه نیز درباره اینکه چرا نتانیاهو باوجود تأکید بر این مسئله که جنگ را تا رسیدن به اهداف ترسیمی ادامه خواهد داد ولی آتش‌بس کنونی را پذیرفت، گفت: نتانیاهو مجبور به پذیرش آتش‌بس شد؛ درواقع افزایش فشار افکار عمومی در داخل سرزمین‌های اشغالی و انتشار اخبار مرگ برخی اسرا در پی بمباران مناطق مختلف غزه از سوی ارتش این رژیم که موجبات نگرانی فزاینده خانواده‌های این اسرا را فراهم کرده بود نتانیاهو و اعضای کابینه جنگ این رژیم را وادار به پذیرش آتش‌بس کرد. امروز افکار عمومی در سرزمین‌های اشغالی شخص نتانیاهو را مسئول مرگ این اسرا می‌دانند و همین مسئله فشارها را بر نتانیاهو و کابینه جنگ این رژیم به‌شدت افزایش داده بود و آن‌ها چاره‌ای جز پذیرش آتش‌بس نداشتند.
هانی زاده تأکید کرد: البته نباید از نقش آمریکا در وادار کردن اسرائیل به پذیرش توافق کنونی آتش‌‌بس غافل شد؛ آمریکایی‌ها به‌شدت نگران گسترش جنگ در منطقه به‌خصوص گسترده‌تر شدن تنش‌ها در شمال سرزمین‌های اشغالی و مرزهای لبنان هستند. آن‌ها به‌خوبی به توان رزمی حزب‌الله و تبعات باز شدن یک جبهه دیگر علیه اسرائیل واقف‌اند و گسترش جنگ و سرایت آن به سایر کشورهای منطقه را به هیچ وجه به نفع خود و رژیم صهیونیستی نمی‌دانند.

توپ در زمین صهیونیست‌ها
هانی‌زاده با بیان اینکه جنگ کنونی غزه و ادامه یافتن آن برای رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو حیثیتی است، تصریح کرد: ادامه جنگ و چگونگی پایان یافتن آن برای شخص نتانیاهو بسیار حائز اهمیت است؛ چرا که می‌تواند به منزله پایان عمر سیاسی وی و حتی به قیمت محاکمه او تمام شود. بنابراین نتانیاهو تمام تلاش خود را به کار خواهد بست که جنگ کنونی را تا آنجایی که امکان دارد، ادامه دهد. نتانیاهو که عاقبت سیاسی خود را به ادامه این جنگ پیوند زده، خود را همچون غریقی می‌بیند که برای زنده ماندن حاضر است دست به هر کاری بزند.
او با اشاره به اینکه پذیرش شرایط آتش‌بس از سوی رژیم صهیونیستی به منزله پیروزی برای حماس و مقاومت است، تأکید کرد: بی‌شک وادار شدن نتانیاهو و کابینه جنگ رژیم صهیونیستی به پذیرش آتش‌‎بس هرچند کوتاه، برای حماس و نیروهای مقاومت یک پیروزی محسوب می‌شود؛ چرا که در نزدیک به 50 روز، ارتش رژیم صهیونیستی با تمام توان از زمین، دریا و آسمان غزه را آماج بمب‌ها و موشک‌های خود قرار داد اما نه تنها موفق نشد حماس را از بین ببرد و پرتاب موشک‌ها از غزه به سرزمین‌های اشغالی را متوقف کند که حتی موفق به آزادسازی یکی از اسرای خود نشد و امروز هم مجبور شده در ازای بازپس‌گیری اسرایش، چند برابر از اسرای فلسطینی را از زندان‌هایش آزاد کند.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه