صنعت فضایی نفس تازه می‌کند

شورای عالی فضایی کشور پس از 11 سال وقفه تشکیل جلسه داد

صنعت فضایی نفس تازه می‌کند

در حالی که رئیس‌جمهور سابق هیچ اعتقادی به توسعه صنعت راهبردی فضایی نداشت و جلسه شورای عالی فضایی، حتی یک بار در دولت‌های یازدهم و دوازدهم تشکیل نشد، سیدابراهیم رئیسی صبح دیروز پس از بازدید از نمایشگاه آخرین دستاوردهای صنعت فضایی کشور در محل وزارتخانه ارتباطات، این جلسه را تشکیل داد. جلسه‌ای که در آن وزرای ارتباطات، دفاع، صمت و خارجه و البته امیرعلی حاجی‌زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران حضور داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی در این نشست گفت: اینکه بعد از نزدیک به ۱۱ سال نخستین جلسه شورای عالی فضایی تشکیل می‌شود، نشان‌دهنده عزم این دولت برای توسعه صنعت فضایی است. به گزارش ایرنا، رئیس‌جمهور با تأکید بر اهمیت صنعت فضایی در جهان در تولید قدرت با مؤلفه‌های اقتصادی، تجاری، امنیتی و تأمین نیازهای بشر به پیشرفت با تأثیرات کاربردی و ملموس در زندگی امروز و آینده، افزود: صنعت فضایی دیروز تنها مظهر اقتدار کشورها بود، اما امروز به عنوان یکی از پیشران‌های اقتصادی مطرح است و در آینده نزدیک به عنوان بخشی از زیرساخت حکمرانی در حوزه‌های مختلف تجاری و اقتصادی و امنیتی خواهد بود. 
رئیس‌جمهور تأکید کرد: امروز شرکت‌های دانش‌بنیان، صنعت، تجارت، کشاورزی و گردشگری عبور از مشکلات اقلیمی از جمله کم‌آبی و ده‌ها حوزه دیگر می‌توانند از خدمات فضایی برای توسعه و رشد خود استفاده کنند. 

ضرورت رسیدن به مدار ۳۶ هزار کیلومتری 
رئیس‌جمهور بر ارزان و بومی‌سازی صنعت فضایی تأکید کرد و گفت: همه بخش‌های فعال در این صنعت باید با هم‌پوشانی و هم‌گرایی و استفاده از تجربیات یکدیگر و پرهیز از کارهای موازی دست به دست هم بدهند و خواسته رهبر معظم انقلاب را برای رسیدن به مدار ۳۶هزار کیلومتری محقق سازند. رئیسی افزود: البته دستیابی به این هدف یک مسیر حداقل ۱۰  ساله است، اما مطمئن هستیم که به فضل خداوند با روحیه جهادی متخصصان کشور و با حمایتی که دولت خواهد کرد این مسیر کوتاه و کوتاه‌تر خواهد شد. 
رئیس‌جمهور تأکید کرد: اگر اراده کنیم، حتماً می‌توانیم به فناوری تثبیت شده برای مدارهای LEO برسیم و در گام بعد باید با برنامه‌ریزی دقیق و کار مجاهدانه، به‌سرعت به سمت مدار ۳۶هزار کیلومتری GEO حرکت کنیم. رئیسی افزود: اگر در صنعت فضایی حضور نداشته باشیم، مجبور خواهیم شد در اتوبان ساخته شدۀ دیگران حرکت کنیم. صنعت فضایی یک نوع بازدارندگی برای تعرض دشمنان به کشور ایجاد می‌کند. وقتی ماهواره‌ای پرتاب می‌شود مردم و جوانان احساس قدرت 
و غرور می‌کنند.  
علی بهادری جهرمی سخنگوی دولت پس از این جلسه با انتشار توییتی نوشت: برگزاری جلسه شورای عالی فضایی پس از 10 سال نویدبخش آینده روشن فضایی ایران است که می‌تواند در بهبود کیفیت محیط زیست، مخابرات، مدیریت آب و کشاورزی، دریانوردی، هواشناسی و... مؤثر باشد. جهرمی همچنین وعده داد: عقب‌افتادگی سال‌های اخیر کشور در صنعت فضایی، جبران و از دانشمندان ایرانی این عرصه حمایت خواهد شد. 
همچنین در حاشیه این جلسه وزیر ارتباطات هم با بیان اینکه ظرفیت‌های بسیار خوبی در حوزه فضایی داریم، گفت: دولت به دنبال ارتقای صنعت فضایی کشور است. صنعت فضایی کشور علاوه بر اقتدار، می‌تواند مشکلات کشور را حل کند.

واکنش کاربران به راه افتادن صنعت فضایی پس از یک دهه
اینکه عالی‌ترین مقام دولت پس از یک دهه به این جلسات برگشته است از چشم کاربران فضای مجازی دور نماند؛ یک کاربر توییتر در این باره نوشت: «جای تأسف دارد که این صنعت توسعه‌آفرین، درآمدزا و پیشرو در طول سالیان گذشته به حال نیمه تعطیل درآمده و شورای عالی فضایی بیش از ۱۰سال تشکیل نشده بود». 
محمد شلتوکی کارشناس مسائل نظامی هم با اشاره به یکی از تصاویر بازدید رئیس جمهور از یک ماکت طراحی شده در نمایشگاه دیروز نوشت: به نظر می‌رسد این ماکت طرح نهایی پایگاه فضایی چابهار باشد؛ در این ماکت مخازن کرایوژنیک هم دیده می‌شود که نشان از برنامه جدی کشور برای حرکت به سمت پیشران‌های سرمازا (کرایوژنیک) است.

برچسب ها :

صنعت فضایی

هوافضا

ارسال دیدگاه