«بر شانه‌های اقیانوس» شرح ادیبانه‌ نهج‌البلاغه برای نسل جوان

«بر شانه‌های اقیانوس» شرح ادیبانه‌ نهج‌البلاغه برای نسل جوان

جلد پنجم از ترجمه نهج‌البلاغه اثر حجت‌الاسلام علی رهبر با نام «بر شانه‌های اقیانوس» که جلد پایانی این مجموعه است، توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شد.


​​​​​​​به گزارش خبرگزاری فارس، نهج‌البلاغه پس از قرآن کریم، بزرگ‌ترین کتاب برای راهنمایی و هدایت انسان در تمامی ابعاد زندگی بشر است و  بزرگانی که درباره آن قلم زده‌اند بر این مهم اجماع نظر دارند که این کتاب ارزشمند فقط برای مسلمانان یا شیعیان نیست، بلکه برای هدایت تمامی بشریت است. مطالعه کتاب ارزشمند نهج‌البلاغه به زندگی انسان برکت و مسیر زندگی را تغییر می‌دهد. فردی که به معارف کتاب نفیس و گرانبهای نهج‌البلاغه توجه داشته باشد، همه بخش‌هایی را که برای یک انسان کامل و برای یک جامعه انقلابی نیاز است درمی‌یابد.
نهج‌البلاغه به ۱۸ زبان ترجمه و در زبان فارسی هم نزدیک به ۱۰۰ترجمه بر این کتاب نوشته شده است. یکی از این ترجمه‌ها ترجمه حجت‌الاسلام علی رهبر است که باتوجه ‌به آشنایی با زبان عربی و سال‌ها تدریس نهج‌البلاغه در دانشگاه‌ها تصمیم گرفت برای انس بیشتر و ارتباط‌ گیری نسل جوان با این کتاب گرانسنگ، ترجمه و همچنین شرحی بر آن بنویسد و حاصل آن کتابی پنج جلدی به نام بر شانه‌های اقیانوس شد که سه جلد اول مختص خطبه‌های حضرت و ترجمه و شرح آن‌ها و جلد چهارم ترجمه و شرح نامه‌های امیرالمؤمنین(ع) است، این مجموعه با جلد پنجم که دربرگیرنده حکمت‌های حضرت است و به‌تازگی به چاپ رسیده، کامل شده است.
بدیهی است هر اندازه هم زمینه برای انس با نهج‌البلاغه فراهم شود، بالاخره از یک نقطه‌ای باید وارد عمل شد و خواندن و مطالعه این کتاب را آغاز کرد. بی‌تردید داشتن یک برنامه منظم فردی یا تشکیل جلسات خانوادگی و... می‌تواند تأثیر بیشتری در این زمینه داشته باشد.
حجت الاسلام علی رهبر، عضو هیئت علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه صنعتی اصفهان به پشتوانه تدریس 40ساله نهج‌البلاغه برای دانشجویان، شرحی ادیبانه با مخاطب جوان به نگارش درآورده، اثری موجز و مفید برای ارتباط بیشتر نسل نو، از سخنان آسمانی علی بن ابی‌طالب(ع).
رشته اصلی حجت‌الاسلام رهبر، فلسفه و کلام است؛ او از مهرماه ۱۳٥۳ وارد حوزه علمیه قم شده و کارشناس تفسیر قرآن و نهج‌البلاغه و صحیفه سجادیه و خبره در پاسخ‌گویی به شبهات است. 
جلد پنجم این اثر با نام «بر شانه‌های اقیانوس» که جلد پایانی این مجموعه است به‌تازگی در ۳۷۰ صفحه و با قیمت ۱۶۰هزارتومان همراه با نمایه و کتاب‌نامه کل مجموعه توسط انتشارات کتاب جمکران منتشر و راهی بازار نشر شده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه