نـذری بـرای شــفا

از میرجاوه تا اهواز، اردوهای جهادی سلامت به همت بنیاد کرامت رضوی برپا می‌شود

نـذری بـرای شــفا

اردوهای جهادی سلامت در سراسر کشور برپا می‌شود؛ این برنامه مرحله دیگری از برنامه «نذر شفا» است که به همت بنیاد کرامت رضوی اجرا می‌شود.


برگزاری همزمان 44 اردوی جهادی سلامت در سراسر کشور، ساکنان مناطق محروم را دوباره دلگرم و امیدوار کرده است.
به گزارش آستان‌نیوز، برای خانواده‌های محروم و بی‌بضاعتی که در مناطق کم‌برخوردار حاشیه شهر مشهد، سلامتیشان را مدیون پزشکان و پرستاران جهادی هستند، اجرای مرحله دیگری از طرح «نذر شفا» بسیار امیدوارکننده‌ بوده اما این بار، شمیم روح‌افزای حضور خادمان حضرت خورشید نه‌ فقط در مناطق محروم حاشیه شهر مشهد بلکه در سراسر کشور پیچیده و به مناسبت 44اُمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، 44 گروه جهادی در حوزه سلامت و درمان از مناطق زلزله‌زده خوی گرفته تا روستاهای محروم توابع چناران و از کوی مدرس در حاشیه شهر اهواز تا میرجاوه سیستان و بلوچستان، لبخند رضایت را بر لبان نیازمندان نشانده‌اند.
جعفر رئیسیان‌زاده، معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی درباره جزئیات اجرای این طرح می‌گوید: دی‌ ماه امسال بود که برای شناسایی، توانمندسازی و شبکه‌سازی گروه‌های جهادی سراسر کشور، یک دوره تربیتی در مشهد برگزار کردیم. در آن همایش که با حضور 150 گروه جهادی از 31 استان کشور برگزار شد، برنامه‌ریزی شد تا به مناسبت چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب، یک طرح ویژه با محوریت طرح نذر شفا اجرا کنیم زیرا این طرح تا پیش از این هم در 14دوره در مشهدالرضا(ع) و مناطق محروم استان خراسان رضوی برگزار شده بود و بازخورد بسیار مثبتی از آن داشتیم. بر همین اساس، جمع‌بندی اولیه این شد که گروه‌های جهادی در گام نخست، دوره‌های شناسایی نیازهای مناطق محروم در هر استان را برگزار کنند، بنابراین از همان زمان این موضوع در دستور کار قرار گرفت تا 44 نقطه در سراسر کشور مشخص شود.
وی ادامه می‌دهد: پس از این مقرر شد در قالب یک دوره غربالگری جهادی، آمار نیازهای درمانی اهالی هر منطقه با دقت و به تفکیک آماده شود تا با مشارکت پزشکانی که به‌صورت جهادی آماده ارائه خدمات هستند، بتوان خدمات درمانی را به‌صورت هدفمند ارائه کرد. به‌ موازات اجرای این پیش‌نیازها، در حوزه تأمین دارو هم برنامه‌ریزی‌هایی انجام شد تا هم گروه درمان به مناطق اعزام شود و هم داروی مورد نیاز ویزیت‌ها آماده باشد.

 500 پزشک جهادی پای ‌کار خدمت به 44 منطقه محروم کشور
نذر شفا از ابتدا قرار بود طرحی در خدمت سلامت مردم باشد تا کسانی که به دلایل مالی، توان مراجعه به پزشک را ندارند و یا حتی پس از ویزیت، نمی‌توانند داروی مورد نیازشان را تهیه کنند، زیر پوشش این طرح قرار بگیرند. اکنون پس از 
14 دوره، نذر شفا به حدی از بلوغ رسیده که می‌تواند پا را از جغرافیای خراسان رضوی فراتر بگذارد و برای خدمت‌رسانی در 44 شهر و روستای سراسر کشور، بیش از 500 پزشک، پرستار و خادمیار حوزه سلامت و درمان را پای ‌کار بیاورد.
معاون خدمات اجتماعی بنیاد کرامت رضوی با اشاره به این موضوع می‌گوید: در قالب این طرح، روزانه 6-4 اردو در سطح کشور برگزار می‌شود که بعضی از آن‌ها یک‌روزه و بعضی سه‌روزه هستند. خدمات متنوعی هم از قبیل دندانپزشکی، زنان و زایمان، داخلی، گوارش و حتی چشم‌پزشکی ارائه می‌شود و بیش از 20 میلیارد ریال اعتبار برای تأمین هزینه‌های مورد نیاز درمان مردم در این طرح تأمین شده است. البته این رقم، آورده‌ای است که آستان قدس رضوی با مشارکت خادمیاران تأمین کرده و این در حالی است که پزشکان جهادی و خادمیاران سلامت هم هزینه‌ای بابت حق ویزیت دریافت نمی‌کنند.
بدون شک نذر شفا شاید به‌ ظاهر فقط یک طرح تخصصی درمانی با پشتیبانی کامل دارو و امکانات باشد اما ویزیت تخصصی و داروهای رایگان، تنها دستاورد این خدمت صادقانه نیست و شاید حتی فراتر از توفیقات مادی، بتوان برکت ارتباط معنوی پزشکان با بیماران نیازمند را مصداق عینی و عملی شمیم پرمهر کرامت رضوی دانست.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه