از وصیت‌نامه مالی تا وصایای سیاسی در کتاب «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی»

از وصیت‌نامه مالی تا وصایای سیاسی در کتاب «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی»

نویسنده در کتاب «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی» تلاش کرده شمه‌ای از شکوه سیرت بانوی دو عالم، حضرت زهرا(س) را روایت کند. به گزارش خبرگزاری تسنیم، چاپ چهارم کتاب «فاطمه(س) چشمه جوشان هستی» به قلم حجت‌الاسلام والمسلمین احمد زمانی در 494 صفحه از سوی مؤسسه بوستان کتاب روانه بازار نشر شد.


درباره زندگانی کوتاه، بابرکت و پر فراز و نشیب‌ ام‌الائمه، حضرت فاطمه زهرا(س) کتاب‌ها و رساله‌های بسیار از قرن اول تا عصر حاضر نوشته شده و بزرگان اهل قلم شامل مسلمانان و غیرمسلمانان آثار متنوعی به نگارش درآورده‌اند، اما حیات اعجاب‌برانگیز ایشان به صورتی است که هر چه تأمل و تعمق بیشتر شود، همچنان نکات نو، سازنده، کاربردی، اخلاقی، تربیتی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی دیگر یافت می‌شود .
کتاب حاضر، زندگی درس‌آموز و الگوی همه زنان جهان را در پنج بخش بررسی کرده است؛ بخش نخست این اثر که با عنوان «نیمه اول عمر پربرکت فاطمه(س) در مکه مکرمه» منتشر شده، مشتمل بر زمان ولادت و چگونگی آن، اسامی و القاب پرمحتوای صدیقه طاهره(س) و دوران کودکی و نوجوانی فاطمه در مکه مکرمه است.
در بخش دوم این اثر با عنوان «والاترین الگوی زنان جهان» به سه فصل با عناوین ازدواج پربرکت و به یاد ماندنی، اداره زندگی و مبانی استحکام خانواده و شناخت فاطمه در منابع سه‌گانه پرداخته شده است.
سومین بخش از این اثر در سه فصل و 11 گفتار به جلوه‌های عصمت و هدایت‌گری در سیره حضرت فاطمه (س) می‌پردازد؛ در این بخش، سیره عبادی، اقتصادی و سیاسی فاطمه(س)، حجاب و عفاف آن حضرت و فدک به عنوان بزرگ‌ترین پشتوانه مالی ولایت در اختیار فاطمه(س) مورد بررسی قرار گرفته است.
در بخش چهارم کتاب «فاطمه چشمه جوشان هستی» به وصیت‌ها و حوادث روزهای پایانی عمر صدیقه طاهره(س) در سه فصل با عناوین مجموعه وصیت‌های حضرت فاطمه(س)، حوادث واپسین روزهای حیات و شهادت آن حضرت و شهادت مظلومه عالم پرداخته شده است. در این اثر، وصیت‌نامه حضرت فاطمه زهرا(س) در دو دسته بیان شده است: دسته اول مربوط به وصیت‌نامه «مکتوب مالی» می‌شود که در آن به توصیه آن حضرت بر موقوفات، وصیت بر درآمدهای مالی از زمین‌های زراعی دیگر، وصیت بر اشیای داخل منزل مسکونی پرداخته شده است؛ دسته دوم وصیت‌های آن حضرت به وصیت‌نامه «مسموع الهی سیاسی» اشاره دارد که از جمله مباحث این قسمت می‌توان به وصیت به ازدواج با «أمامه»، غسل و کفن و دفن شبانه، دعوت شفاهی اصحاب سرّ در نماز و تشییع شبانه و تأکید بر دفن شبانه پرداخت.
بخش پنجم و پایانی این اثر به «یاران خاص و مرام‌نامه فاطمه(س)» اختصاص یافته که در این بخش، اصحاب سرّ فاطمه(س) معرفی و به 40 حدیث در شناخت و چگونگی سیره آن حضرت اشاره شده است. علاقه‌مندان برای بهره‌مندی از تخفیف 10درصدی خرید این کتاب می‌توانند به سایت مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه