ضرورت بندگی خدا «برده دیگران نبودن» است

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان:

ضرورت بندگی خدا «برده دیگران نبودن» است

حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان گفت: بندگی خدا کنید که به واسطه او قدرتمند شوید؛ یکی از وجوه عزتمندی بندگی خداوند این است که به فهم شما احترام می‌گذارد تا خود بسیاری از موارد را تشخیص دهید و بفهمید.


به گزارش خبرگزاری شبستان، حجت‌الاسلام والمسلمین علیرضا پناهیان، استاد حوزه و دانشگاه در سخنرانی خود به مناسبت ایام فاطمیه در فاطمیه تهران، با اشاره به اینکه فلسفه اسلام، آزادی از بردگی غیرخداست که در قرآن بارها به آن تذکر داده شده، گفت: جنگ‌های پیامبران برای آزادی انسان از بردگی دیگران است. رسول خدا(ص) در این زمینه با چندین فرعون مواجه بودند. برخی در خیابان‌های ما از کلمه مقدس آزادی علیه انقلاب و اسلام سوءاستفاده می‌کنند، بر همین اساس باید گفت تعلیمات دینی در مدارس با روش درستی تدریس نشده است. وقتی کسی در مقابل اسلام بگوید من آزادی می‌خواهم مثل این است که برخی برای طرفداری از حوزه علمیه بگویند مرگ بر آخوندها و این یک پارادوکس است.
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه ضرورت دینداری، حرمت دین نگه داشتن نیست، عنوان کرد: ضرورت بندگی خدا برده دیگران نبودن است، بین ضرورت بندگی خدا و برده دیگران نشدن فاصله نیست، قرآن کریم می‌فرماید بیشتر مؤمنان مشرک هستند؛ وقتی انسان به‌طورکامل برای خدا کار نکند به همان میزان برده دیگران بوده و مشرک است.
این استاد حوزه علمیه ادامه داد: به مردم خدمت کرده و برای آن‌ها فداکاری کنید اما برده آن‌ها نباشید؛ یعنی تشویق و سرزنش آن‌ها بر شما اثر نگذارد. امام راحل، سردار سلیمانی و خوبان دیگر، عبادت خدا را می‌کردند تا برده دیگران نشوند. اولین کاری که در بردگی می‌کنند این است که مستکبران مغز شما را به نفع خود شست‌وشو می‌دهند.
وی با بیان اینکه برده از ارباب می‌ترسد و به او طمع دارد، اظهار کرد:‌ حضرت ابراهیم(ع) شجاعانه و جسورانه ابتدا خدایان دروغین را رد کرد و از پدرش خواست شیطان را نپرستد. برای خداوند بردگی دیگران به میزانی منفور است که حتی اگر شما صدای خود را نزد ثروتمند، ضعیف اما نزد فقیر، قوی کنید خداوند شما را در دنیا و آخرت نابود می‌کند.
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان بیان کرد: روان‌شناسان می‌گویند اگر انسان رها شود میل به بردگی دارد، انسان بنده خدا آفریده شده است و اگر عبدِ هر کس غیر خدا شود ذلیل می‌شود اما اگر خداوند را اطاعت کند خداوند انسان را به صفات خود آراسته می‌کند. اگر عرفا به قدرت‌های خارق‌العاده دست پیدا می‌کنند به خاطر بندگی خالص برای خداست.
این استاد حوزه علمیه افزود:‌ بندگی خدا کنید که به واسطه او قدرتمند شوید، فقط خداوند به بنده خود قدرت می‌دهد، دیگران بنده خود را ذلیل می‌کنند. اگر کامل بندگی خدا را کرده بودیم تا الان استکبار جهانی را زمین زده بودیم. سبک زندگی غلط نوعی شیطان‌پرستی است، آمریکا شعار زن، زندگی و آزادی را برای ما سر می‌دهد و از آن طرف با داعش، زنان را به بردگی می‌برد. داعشی که سر بزرگ و کوچک را می‌برد و دنبال به بردگی بردن زنان است.
وی با استناد به آیاتی از قرآن کریم، ابراز کرد:‌ خداوند می‌فرماید ‌ای داوود، عزت را در طاعت خود قرار دادم؛ کسانی که غیر مرا بندگی می‌کنند هیچ‌گاه به عزت دست پیدا نمی‌کنند. حتی پیامبر(ص) و اهل بیت(ع) برده نمی‌گیرند؛ به همین دلیل امام حسین(ع) شب عاشورا به یاران خود فرمودند آزاد هستید هر کس دوست دارد، بماند و هرکس دوست دارد، برود. به همین دلیل اهل بیت(ع) غریب و مظلوم هستند، آن‌ها تلاش کردند مردم روی پای خود بایستند.
حجت‌الاسلام والمسلمین پناهیان با بیان اینکه در نظام برده‌داری، دشمنان اسلام دیگران را مجبور به اطاعت از خود می‌کنند، گفت: دشمنان حتی به بردگی ما هم راضی نمی‌شوند و قصد دارند ما را به بدتر از آن بکشاندند.
یکی از وجوه عزتمندی بندگی خداوند این است که به فهم شما احترام می‌گذارد تا خود بسیاری از موارد را تشخیص دهید و بفهمید. در محضر امام زمان(عج) باید قدرت فرقان داشته باشید، در دین ابهام است که انسان باید خود تشخیص دهد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه