مردان آسمانی

مردان آسمانی

سرورهادیان

شهید غلام‌محمد نیک‌عیش
تاریخ ولادت: 1334/6/5
تاریخ شهادت: 1365/9/23
متولد: مشهد 
محل شهادت: مهران و قلاویزان 
محل دفن: بهشت رضا(ع) 

پنجم شهریور 1334 به دنیا آمد. اسمش را «غلام محمد» گذاشتند که تا آخرعمر، نوکری ائمه(ع) را بکند. پدرش کشاورز بود. او از ۱۰سالگی با احساس تعهدی که داشت تلاش می‌کرد در تأمین معاش خانواده یار و یاور باشد. کلاس چهارم بود که ترک تحصیل و از قوچان به مشهد مهاجرت کرد.
چندی بعد به حرفه فیروزه‌تراشی و حکاکی روی آورد و با تمام خستگی کار روزانه در مدرسه شبانه ادامه تحصیل داد. با فرا رسیدن زمان سربازی به خدمت فرا خوانده شد. نمازش را سروقت می‌خواند و با جیره غذایی سربازخانه روزه می‌گرفت. وقتی سرهنگ در مراسم صبحگاه به هم‌دوره‌ای او ناسزا گفت، سیلی نثار سرهنگ کرد و در طول سه سال حبس که در نتیجه همین اتفاق برای او تعیین شد، بارها تنش را با آتش سیگار سوزاندند. از زندان که بیرون آمد نوارهای سخنرانی و اعلامیه‌های امام خمینی(ره) را از دوستان می‌گرفت، می‌شنید و می‌خواند و به مبارزه علیه رژیم شاهنشاهی پرداخت.
پس از انقلاب و با آغاز جنگ تحمیلی فرمانده اطلاعات عملیات شد. در سومار، مهران، سوسنگرد، دب حردان، خرمشهر و... هرجا به او نیاز داشتند به اشاره‌ای خود را می‌رساند. او با لیاقتی که از خود نشان داد در مسئولیت‌های مختلف ازجمله معاونت طرح وعملیات قرارگاه نجف۲ و مسئول محور طرح و عملیات لشکر ویژه شهدا به خدمت پرداخت. سردار شهید «غلام‌محمد نیک‌عیش» سرانجام در 23 آذر 1365 در خطوط عملیاتی جنوب مهران و قلاویزان به مقام رفیع شهادت نائل آمد و پیکر پاکش در بهشت رضا(ع) به خاک سپرده شد. 
همسر شهید می‌گوید: سربازی‌اش را تازه تمام کرده بود که با هم ازدواج کردیم. شرط عقد او فعالیت و مبارزه با رژیم ستمشاهی بود و چون پدر خودم هم اهل مبارزه بودند، موافقت کردند.

ارسال دیدگاه