تأکید رئیس‌جمهور بر برداشتن گام‌های بلند در هوش‌مصنوعی

در چهارمین دیدار رمضانی دکتر رئیسی با اقشار و اصناف مطرح شد

تأکید رئیس‌جمهور بر برداشتن گام‌های بلند در هوش‌مصنوعی

رئیس‌جمهور گفت: دولت بر حفظ و جذب استعدادهای کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال و برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی تأکید دارد.


به گزارش تسنیم، آیت‌الله سیدابراهیم رئیسی رئیس‌جمهور در چهارمین نشست رمضانی خود با اصناف و اقشار مختلف، بعدازظهر شنبه در نشستی، به گفت‌‌وشنود با جمعی از فعالان کسب‌وکارهای فضای مجازی پرداخت.
وی در این نشست پس از استماع نظرات و دیدگاه‌های 15 تن از صاحبان و فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال، زیست‌بوم فناوری و نوآوری را در جهان امروز پیشران توسعه و از الزامات و اولویت‌های کشور دانست و با بیان اینکه ورود دانش‌بنیان‌ها به عرصه هوش مصنوعی و محوریت جوانان بااستعداد و خلاق در تحقق پیشرفت‌های فناورانه، امیدآفرین و درخشان است، بر رفع موانع موجود و بهره‌گیری از همه ظرفیت‌ها و استعداد بومی برای تداوم شتاب حرکت در این مسیر تأکید کرد.
رئیس‌جمهور با اشاره به هدف‌گذاری رشد 8درصدی برای اقتصاد کشور و همچنین ضرورت ارتقای بهره‌وری برای تحقق رشد اقتصادی و رونق تولید، سهم اقتصاد دیجیتال را به‌واسطه اشتغال‌زایی، سرعت بازگشت سرمایه، بهره‌وری بالا و کاهش هزینه‌ها در تحقق این اهداف بسیار مهم و مؤثر دانست و بر افزایش حمایت‌های مالی و حقوقی و همچنین فراهم کردن فضای مناسب برای حضور و مشارکت بیشتر بخش خصوصی در این عرصه تأکید کرد.
دکتر رئیسی رویکرد دولت مردمی به اقتصاد دیجیتال را نگاهی فرصت‌محور و تحول‌ساز دانست و با اشاره به سرمایه‌گذاری‌های کلان کشورهای مختلف برای رونق بخشیدن به کسب‌وکارهای دیجیتال، افزود: دولت مردمی بر حفظ و جذب استعدادهای کشور در حوزه اقتصاد دیجیتال و برداشتن گام‌های بلند در زمینه هوش مصنوعی تأکید دارد.
وی تنظیم‌گری‌ها و وضع مقررات برای فعالان عرصه کسب‌وکارهای دیجیتال را حلقه گمشده برای حفظ پیشتازی در این عرصه دانست و با گلایه از کم‌کاری‌های گذشته در حوزه رگولاتوری اقتصاد دیجیتال، بر تداوم اقدامات در حال انجام برای تسریع در به‌روزشدن و جبران این عقب‌ماندگی تأکید کرد.
رئیس‌جمهور همچنین با تأکید بر پرهیز بخش دولتی از هرگونه رقابت با بخش خصوصی در هر عرصه‌ای تصریح کرد: نقش دولت؛ حمایت، هدایت، نظارت و همچنین ایجاد زمینه برای رقابت سالم در ارائه خدمات باکیفیت در اقتصاد کشور است.
رئیسی با تأکید بر ضرورت روان‌سازی کسب‌وکارهای اینترنتی، تسهیل صدور مجوز برای این کسب‌وکارها و حذف اجباری بودن اخذ مجوزهای غیرضرور را از جمله اقدامات لازم برای روان‌سازی کسب‌وکارهای دیجیتال دانست و اضافه کرد: ایجاد محیطی سالم، رقابتی و آرام با دسترسی آسان به بازارهای داخلی و خارجی از جمله ملزومات رونق اقتصاد دیجیتال برای فعالان این بخش است.
وی با ابراز اینکه نظام اجرایی کشور به فعالان بخش اقتصاد دیجیتال اعتماد دارد و مسائل و چالش‌های احتمالی پیش‌ِروی فعالان این بخش را پیگیری خواهد کرد، از فعالان کسب‌وکارهای دیجیتال خواست با شناخت مسائل و مشکلات و ارائه راهکارهای حل آن‌ها در ارائه خدمات به مردم و ارتقای کیفیت زندگی آن‌ها نقش‌آفرینی کنند.
«استفاده از ظرفیت بخش خصوصی به‌عنوان بازوان پرتوان دولت در تأمین امنیت شبکه در ارتباط با بخش‌های رسمی»، «تأکید بر ضرورت حفظ حقوق بخش خصوصی از جانب بخش‌های دولتی»، «توجه ویژه به حمایت از سکوهای آموزشی» و «ضرورت کار و تلاش مضاعف در حوزه کودک در بستر فضای مجازی با محوریت مسائل فرهنگی کنار مسائل اقتصادی» از دیگر نکاتی بود که رئیس جمهور در این جلسه، ناظر به سخنان برخی از فعالان کسب‌وکارهای فضای مجازی مطرح کرد.
رئیسی با تأکید بر ضرورت ارتباط مستمر فعالان اقتصاد دیجیتال با بدنه دستگاه‌های اجرایی، تصریح کرد: دولت متعهد به حمایت از فعالان اقتصاد دیجیتال است؛ چرا که برای آن‌ها نقشی مؤثر در اقتصاد قائل است و در این مسیر آماده دریافت نقطه‌نظرات و انتقادات است.
در ادامه جلسه علی حکیم‌جوادی مدیرعامل شرکت نصر تهران، مجید حسینی‌نژاد مدیرعامل و بنیان‌گذار شرکت علی‌بابا، محمدمهدی شریعتمدار مدیرعامل شرکت جی‌بیت، کاظم کیال مدیرعامل اپلیکیشن بله، خانم آریا مدیرعامل شرکت‌های کهکشان، علیرضا عابدی‌نژاد مدیرعامل شرکت دوران، محمدباقر تبریزی مدیرعامل شرکت کوئرا، مصطفی ری‌پور مدیرعامل شرکت دیجیتون، مصطفی امیری مدیرعامل شرکت زرین‌پال، سید مسعود طباطبایی مدیرعامل شرکت دیجی‌کالا، عباس عسگری ساری مدیرعامل شرکت مهیمن، خانم بامرام بنیان‌گذار نرم‌افزار کسب‌وکار در حوزه سلامت، محمد صدوقی مدیرعامل شرکت ترابرنت، سید مهدی سادات‌رسول بنیان‌گذار صندوق توسعه صادرات شریف و بردیا سید احمدنیا رئیس هیئت مدیره شرکت والکس در سخنانی به تشریح نظرات و مطالبات خود پرداختند.
فعالان کسب‌وکارهای فضای مجازی در پایان این دیدار نماز را اقامه کردند و افطار را میهمان رئیس‌جمهور بودند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه