تغییر مدل بازی در دیپلماسی ایرانی

تغییر مدل بازی در دیپلماسی ایرانی

سید مصطفی خوش چشم

با آغاز اجرای سند همکاری ۲۵ ساله میان ایران و چین و در ادامه سفر رئیس جمهور کشورمان به روسیه شاهد گسترده تر شدن دایره بازی ایران برای بی اثر کردن دور باطل تحریم‌های غربی خواهیم بود. در چنین فضایی رفتار رژیم صهیونیستی نسبت به تحولات مرتبط با غرب آسیا به سمت رادیکالیزم و اقدامات تهدید آمیز نمایشی و البته مانند گذشته تروریسم پنهان سوق داده خواهد شد. صهیونیست‌ها از اینکه معادلات منطقه برخلاف آنچه آن‌ها تمنا دارند در حرکت است تحت فشار هستند و ممکن است با حمایت معنوی آمریکایی‌ها رفتار غلطی از آن‌ها سر بزند. با توجه به اراده تیم مذاکره کننده ایرانی برای احیای حقوق ملت شریف ایران و تلاش همه‌جانبه دولت برای عبور از چتر دیپلماسی غرب‌گرا و حرکت به سمت گفت‌و‌گو با دولت‌های شرقی مانند چین و روسیه، اگر رژیم صهیونیستی و آمریکایی‌ها به دنبال بازی در فضای جنگ و صلح باشند، سخت در اشتباه هستند؛ زیرا مدل بازی تغییر کرده است. 
ممکن است آن‌ها بخواهند با اقدامات خرابکارانه از جمله بمب‎گذاری، ترور، خرابکاری و حملات مخفیانه، افکار عمومی را تحت فشار بگذارند و با تهدید روند گفت‌و گوهای ایران را تحت تأثیر قرار بدهند. در چنین شرایطی آن‌ها باید بدانند اگر غلطی از آن‌ها سر بزند، در همان سطح بلکه بالاتر ازآن پاسخ‌های سنگینی دریافت خواهند کرد.
صهیونیست‌ها توان جنگ مستقیم ندارند، به همین خاطر به گزینه اقدام غیر مستقیم علیه امنیت ملی روی می‌آورند. با این اوصاف شاهد بوده‌ایم در مواردی مثل بمب‌گذاری‌ها یا اقدامات سایبری و ترور دانشمندان هسته‌ای در همان سطوحی که ضربه زده‌اند جواب دریافت کرده‌اند. به طور نمونه آنگاه که خرابکاری‌های سریالی علیه ایران شروع شد، دو مرکز ساخت موشک بالستیکی و تولید کلاهک‌های جنگی اسرائیل در یک بازه زمانی منهدم شد و از بین رفت. در موردی دیگر صنایع دفاع این رژیم که مرکز ساخت سوخت جامد موشکی بود، منهدم شد و در همان روزها یک موشک به ۳۰کیلومتری نیروگاه اتمی دیمونا در منطقه قدس اشغالی رسید. این‌ها بخشی از پاسخ‌های جمهوری اسلامی به اقدامات تروریستی صهیونیست‌ها در گذشته بوده است. 
امروز هم شاهد هستیم آن‌ها در لایه‌های خاص امنیتی‌شان درگیر نفوذ و درز اطلاعات هستند و حتی در حوزه اطلاعات و امنیت نیز شرایط سابق را ندارند. حتی به تلافی ترور شهید محسن فخری زاده دقیقاً فردی مهم از مجموعه هوافضای رژیم صهیونیستی در منطقه عکا هدف قرارگرفت و این هشدار مهمی برای آن‌هاست که در مراحل بعدی اگر صهیونیست‌ها به دنبال افزایش تخاصم باشند ضربات سنگین‌تری را متحمل خواهند شد. در نمونه‌ای دیگر در جریان جنگ  نفتکش‌ها، کشتی‌های اسرائیلی در خلیج فارس، دریای عمان و مدیترانه امنیتشان ازبین رفت و وضعیت آن‌ها بحرانی شد تا جایی که مقامات آن‌ها از نتانیاهو خواستند عقب‌نشینی کند، در غیر این‌صورت تجارت دریایی آن‌ها دچار یک شکست سهمگین می‌شد.
صهیونیست‌ها می‌دانند ‌هر اقدامی که انجام داده‌اند پاسخ همسطح دریافت کرده‌اند. اما از این به بعد هر اقدامی انجام بشود با پاسخ سنگین تری روبه‌رو می‌شوند و تمامی افراد دخیل در این اقدامات تروریستی هم مجازات خواهند شد. در صورت بروز هر خطایی از سوی آن‌ها طبق قانونی که ما در بازی تعریف کرده ایم، پاسخ سریع، سخت و خشن خواهد بود. آن‌ها حتی در حوزه جنگ سایبری این را دیدند که وقتی به سیستم‌های حساس کشور حمله کردند، همه سیستم‌های حساسشان هدف قرار گرفت، به همین خاطر فعلاً به نقش پلیس بد بسنده خواهند کرد تا آمریکایی‌ها بتوانند در میدان مذاکرات شرایط بهتری داشته باشند. در نهایت فارغ از اینکه قراردادی در وین حادث بشود یا نه، یک موضوع قطعی به نظر می‌رسد؛ اینکه رژیم اسرائیل و آمریکا هر اقدامی بکنند، پاسخ سنگین و در سطح و حتی شدیدتر دریافت خواهند کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه