بیان مطالب غیرموثق دینی خوراک‌دهی به شبکه‌های معاند است

تولیت آستان قدس رضوی در دیدار استادان گروه معارف دانشگاه‌های مشهد:

بیان مطالب غیرموثق دینی خوراک‌دهی به شبکه‌های معاند است

تولیت آستان قدس رضوی بیان مطالب غیرموثق و انتساب آن به دین را موجب خوراک‌دهی رسانه‌ای به شبکه‌های معاند با مکتب و مذهب دانست.

به گزارش آستان‌نیوز، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین احمد مروی در دیدار استادان گروه معارف دانشگاه‌های مشهد که در حرم مطهر رضوی انجام شد، با بیان اینکه دعوت مردم به دین باید با علم، آگاهی، مطالعه، بصیرت و بیان مطالب از منابع موثق همراه باشد؛ بسیاری از انحرافات را نتیجه معرفی نامناسب دین خواند و گفت: امروز بد معرفی کردن دین موجب بیشترین آسیب به دین شده است، متأسفانه نظارتی در عرصه تبلیغ دین وجود ندارد و برخی با بیان مطالب موهوم به نام دین، بیشترین آسیب را به دین می‌زنند.
وی نسبت دادن مطالب غیرموثق به دین را موجب خدشه به دین‌داری مردم دانست و ابراز کرد: از یک ‌سو بیان مطالبی که موجب وهن دین است و از سوی دیگر تنها به احساسات و شور توجه کردن بدون در نظر گرفتن منطق قرآنی و عقلانیت؛ دو گرفتاری است که امروز با آن روبه‌رو هستیم. شعائر و شور، بسیار لازم و خوب است اما در کنارش باید به عمق‌بخشی معرفتی نیز توجه شود.
تولیت آستان قدس رضوی با بیان اینکه مطالب غیرموثق در خصوص دین، خوراک رسانه‌ای برای شبکه‌ها و جریان‌های معاند با مکتب و مذهب را فراهم می‌کند و چهره‌ ناصحیحی از اسلام نشان می‌دهد، تصریح کرد: هزینه کردن از دین و مقدسات برای پوشاندن اشتباهات و خطاها موجب ضربه به اعتقادات دینی مردم است، هیچ‌ گاه امام راحل و رهبر معظم انقلاب در سخنان خود از مقدسات و دین هزینه نکردند و تنها از خدا برای مردم سخن گفتند، این سلوک یک الگو و معیار برای همه متدینان است.
وی در ادامه با بیان اینکه حضرت رضا(ع) عالم آل محمد(ع) هستند، گفت: چه خوب است دانشگاهیان با استعانت از حضرت رضا(ع) از عنایات عالم آل محمد(ع) برای رفع گره‌های علمی خود بهره‌مند شوند و برای این منظور باید فضاهایی را برای برگزاری جلسات علمی دانشجویان و استادان دانشگاه‌ها در این مکان مقدس فراهم کنیم.
حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مروی همچنین با استقبال از پیشنهاد ارائه ‌شده توسط یکی از استادان در خصوص ایجاد دفتر ارتباط آستان قدس با دانشگاه‎ها، به رویکردهای فرهنگی آستان قدس رضوی اشاره و با تأکید بر اینکه موضوعات فرهنگی اولویت این آستان مقدس است، تصریح کرد: هیچ ‌یک از برنامه‌های فرهنگی آستان قدس را تعطیل نکرده‌ایم، البته ممکن است با توجه به شرایط در برخی از برنامه‌ها تعدیل صورت گرفته باشد که منحصر به حوزه‌های فرهنگی نیز نبوده و در تمام بخش‌های آستان قدس اعمال شده است.
وی در بخش پایانی سخنان خود بر اهمیت توسعه نذر فرهنگی اشاره و عنوان کرد: نذرها در جامعه عموماً معطوف به اطعام است، باید تلاش کرد سنت نذر فرهنگی در جامعه رواج پیدا کند تا در کنار گسترانیدن سفره‌های احسان و اطعام، خیران در حوزه نذورات فرهنگی همچون نذر کتاب نیز وارد شوند.
حجت‌الاسلام ‌والمسلمین مروی گفت: تحقق زیارت متعالی شعار محوری آستان قدس رضوی است و این مهم با بالا بردن فرهنگ دینی مردم محقق می‌شود.
در ابتدای این دیدار تعدادی از اساتید گروه‎های معارف و اعضای هیئت‌ علمی دانشگاه‌های فردوسی، علوم پزشکی، آزاد اسلامی و فرهنگیان حدود دو ساعت به بیان مطالب، دیدگاه‌ها و نقطه نظرات خود پرداختند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه