جزئیات جدید از حمله به حرم مطهر شاه‌چراغ(ع)

جزئیات جدید از حمله به حرم مطهر شاه‌چراغ(ع)

در ادامه رسیدگی به اتهامات عوامل حمله تروریستی به حرم مطهر حضرت شاهچراغ (ع) که در شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز برگزار می‌شود، پس از دفاعِ مجدد نماینده دادستان از کیفرخواست صادره، ریاست دادگاه در راستای شفاف‌سازی نقش متهمان در پشتیبانی از عوامل داعش در ایران، دو تن از مطلعان را به جایگاه فرا خواند.


به گزارش میزان، قاضی سید محمود ساداتی ضمن پرسش از نحوه آشنایی و ارتباطات مطلعان با عامل اصلی حمله تروریستی و متهمان ردیف‌های اول و دوم پرونده به تطبیق ادعاهای متهمان در پرونده و اعترافات آنان در دادگاه پرداخت.
این دو فرد که از اتباع کشورهای همسایه هستند، در اظهارات خود در مقابل هیئت دادگاه به نحوه آشنایی با رابط گروه داعش از طریق کانال‌هایی در تلگرام و اینستاگرام  اشاره و بیان کردند با هدایت فردی از اُمرای داعش با رابطان این گروه تروریستی در تهران آشنا و در خانه‌های تیمی و امن سکونت داشتند. 
رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز در ادامه به واکاوی نقش پشتیبانی متهم ردیف سوم پرونده به نام «نعیم هاشم قتالی» پرداخت که مطلعان با اشاره مستقیم به تدارکات و اسکان آن‌ها و همچنین حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی توسط نعیم پس از ورود به ایران مدتی با عامل اصلی ترور در یک مکان اقامت داشتند. در ادامه جلسه دادگاه، متهم ردیف سوم با حضور در جایگاه متهمان با اعتراف به عضویت در گروه داعش و همچنین ارتباط با یکی از سرشاخه‌های این گروه در افغانستان گفت: در زمان حضور در افغانستان و پس از عضویت در داعش با ملا حکمت بیعت کردم.
نعیم هاشم قتالی با بیان اینکه حدود ۹ ماه پیش از دستگیری در ایران بودم، گفت: با هدف کار به ایران آمدم، اما پس از مدتی عبداله سعید که یکی از سرکردگان داعش در افغانستان است با من تماس گرفت و گفت به عنوان سرایدار از مهمانانش که به ایران می‌آیند، پذیرایی کنم.این متهم به مشارکت در حمله تروریستی به حرم شاهچراغ (ع) همچنین به ارتباط و آشنایی گذشته خود با «محمد رامز» متهم ردیف اول در زندان بگرام نیز اعتراف کرد و افزود: در چند نوبت از طرف عبداله سعید مبالغی به حسابم واریز که صرف هزینه‌های جاری برای میهمانان شد.
در ادامه این جلسه رسیدگی، رئیس دادگاه با بازخوانی بخشی از اعترافات قبلی متهم ردیف سوم به تطبیق زمانی، مکانی و موضوعی اظهارات وی در دادگاه پرداخت و  با طرح این سؤال از متهم که چه کسی دستور اسکان و پشتیبانی از عامل اصلی ترور را به او داده، روند رسیدگی به پرونده را پیش برد.
متهم ردیف سوم در این خصوص پاسخ داد: در تهیه تذکره یا کارت ملی افغانی برای افراد مهاجر از جمله عامل اصلی حمله به شاهچراغ(ع) نقش داشتم. وی گفت: عامل ترور را با استفاده از موقعیت جغرافیایی ( لوکیشن) که عبداله سعید برایم فرستاد، در میدان آزادی تهران تحویل گرفتم و به منزلی که در اختیارم بود بردم و پس از چندین روز با دستور عبداله سعید ضمن تهیه سیم‌کارت، بلیت شیراز را با نامی مستعار برای او تهیه کردم.
 این متهم در پاسخ به پرسش هیئت دادگاه که چه زمان از وقوع حمله تروریستی به حرم حضرت شاهچراغ(ع) مطلع شده است، گفت: در شب ۲۶ اکتبر  مقارن با ۴آبان ماه عبداله سعید تصاویر حمله به حرم شاهچراغ(ع) را برایم ارسال کرد و به من دستور داد از ایران خارج شوم و به افغانستان بروم. 
پس از این اظهارات، قاضی ساداتی رئیس شعبه اول دادگاه انقلاب اسلامی شیراز با یادآوری اتهام معاونت در افساد فی‌الارض از طریق مشارکت و پشتیبانی مالی و تدارکاتی از عناصر داعش در ایران و عامل اصلی حمله تروریستی به حرم مطهر شاهچراغ (ع) به متهم ردیف سوم، از وی در خصوص اتهامات دیگر سؤال کرد که سید نعیم هاشم قتالی با قبول عضویت خود در داعش و نقش پشتیبانی مالی از اعضای این گروه، کمک مستقیم به حامد معروف به ابوعایشه عامل اصلی حمله تروریستی را پذیرفت ولی بیان کرد از جزئیات عملیات تروریستی اطلاعی نداشته است. 
گفتنی است ریاست دادگاه با اعلام تنفس، ادامه رسیدگی به پرونده مذکور را به روزهای آینده موکول کرد.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه