راهبرد توسعه مشهد رهایی از بند غرب‌گرایی است

آیت‌الله علم‌الهدی: عده ای به دنبال تقسیم مشهد به دو بخش گردشگری و زیارتی بودند؛ این توطئه‌ای بود که خنثی شد

راهبرد توسعه مشهد رهایی از بند غرب‌گرایی است

معصومه مؤمنیان  اجتماع فعالان اجتماعی فرهنگی حاشیه شهر مشهد با حضور آیت‌الله علم‌الهدی؛ نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، حجت‌الاسلام پژمان‌فر؛ نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی، حجت‌الاسلام مهدوی ارفع؛ رئیس امور مساجد، صاحبی، علیزاده و طهوریان عسگری سه تن از اعضای شورای شهر و خداشناس؛ شهردار منطقه ۳ مشهد در مسجدالرضا(ع) محله طبرسی شمالی برگزار شد.


به تحول حاشیه شهر باید نگاه منصفانه داشت
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی در این نشست که پنجشنبه 18 اسفند ماه برگزار شد، خاطرنشان کرد: نباید گذشته را از یاد برد. در گذشته نه‌چندان دور، شرایط به‌گونه‌ای بود که پاکبان‎ها در ساعات آغازین صبح و حتی ظهر، زباله‌ها را جمع‌آوری می‌کردند؛ زیرا در ساعات بامداد و اوقات شب، امنیت نداشتند. فضا در حاشیه شهر این‌طور بود؛ اما به شرایط کنونی رسیده است و باید این تحول را به دید انصاف مشاهده کرد.
آیت‌الله سید احمد علم‌الهدی افزود: تابستان 1394 بود که ستاد حاشیه شهر تشکیل شد. از آن زمان اگر به حاشیه شهر نگاه دقیقی بیندازیم، برای هر مجاور منصف قابل ‌درک است که یک تحول بزرگ اتفاق افتاده و در تحولی هم که به وجود آمده است، عامل اصلی آن مسجد و بانیان محوری آن، آن دسته از خادمانی بوده‌اند که شب و روز خود را وقف خدمت به مردم کرده‌اند.

هیچ مسئولی حق ندارد در برابر مشکلات بی‌تفاوت باشد
عضو مجلس خبرگان رهبری با بیان اینکه حاشیه شهر را تا به امروز شما مسجدی‌ها درست کرده‌اید و از این به بعد هم اگر کسر و نقصی وجود دارد، باید به دست شما باز شود، تصریح کرد: تاریخ انقلاب نشان داده هر جا مردم میدان‌داری کرده‌اند، از کانون‌های مردمی همچون مسجد بوده است. بر همین اساس، هیچ‌کس نمی‌تواند مسئولیتی داشته باشد و بگوید مشکلات به من ربطی ندارد. خیر؛ این‌طور نیست. مردم از غیر این مسئولان توقع خدمت ندارند. این مسئله، تکلیف همه را مضاعف می‌کند.
وی تأکید کرد: در شرایط کنونی کشور، هیچ اجبار و الزام قانونی برای هیچ نهادی وجود ندارد که از بنده حرف‌شنوی داشته باشند. آن‌هایی هم که به توصیه‌های من گوش می‌کنند، از روی اعتقاد شخصی آن‌هاست و برای دسته دیگری از مدیران و مسئولان هم که از بنده حرف‌شنوی ندارند، این‌طور نیست که جبر و فشاری وجود داشته باشد. با این حال، توصیه به کار جهادی در حاشیه شهر، محور همیشگی توصیه‌های من به همه مسئولان بوده و البته از تابستان 1394 تاکنون هم اگر اتفاق مثبتی در حاشیه شهر افتاده، به برکت اراده مسئولان و به میدان‌داری فعالان محوری مساجد در حاشیه شهر بوده است.
امام‌ جمعه مشهد با تأکید بر ضرورت فعالیت جهادی 600مسجد محلات حاشیه شهر یادآور‌شد: دشمنان بی‌شماری که این مردم دارند، تکلیف را بر دوش همه ما دوچندان کرده است تا با وجود بحران‎سازی‎های متعدد و متوالی، کار را بر سر دست بگیریم و جلو ببریم. اینکه شرایطی را رقم بزنیم که حاشیه شهر از حاشیه بودن خارج شود، مصداق همان نوکری امام زمان(عج) است که مقبول خواهد بود. 
وی ابراز کرد: در مسیر الحاق کامل محلات حاشیه شهر به محدوده شهری، نقطه عطف بسیاری از برنامه‌ها، طرح اجرای خیابان گاز است که تاکنون مطالعات میدانی آن هم به پایان رسیده و با اجرای آن، بن‌بست‌های حاشیه شهر همگی به این خیابان متصل می‌شود و چه از نظر نظافت و آبادانی و چه از نظر دسترسی، این محلات از حالت حاشیه‌ای خارج خواهند شد.

ضرورت توسعه متوازن مشهدالرضا(ع)
نماینده ولی‌فقیه در خراسان رضوی، راهبرد اصلی در چشم‌انداز توسعه مشهد را رهایی از بند غرب‌گرایی دانست و اظهار کرد: نگاه توسعه شهری باید به‌ گونه‌ای باشد که حرم مطهر رضوی، دیگر در حریم حاشیه شرقی مشهد قرار نگیرد و با توسعه شهر به سمت شرق و گنبد امام هشتم(ع) وسط شهر واقع شود. البته تا پیش از این، عده‌ای به دنبال آن بودند که شهر امام رضا(ع) را به دو بخش تقسیم کنند تا فقط بخش محدودی از مشهد به‌عنوان شهر زیارتی شناخته شود و بخش عمده آن به ‌عنوان یک قطب گردشگری مطرح شود. این توطئه بزرگی بود که برای خنثی‌سازی آن هزینه‌های بسیاری داده شد؛ اما خوشبختانه امروزه در شرایطی هستیم که از حاشیه تا مرکز، همه خود را مجاور امام هشتم(ع) می‌دانند.
آیت‌الله علم‌الهدی گفت: اگر امروزه حاشیه شهر را تحول‌یافته می‌بینیم، به همت شما برادران و خواهرانی بوده است که کار را از مسجد آغاز کرده‌اید تا اسلام در حاشیه شهر مشهد هم آبرومند باشد و در استمرار این نهضت سازندگی هم امیدواریم کار به جایی برسد که حاشیه شهر، کمترین مشکل و چالش را داشته باشد.

60 درصد مسائل مردم حاشیه شهر در مساجد حل شد
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست اظهار کرد: امروز تمام تلاش دشمن این است که روح ناامیدی را در کشور ما در همه ابعاد توسعه دهد. متأسفانه با فضای سنگین رسانه‌ای که در اختیار دشمن است تلاش کرده حتی مردم نتوانند خدمات صورت گرفته را ببینند. امروز دشمن کاری کرده که خدمات جمهوری اسلامی دیده نشود. 
حجت‌الاسلام نصرالله پژمان‌فر بیان کرد: منصفانه نیست بخواهیم مشکلات را نفی کنیم؛ اما خدماتی هم بوده است. ما میراثدار عقب‌افتادگی یک دهه‌ای هستیم که بر کشور ما تحمیل شده است. بر اساس برنامه توسعه امروز باید به ظرفیت حداقل ۱۰۳ هزار مگاواتی در تولید برق رسیده باشیم؛ اما امروز ۲۰ هزار مگاوات تولید برق کم داریم و در حالی که صادرکننده برق به کشورهای ترکمنستان، افغانستان و عراق بودیم، حالا برای تأمین نیاز داخلی کشور مشکل داریم.
وی افزود: نزدیک 5/5 میلیون مسکن کم داریم؛ چون هشت سال آجر روی آجر نگذاشتند. کشوری که ۱۵ سال جشن خودکفایی گندم گرفت، از سال ۹۷ واردکننده گندم شده‌ایم. 
نماینده مردم مشهد و کلات در مجلس شورای اسلامی گفت: امروز اینجا جمع شدیم حول‌محور مسجد برای چاره‌اندیشی مسائل حاشیه شهر که بسیار مهم و مورد تأکید رهبر معظم انقلاب است. ما به جای اینکه در دفاترمان بنشینیم و مردم سراغمان بیایند، به مساجد رفتیم و پای حرف مردم نشستیم تا مسائلی که در توان و اختیار ماست حل کنیم. همه مسئولان مربوط را آوردیم تا مشکلات حاشیه شهر را بی‌واسطه از زبان خود مردم بشنوند. 
وی افزود: از مجموع مسائلی که در این ۴۰ جلسه داشتیم بیش از ۶۰ درصد که خواسته‌های اساسی مردم بوده، حل شده است. از شروع سال ۱۴۰۲ با یک برنامه‌ریزی منظم‌تر و جدی‌تر این جلسات را پیگیری می‌کنیم حتی اگر لازم باشد وزیر را به این جلسات بیاوریم، این کار را انجام می‌دهیم. 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه