یک روز بازارگردی در «بازرگام»

آغاز توزیع هوشمند کالا با کمبود و گرانی

یک روز بازارگردی در «بازرگام»

مهدی توحیدی

در حالی این روزها قیمت کالاهای اساسی در برخی موارد در حال افزایش است که قیمت‌‌گذاری دستوری کالاها از زمان سر کار آمدن این دولت اعلام و نصفه و نیمه آغاز شد، اما حالا دولت برای اینکه پیچ شل بازار را به نوعی تنظیم کند یک قدم فراتر رفته و از سامانه‌ای به نام بازرگام رونمایی کرده که در آن کالاهای اساسی مانند مرغ، برنج، شکر و روغن را با قیمت مصوب دولتی عرضه می‌کند.

احیای کوپن
آن‌گونه که دست‌اندرکاران این سامانه در سازمان مرکزی تعاون روستایی اعلام کرده‌اند در نخستین گام اجرای توزیع هوشمند کالا در کشور، استان‌های تهران، کرج، یزد، اصفهان و خراسان رضوی به عنوان استان‌های پیشگام این طرح تعیین شدند که براساس برنامه از دهم آذرماه توزیع اقلام تنظیم بازار از جمله شکر، برنج، روغن، تخم‌مرغ و مرغ منجمد را آغاز کرده‌اند. نکته‌ای که درباره خرید از سامانه بازرگام بیان شده این است که افراد نمی‌توانند به هر میزان که می‌خواهند از این سامانه خرید کنند و هر شخص سهمیه مصرف سالانه‌ای دارد که تنها براساس آن می‌تواند کالا بخرد؛ به عبارتی به نظر می‌رسد عرضه کالا در این سامانه، شبیه احیای کوپن است، اما به شکل و شمایل دیگری، چراکه افراد می‌توانند سالانه مقدار مشخصی کالا با قیمت دولتی خریداری کنند و مازاد مصرف خود را باید از بازار و با قیمت آزاد بخرند.
اما با ورود به سامانه بازرگام مشهد نشان می‌دهد تنها دو محصول مرغ منجمد و تخم‌مرغ تنظیم بازاری در این سامانه وجود دارد که در لحظه رصد ما فقط تخم‌مرغ در این سامانه قابل خریداری است و مرغ منجمد در سبد خرید کالا قرار نمی‌گیرد، این در حالی است که هنوز خبری از دیگر محصولات تنظیم بازاری که قرار بود در این سامانه عرضه شود، نیست.

قیمت‌های بالاتر از بازار
بررسی‌های خبرنگار ما نشان می‌دهد قیمت‌های اعلامی در سامانه بازرگام تفاوتی با بازار ندارد؛ یک شانه تخم‌مرغ 30عددی 43هزار تومانی در این سامانه را در برخی فروشگاه‌ها تا 41هزارو 500تومان هم می‌توان خرید. روغن مایع آفتابگردان 810گرمی 14هزار تومانی در طرح تنظیم بازار را می‌توان با قیمت 13هزار و600 تومان در بازار خریداری کرد، روغن مایع سرخ کردنی یک کیلو و ۳۵۰ گرمی در سامانه بازرگام ۲۱ هزار و ۶۰۰ تومان تحویل مردم داده می‌شود در حالی که روغن مایع سرخ کردنی غنچه و بهار با همین وزن، همین قیمت را دارند و یا شکر یک کیلوگرمی در حالی با نرخ 15هزار تومان در سامانه ثبت شده که در کف بازار با 14هزار و500 تومان هم می‌توان یافت.
این در حالی است که در این سامانه در کنار اقلام تنظیم بازاری، اقلامی به‌خصوص در بخش میوه و تره‌بار به فروش می‌رسد که قیمت‌هایی بسیار بالاتر از قیمت‌های بازار را برای عرضه به مشتریان ثبت کرده است؛ از موز 35هزارو 800 تومانی تا خربزه 27هزار تومانی و سیب 28هزار تومانی از نوع مرغوب آن را می‌توان با قیمت‌های پایین‌تر از این سامانه در میوه‌فروشی‌ها خریداری کرد؛ به گونه‌ای که این شائبه را در ذهن ایجاد می‌کند که واقعاً خرید همه این کالا‌ها از سامانه بازرگام کار درست و به‌صرفه‌ای است؟

فقط تخم‌مرغ موجود است!
مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی در این خصوص گفت: ارسال رایگان در سامانه توزیع هوشمند کالا مشمول خریدهای بیش از ۸۰ هزار تومان می‌شود. ایرج ناصری مقدم افزود: در نخستین گام دو کالای تخم‌مرغ و مرغ منجمد از طریق ورود به سامانه بازرگام به نشانی اینترنتی www.bazargam.com به در منازل ارسال می‌شود مشروط بر اینکه میزان خرید بیش از ۸۰ هزار تومان باشد و خریدهای کمتر از این قیمت مشمول هزینه ارسال می‌شود.
وی ادامه داد: در حال حاضر سامانه فعال است، اما عرضه محصول صرفاً با توزیع تخم‌مرغ است و مرغ منجمد به دلیل عدم تخصیص کالا هنوز در این قالب عرضه نخواهد شد. مدیر سازمان تعاون روستایی خراسان رضوی گفت: بنا بود سامانه بازرگام از روز چهارشنبه هفته گذشته همزمان با استان‌های تهران، یزد، کرج و اصفهان در مشهد نیز فعال شود که با تأخیری سه روزه نسبت به سایر استان‌های منتخب کشور فعال شد و علت آن عدم تخصیص به موقع کالا بود.
سیستم توزیع هوشمند یکی از روش‌هایی است که با توسعه اینترنت و استارت‌آپ‌ها در جهان شکل گرفته است و در کشورها از آن به عنوان راهکار مقابله با واسطه‌گری و دلالی استفاده می‌شود.

ارسال دیدگاه