از دغدغه فلسطین تا تشرف به تشیع

ماجرای جوانی که دوست نداشت فرزندانش در غرب بزرگ شوند

از دغدغه فلسطین تا تشرف به تشیع

تازه مسلمان کانادایی می‌گوید: زندگی در شهر معنوی قم و درس طلبگی خواندن مرا غرق فرهنگ و معنویت این محیط کرده است و نمی‌خواستم در آینده فرزندانم در غرب بزرگ شوند، برای همین تصمیم به مهاجرت گرفتم.

به گزارش مهر، جیمی کوری، ۳۱ ساله در کانادا متولد شده اما اصالتاً لبنانی است. جیمی کوری که اکنون علی کاظم نام دارد و در شهر قم زندگی می‌کند، می‌گوید هم اکنون طلبه است. جالب آنکه او پیش از آغاز طلبگی و پیش از آمدن به قم در یک شرکت هواپیمایی در کانادا مشغول فعالیت بود.
علی کاظم در پاسخ به اینکه چه چیزی سبب شد به اسلام روی بیاورد، گفت: خانواده‌ام مسیحی هستند و یکی از عواملی که موجب شد به سمت اسلام رو بیاورم، مسئله سیاسی بود، اینکه نسبت به مسئله فلسطین حساسیت داشتم و از طریق گروه‌های مقاومت در منطقه همچون حزب‌الله با انقلاب اسلامی در ایران آشنا شدم.
وی افزود: امام حسین(ع) را نمی‌شناختم و در مورد ایشان زیاد تحقیق و جست‌وجو کردم و از امام حسین(ع) به امام علی(ع)، پیامبر(ص) و قرآن رسیدم.
وی با اشاره به اینکه معنویت در دین مسیحیت همچون دین اسلام قوی نیست و در مسیحیت بیشتر احساسات مطرح است، ادامه داد: وقتی در دین اسلام ایستادگی حق علیه باطل را درک کردم و اینکه هر حرکت باطلی در برابر اسلام نابود است، از نظر سیاسی مصمم شدم به سمت اسلام بیایم.
وی یادآور شد: زمانی که می‌خواستم به اسلام رو بیاورم، جوانی 21-22 ساله بودم که عقیده ضعیفی داشته و از نظر دینی و معنوی در سطح پایینی بودم، با تحقیق و جست‌وجوی فراوان از نظر سیاسی مصمم شدم به دین اسلام بپیوندم و بعدها نیز از نظر اجتماعی و معنوی گرایش من به اسلام بیشتر شد.

از طریق کتاب‌های علامه طباطبایی با نهج‌البلاغه آشنا شدم
وی با بیان اینکه بعدها پس از گسترش تحقیقاتم با معنویت اسلام آشنا شدم، اذعان کرد: به مرور کتاب‌های علامه طباطبایی و دیگر کتاب‌های عرفانی و فلسفی را می‌خواندم. زیاد مفهوم این کتاب‌ها را نمی‌فهمیدم فقط تلاش می‌کردم کتاب‌ها را بخوانم و از خلال آن، با فرهنگ اسلامی بیشتر آشنا شوم تا اینکه احادیث امام علی(ع) را در نهج‌البلاغه خواندم.
علی کاظم تصریح کرد: با درک احادیث امام علی(ع) و نهج‌البلاغه متوجه شدم در اسلام علم وجود دارد و آنچه از تاریخ اسلام فهمیدم این است که اسلام مبتنی بر جاهلیت نیست و از نظر عرفانی از علامه طباطبایی تأثیر زیادی گرفتم.

مسئله فلسطین سبب آشنایی با اندیشه‌های امام خمینی شد
علی کاظم ادامه داد: پس از آن در مورد معنویت و امام خمینی(ره) کتاب‌های زیادی مطالعه کردم و چون در سن کم به مسئله فلسطین علاقه‌مند شده بودم، این موضوع مقدمه‌ای بود برای آشنایی با اندیشه‌های امام و اندیشه‌های 
سیدحسن نصرالله.
وی افزود: بیشتر جست‌وجو و کنجکاوی خود را در بستر فضای مجازی انجام می‌دادم و چون اصالتاً لبنانی هستم به‌خاطر این اصالت بیشتر تلاش کردم در مورد فلسطین بدانم. پس از انجام مطالعات فراوان، کتاب‌هایی در مورد اندیشه‌های امام و سید حسن نصرالله و وقایعی که اتفاق افتاده بود را مطالعه کردم و این تحقیقات من را به مرحله‌ای رساند که تصمیم گرفتم دین خود را تغییر دهم و اسلام را بپذیرم.
وی یادآور شد: در اینجا دیگر جدا از تصمیم سیاسی خود به این نتیجه رسیدم جهنم و بهشت وجود دارد و زندگی کردن بدون اسلام هیچ معنایی نمی‌دهد و با یقین و تحقیق به حقانیت اسلام دست یافتم و احساس کردم باید مسلمان شوم تا به اسلام کمک کنم، فهمیدم بدون اسلام هیچ راهی جز جهنم باقی نمی‌ماند.
این طلبه جوان در زمان تحقیق و جست‌وجوهایش از اینکه هیچ مرکزی نبوده به او کمک کند می‌گوید و ادامه می‌دهد در آن زمان فقط به مسجد می‌رفته و نمازش را در مسجد می‌خوانده و بیشتر تحقیقاتش را بر پایه اینترنت انجام داده است. او می‌گوید در گفت‌وگو‌ها و سخنرانی‌های اینترنتی اگر از کتابی سخن به میان می‌آمد مطالعه کرده و به سراغ کتاب‌های جدید می‌رفته تا اطلاعات خود را بیشتر و کامل‌تر کند.
علی کاظم بیان کرد: پس از اینکه مسلمان شدم تصمیم گرفتم به قم بیایم و اینجا زندگی کنم و با توجه به تأثیری که از زندگی علامه طباطبایی گرفتم ادامه تحصیل در حوزه علمیه قم را انتخاب کردم. زندگی در شهر معنوی قم و درس طلبگی خواندن مرا غرق فرهنگ و معنویت این محیط کرده است و نمی‌خواستم در آینده فرزندانم در غرب بزرگ شوند برای همین تصمیم به مهاجرت گرفتم.
وی در ادامه از نحوه آشنایی با همسرش می‌گوید و ادامه می‌دهد: با همسرم در هند آشنا شدم؛ ایشان از اول مسلمان بودند. همسرم هم قصد داشتند به قم بیایند و طلبه شوند؛ در سن ۲۶ سالگی ازدواج کردیم و به قم آمدیم.

امنیت روحی، روانی و آرامش طلبگی را به وضعیت خوب مادی در کانادا ترجیح می‌دهم
وی با اشاره به وضعیت معیشتی طلبگی خاطرنشان کرد: با وجود راحتی که از نظر شغلی و درآمد در کانادا داشتم، ولی طلبگی را ترجیح می‌دهم چراکه در اینجا از نظر فرهنگی و امنیت و معنویت در آرامش هستم.
وی در پاسخ به این پرسش که با وجود مشکلات اقتصادی و تحریم‌ها چه چیزی سبب شد ایران را برای محل زندگی خود انتخاب کند، گفت: من در ایران مشکلات را خیلی بزرگ نمی‌بینم، در اینجا اگر یک اتفاق کوچک رخ دهد ماهواره‌ها آن را بزرگ نشان می‌دهند و به دنبال جنگ روانی هستند، در حالی که اگر اتفاق خوبی رخ دهد آن را پنهان می‌کنند؛ برعکس در کانادا و کشورهای دیگر اگر مشکلی وجود داشته باشد پنهان می‌نمایند و چیزهایی که خوب است را بزرگنمایی می‌کنند.
وی به جنگ اقتصادی و جنگ فرهنگی غرب علیه ایران اشاره کرد و گفت: مشکلات درون ایران معمولی است و در غرب هم مشکلات زیادی وجود داشت، در شهرهای بزرگ خیلی‌ها بی‌مسکن هستند، مصرف موادمخدر در مدارس علناً وجود دارد ولی فضای رسانه‌ای به آن نمی‌پردازد.

آرامش واقعی را با حضور در اردوهای جهادی و کمک به مردم کسب می‌کنم
وی به حضور خود در اردوهای جهادی اشاره کرد و گفت: سفرهای زیادی با طلاب در اردوهای جهادی به سیستان و بلوچستان داشته‌ام و حضور برای کمک به مردم سیل‌زده شهرستان پلدختر در استان لرستان از دیگر تجربیات خوبی بود که در این گروه‌های جهادی داشته‌ام.
وی به تفاوت این گونه کمک به همنوع در ایران و کانادا اشاره کرد و یادآور شد: در کانادا یک بار روستایی در آتش‌سوزی بزرگ سوخت و مردم حتی برای یک کمک ساده به آنجا نرفتند و فقط آمار و اخبار را پیگیری می‌کردند در حالی که حس نوع‌دوستی در ایران تجلی یک ارزش است و انسانیت موج می‌زند.

ارسال دیدگاه