چالش‌های صادرات ریلی از مرز لطف‌آباد

چالش‌های صادرات ریلی از مرز لطف‌آباد

مرز ریلی لطف‌آباد درگز در جوار ترکمنستان، با وجود داشتن زیرساخت‌های لازم و وجود پشتوانه توافقات دوجانبه مسئولان عالی‌رتبه دو کشور، مورد استقبال صادرکنندگان قرار نگرفته که بررسی‌ها نشان می‌دهد ناهماهنگی‌های محلی عامل رکود فعالیت تجاری در این مرز ریلی است.
به گزارش ایرنا، چند سالی است برخی تعرفه‌گذاری‌ها و در ادامه اعمال محدودیت‌های سختگیرانه کرونایی کشور همسایه، بر حمل‌ونقل جاده‌ای کالا با ترکمنستان به شدت تأثیر گذاشته است. از جمله مشکلات و محدودیت‌های مهم تعرفه‌ای، دریافت تعرفه 5/1 دلاری برای حمل هر تن بار در کیلومتر از رانندگان ایرانی بود. بر این اساس حمل ۲۰ تن بار ترانزیتی توسط ناوگان ایرانی از مرز لطف‌آباد و از درون خاک ترکمنستان به مرز ازبکستان، علاوه بر تعرفه‌های معمول، بیش از هزار و ۵۰۰ دلار هزینه بر شرکت‌های حمل‌ونقل تحمیل می‌کرد. ایده استفاده از حمل‌ونقل ریلی در مرز لطف‌آباد - آرتیق بسیار عالی است، اما گویا مشکلاتی وجود دارد که تاکنون تجار تمایل چندانی به استفاده از ناوگان ریلی نشان نداده‌اند.
برخی مسئولان محلی و منابع آگاه که تمایلی به افشای نام خود ندارند، کاستی‌ها در زیرساخت‌های پایانه ریلی ایران (لطف‌آباد) را علت تمایل نداشتن بازرگانان به صدور کالا از این مسیر عنوان کرده‌اند و گروهی نیز نبود انگیزه کافی از طرف ترکمنستان را دلیل رکود فعالیت در این مرز ریلی می‌دانند، اما برخی دیگر از مدیران محلی مدعی‌اند به دلیل سود بیشتر حمل کالا از طریق جاده، شرکت‌های حمل‌ونقل بین‌المللی کالا از روی عمد برای صادرات ریلی کالا به ترکمنستان بهانه‌تراشی می‌کنند.

ارسال دیدگاه