صهیونیست‌ها و گرفتاری در امواج بمب هسته‌ای رسانه‌ای

صهیونیست‌ها و گرفتاری در امواج بمب هسته‌ای رسانه‌ای

محمدرضا مرادی، فعال رسانه‌ای حوزه بین‌الملل  


​​​​​​​در پی بالا گرفتن دامنه جنایات اشغالگران در باریکه غزه و افشای ابعادی از این وحشی‌گری در رسانه‌ها، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی خشمگین از این مسئله، روز گذشته تصمیم خود برای بستن و جلوگیری از فعالیت شبکه الجزیره قطر در سرزمین‌های اشغالی را اعلام کرد. اقدام نتانیاهو پس از آن بود که کنست (پارلمان رژیم صهیونیستی) دوشنبه و به بهانه جنگ، قانونی معروف به «قانون الجزیره» را تصویب کرد که به کابینه اختیار می‌دهد از فعالیت شبکه‌های خبری خارجی در صورتی که به امنیت رژیم آسیب می‌رسانند، جلوگیری کند. 
اشغالگران از ماه اکتبر و آغاز عملیات طوفان‌الاقصی تا امروز 138 خبرنگار فلسطینی را به شهادت رسانده‌اند. مسئله تعطیلی دفاتر رسانه‌ای هم از ابتدای جنگ در دستور کار مقامات تل‌آویو بوده و این مسئله بیانگر چند واقعیت است.
1- تصمیم تازه نتانیاهو در حالی است که خبرنگاران نقش مهمی در افشای جنایت‌های رژیم صهیونیستی و نسل‌کشی در غزه ایفا کرده‌اند. قتل عمدی روزنامه‌نگاران نیز با هدف پاک کردن روایت فلسطین از جنگ و از بین بردن حقیقت و مانع‌تراشی برای رساندن اخبار و اطلاعات درست به افکار عمومی انجام می‌شود. این اقدام، جنایت جنگی تلقی می‌شود اما ارتش رژیم صهیونیستی در هفته‌های نخست جنگ در بیانیه‌ای که مخاطب آن خبرگزاری‌های بین‌المللی بودند، اعلام کرد نمی‌تواند امنیت خبرنگارانی را که در نوار غزه فعالیت می‌کنند، تضمین کند. 
2 - اقدام کنست برای تعطیلی الجزیره در سرزمین‌های اشغالی و پیگیری نتانیاهو نشان از این موضوع دارد که تل‌آویو علاوه بر مقابله میدانی و نظامی با مقاومت، با جبهه دیگری از نوع رسانه مواجه شده است. اکنون اشغالگران با هراسی بزرگ مواجه هستند، چراکه این دست روشنگری‌ها سبب شد جنایات در غزه خاک نشود و اخبار آن در جهان انتشار یابد. بیان این نسل‌کشی‌ها توسط الجزیره و دیگر شبکه‌های مردمی، آن هم به صورت پخش زنده، محور رسانه‌ای مهمی را در تقابل با جبهه رسانه‌ای غرب باز کرد که این مسئله بر آگاهی جهانی افزوده و به فضای ضدصهیونیستی در جهان دامن زد. نمود عینی مسئله، شکل‌گیری راهپیمایی‌های بزرگ در تمامی دنیای غرب بود.
 3- امروز جبهه رسانه‌ای در برابر جنایات رژیم صهیونیستی همانند یک بمب عمل می‌کند که ترکش‌های آن از بمب هسته‌ای کمتر نیست و امواج حاصل از آن می‌تواند هر لحظه ساختار و هیمنه پوشالی اسرائیل را نه تنها درون سرزمین‌های اشغالی بلکه در عرصه جهانی نیز به چالش بکشد. همین قدرت رسانه سبب شده حتی حامیان نزدیک اسرائیل به‌ویژه آمریکا برای حفظ ظاهر و پرستیژ خود در میان مردم جهان هم که شده از نتانیاهو اعلام برائت کنند. 
4- غرب همواره تلاش کرده رژیم صهیونیستی را به‌عنوان تنها دموکراسی در غرب آسیا معرفی کند اما جریان رسانه‌ای در جنگ اخیر غزه عکس موضوع را به اثبات رساند. در واقع این امر نه تنها در جامعه آمریکا وجود ندارد بلکه مفهوم دموکراسی در اسرائیل با معنی کشتار کودکان و نسل‌کشی همراه است و این واقعیت از دریچه رسانه‌ها افشا شد. دموکراسی در اسرائیل همانند ویترینی است که غرب می‌خواهد به‌عنوان یک مدل به کشورهای عربی حاشیه خلیج‌فارس بفروشد اما ندای رسانه توانست این ویترین پوشالی را نابود کند. امروز در اسرائیل رژیم آپارتاید در تمام ابعاد وجود دارد؛ رژیمی که بزرگ‌ترین نسل‌کشی را در طول تاریخ در فلسطین انجام داده است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه