ارتقای کمی و کیفی خدمات آستان قدس رضوی در سال 1403

قائم‌مقام تولیت آستان قدس رضوی در نشست خبری اعلام ویژه‌برنامه‌های نوروز بیان کرد

ارتقای کمی و کیفی خدمات آستان قدس رضوی در سال 1403

قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ضمن اعلام آمادگی کامل خادمان این آستان مقدس برای میزبانی از زائران نوروزی، گزارشی از فعالیت‌های این آستان در سال ۱۴۰۲ ارائه داد و ارتقای کمی و کیفی خدمت‌رسانی را دستاورد مهم حاصل شده در این سال برشمرد.


به گزارش آستان نیوز، مصطفی فیضی در نشست خبری اعلام ویژه‌برنامه‌های نوروز ۱۴۰۳ که صبح شنبه ۲۶ اسفند با حضور اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار کرد: سالانه افتخار داریم به بهانه نزدیک شدن ایام نوروز، برنامه‌ها و خدمات ویژه‌ای را به زائران و مجاوران در حرم مطهر رضوی ارائه دهیم که این مناسبت، از سال گذشته با ماه مبارک رمضان نیز تقارن یافته و توفیق خدمت‌رسانی ما به زائران و مجاوران عزیز را مضاعف کرده است.
 
برنامه‌های ویژه تحویل سال 
فیضی به برنامه‌های تحویل سال در حرم مطهر رضوی اشاره کرد و افزود: پس از اقامه نماز صبح و تا زمان تحویل سال و پس از آن با اجرای برنامه‌های ویژه‌ای میزبان زائران و مجاوران بارگاه منور رضوی هستیم و امسال به حفظ و گسترش فضای معنوی هنگام تحویل سال توجه ویژه‌ای شده است.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی ادامه داد: قرائت دعای توسل و دعای تحویل سال، اجرای برنامه‌های متنوع با حضور نوجوانان با لباس‌های قومیت‌های مختلف، اجرای گروه سرود و همخوانی و...‌ برخی از برنامه‌های تدارک دیده شده حرم مطهر رضوی ویژه تحویل سال است.

 ۱۶ برنامه قرآنی حرم مطهر رضوی در ماه مبارک رمضان
فیضی به برنامه‌های حرم مطهر رضوی در ایام ماه مبارک رمضان نیز اشاره و خاطرنشان کرد: امسال همانند سال‌های گذشته با افزایش و ارتقای سطح کمی و کیفی برنامه‌ها در ساحت قرآن، ماه مبارک رمضان را آغاز کردیم و در همین راستا ۱۶عنوان برنامه قرآنی اعم از محافل قرآنی، ترتیل‌خوانی، تلاوت بین‌المللی، جلسات تفسیر، جلسات ویژه خواهران و نوجوانان به صورت شبانه‌روزی و مستمر در حرم مطهر رضوی در حال برگزاری است. وی گفت: امسال از تجربیات سال‌های گذشته در برنامه‌های شب‌های قدر استفاده کرده و با تقویت این فعالیت‌ها، مراسم ویژه‌ای را در رواق امام خمینی(ره) برای عموم زائران و به‌ویژه زائران اردو و عرب‌زبان برگزار می‌کنیم. 
 
گزارش اقدامات و دستاوردها
وی در این نشست، گزارشی از فعالیت‌های آستان قدس رضوی در سال ۱۴۰۲ نیز ارائه داد و گفت: فعالیت‌های این آستان مقدس در چهار حوزه مأموریتی تعریف شده که تمامی فعالیت‌ها و خدمات در حوزه زیارت و حرم مطهر رضوی با زیرمجموعه‌های معاونت اماکن، معاونت خدمات زائر، معاونت تبلیغات اسلامی و بخش‌های ستادی مربوط به حرم مطهر، تحت عنوان مدیریت عالی حرم مطهر رضوی تعریف شده است. فیضی افزود: فعالیت‌های حوزه علمی آستان قدس رضوی نیز در قالب سازمان علمی و فرهنگی مدیریت می‌شود، بنیاد بهره‌وری موقوفات نیز در حوزه اقتصادی فعال است و خدمات اجتماعی آستان قدس رضوی در سطح مشهد، استان و کشور بر عهده بنیاد کرامت رضوی قرار دارد.
قائم مقام تولیت آستان قدس رضوی در ادامه خاطرنشان کرد: در کنار این چهار بنیاد و سازمان، بخش‌های ستادی همچون معاونت سرمایه انسانی، مرکز ارتباطات و رسانه و... مسئولیت هماهنگی و اجرای سیاست‌ها و منویات تولیت آستان قدس رضوی را بر عهده دارند. در سال ۱۴۰۲ در حوزه‌های ستادی توجه ویژه به نظارت بر موقوفات، جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری، چابک‌سازی، اجرای نیات واقفان و گسترش خدمات در حرم مطهر رضوی و همچنین توجه ویژه به حوزه‌های علمی و فرهنگی در دستور کار بود که با ورود به عرصه‌های نو در مجموعه‌های سازمان علمی و فرهنگی آستان قدس رضوی تجربه جدیدی را رقم زدیم.
 
توجه به حوزه خانواده و حمایت از محرومان
وی همچنین خاطرنشان کرد: توجه به اولویت‌های نظام در مسائل اجتماعی خانواده و خدمت در مناطق محروم از موضوعاتی است که آستان قدس رضوی با آنکه مسئولیت مستقیمی در این بخش ندارد اما همراهی و همدلی با بخش‌های مختلف کشور برای ایجاد شادابی و نشاط جامعه و توجه به سیاست‌های کلی نظام از اولویت‌های آستان قدس رضوی است.
وی در ادامه به برخی از پروژه‌های در دست انجام آستان قدس رضوی اشاره کرد و گفت: پروژه شیخ بهایی یکی از پروژه‌های در دست اقدام است. بازسازی و نوسازی زیر گذر حرم مطهر رضوی که در چند روز اخیر به پایان رسید نیز از فعالیت‌های قابل توجه ما در حوزه عمرانی در سال 1402 بود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه