هنر و رسانه مهم‌ترین زبان‌ ترویج معارف دینی و اسلامی

سلسله نشست‌هایی با رویکرد بررسی نسبت الهیات با هنر و رسانه در مشهد برگزار می‌شود

هنر و رسانه مهم‌ترین زبان‌ ترویج معارف دینی و اسلامی

رئیس اداره فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی گفت: فضای مجازی دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با توجه به نسبت بین معارف دینی و الهیات اسلامی با هنر و رسانه اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی با عنوان الهیات هنر و رسانه کرده ‌است.


محمدجواد استادی در گفت‌وگو با قدس خراسان با اشاره به فعالیت‌های دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: یکی از رسالت‌های بنیادین دفتر تبلیغات اسلامی ترویج و تبلیغ معارف دینی برای گروه‌های مختلف جامعه است. از جمله فعالیت‌های بنیادین دفتر تبلیغات اسلامی در طول ۴۵ سال گذشته تولید مبانی معرفتی و انجام پژوهش‌های بنیادین در حوزه معارف اسلامی است.
وی افزود: همچنین دفتر تبلیغات اسلامی به دنبال تربیت و توانمندسازی نیروهای نخبه در زمینه علوم اسلامی با رویکرد توجه به مباحث نوین و جدید تمدن اسلامی است و بر این اساس در زمینه‌های مختلف فعالیت‌های متعددی صورت گرفته که شامل انجام مطالعات کلان، پروژه‌های پژوهش، تأسیس رشته‌های دانشگاهی و انجام فعالیت میان رشته‌ای است که براساس رویکرد مسئله‌محور یکی از اهداف دفتر تبلیغات اسلامی است.
رئیس اداره فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با توجه به اهمیت فعالیت این مجموعه گفت: دفتر تبلیغات اسلامی نماد روشن فکری حوزه محسوب می‌شود؛ از این رو دفتر تبلیغات اسلامی یکی از رسالت‌های جدی خود را توجه به مسائل نوپدید و کمتر مورد توجه قرار گرفته، تنظیم کرده؛ مواردی که ممکن است در دنیای امروز به آن توجهی نشود.
استادی با بیان اهمیت و توجه به زبان هنر و رسانه در انتقال مفاهیم دینی گفت: یکی از فضاهای مؤثر در جامعه فضاهای هنری و رسانه‌ای است که امروزه زبان هنر و رسانه یکی از مهم‌ترین زبان‌ها برای ترویج معارف دینی و اسلامی به شمار می‌آید و اگر بخواهیم در سطح بین‌الملل و ملی تأثیرگذار باشیم باید از این زبان بهره ببریم.
وی ادامه داد: با توجه به نفوذ هنر و رسانه و کارکرد در ترویج معارف دینی، لازم است نسبت الهیات با هنر و رسانه تبیین شود. با توجه به اینکه نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بر مبنای شریعت است، بالطبع باید تمام ابعاد زیست در جامعه ما منطبق بر معارف دینی باشد.
رئیس اداره فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی با اشاره به برگزاری نشست‌های تبیین الهیات با هنر و رسانه در دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اظهار کرد: با توجه به موارد اشاره شده یکی از وظایف مهم دفتر تبلیغات اسلامی بررسی نسبت میان معارف دینی و الهیات اسلامی با هنر و رسانه است، از این رو اداره فضای مجازی هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی اقدام به برگزاری سلسله نشست‌هایی با عنوان الهیات هنر و رسانه  کرده ‌است که بخش اول آن در اسفندماه جاری در قالب ۶ نشست برگزار می‌شود.
استادی خاطرنشان کرد: نشست اول در روز چهارشنبه ۱۶ اسفندماه با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی سرلک با موضوع «تبلیغ دینی و بایستگی توسعه هنر در حوزه‌های علمیه» و نشست دوم با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر داود رنجبران با موضوع «بازخوانی نسبت هنر و الهیات در آینه تاریخ» خواهد بود.
وی افزود: در روز پنجشنبه ۱۷ اسفند نیز دو نشست با حضور دکتر حسن بلخاری با موضوع «تأملی در مفهوم و ماهیت الهیات هنر» و نیز دکتر هادی ربیعی با عنوان «نسبت الهیات و زیبایی‌شناسی در حکمت سینوی» برگزار می‌شود. در روز شنبه هم دو نشست با حضور حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر سیدحمید میرخندان با موضوع «بررسی نقش سرگرمی‌ساز رسانه از منظر الهیات» و در ادامه حجت‌الاسلام‌والمسلمین دکتر احسان کفشدار طوسی با عنوان «مروری بر بایستگی فقه فضای مجازی» برگزار می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه