پیش‌بینی بهار بارانی برای خراسان رضوی

بارش‌های زمستانی ادامه دارد

پیش‌بینی بهار بارانی برای خراسان رضوی

گرچه زمستان به روزهای آخرش نزدیک شده؛ اما بارش‌های اخیر اجازه نداد زمستان بدون یخبندان و برف به پایان برسد.


این بارندگی‌ها کافی بود تا موجی از شادی میان مردم به راه بیفتد؛ مردمی که از ابتدای پاییز تا همین یک ماه گذشته رنگ بارش را ندیده بودند و از دشت و بیابان گرفته تا کوه و کوهستان همه‌ جا تشنه باریدن آسمان بودند. با وجود این اما هنوز بارش‌ها به قدری نبوده که بشود امیدی به پایان روز و ماه‌های خشک داشت. حدود دو هفته تا آخر زمستان مانده و هنوز انتظار بارش در این روزها وجود دارد. نقشه‌های پیش‌یابی نشان از روزهای ابری دارد هرچند احتمال وقوع بارش‌های آنچنانی قوی نیست؛ ولی پیش‌بینی می‌شود روزهای پایانی سال بدون بارش برای خراسان رضوی به پایان نرسد. با این تفاسیر، ادامه‌دار شدن بارندگی‌ها در بهار آینده می‌تواند نوید سال پرباری برای همه از جمله کشاورزان باشد.

پیش‌بینی‌ها برای دو هفته پایانی سال
معاون پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی درخصوص شرایط بارشی دو هفته مانده به پایان سال 1402 به قدس گفت: با توجه به پیش‌بینی‌های صورت گرفته و نقشه‌های پیش‌یابی جو استان از روز سه‌شنبه تحت تأثیر سیستم بارش‌زایی قرار می‌گیرد که البته بیشتر در نواحی جنوبی خراسان رضوی فعال خواهد بود.
یحیی قائنی‌پور ادامه داد: همان طور که بیان شد، این سامانه بیشتر مختص نواحی جنوبی استان خواهد بود که بارش‌هایی به صورت رگباری را در پی خواهد داشت. انتظار داریم در همین راستا هشدار رنگ زرد برای شهرهای جنوبی صادر شود. احتمال آبگرفتگی در نواحی هم‌مرز با خراسان جنوبی مثل گناباد، بجستان و خواف وجود دارد. نکته دیگر اینکه احتمالاً این بارش‌ها به صورت پراکنده در نواحی مرکزی خراسان رضوی نیز اتفاق بیفتد. 
بارش و کاهش دما
وی در پاسخ به این پرسش که آیا در هفته آتی و منتهی به روزهای آخر سال، شرایط برای بارندگی به ویژه برف در خراسان رضوی مناسب خواهد بود یا نباید انتظار بارش تا پایان سال را داشت، بیان کرد: در حال حاضر بارش برف تا پایان سال برای خراسان رضوی در نقشه‌ها دیده نمی‌شود؛ اما پس از بیست و دوم اسفند پیش‌بینی وقوع بارندگی را در استان داریم و بیشتر نواحی شمالی خراسان رضوی را درگیر خواهد کرد که امیدواریم بارش‌های خوبی باشد. 
قائنی‌پور گفت: آنچه این روزها بیشتر ما را درگیر خود کرده این است که با گرم شدن هوا در یکی دو روز آینده و افزایش سرعت ذوب شدن برف‌ها احتمال ایجاد بهمن در نقاط کوهستانی و متعاقب آن حوادث وجود دارد. به همین دلیل از کوهنوردان و طبیعت‌گردان درخواست داریم در این چند روز از رفتن به کوه پرهیز کنند و مراقبت‌های لازم را انجام دهند. البته باید گفت در روزهای میانی هفته آینده با کاهش دما در استان مواجه خواهیم شد که حداکثر دمای در شهر مشهد را به 10 درجه کاهش خواهد داد و در نواحی کوهستانی و سردسیر تا منهای5 انتظار کاهش دما داریم. 

بارش‌های نرمال در بهار
معاون پیش‌بینی اداره کل هواشناسی خراسان رضوی در خصوص پیش‌بینی بارش‌ها در بهار آینده اظهار کرد: آنچه از نقشه‌های پیش‌یابی برای فصل بهار توسط مرکز اقلیم‌شناسی در اختیار ما قرار داده شده، نشان‌دهنده این است که بارش‌ها در بهار نرمال خواهد بود و زمانی که در این حد باشد، بارش‌ها کم نیست.
وی ادامه داد: بارش‌ها از نیمه فروردین تا نیمه اردیبهشت در بیشتر نقاط استان نرمال خواهد بود و پس از آن نیز تا نیمه‌های خرداد روند به همین منوال پیش‌بینی می‌شود. درخصوص وضعیت دمایی نیز باید گفت بهار 1403 نسبت به میانگین دمایی ثبت شده در طولانی‌مدت در حدود نیم تا یک درجه گرم‌تر خواهد بود.  

خبرنگار: هاشم رسائی‌فر

برچسب ها :
ارسال دیدگاه