شوِ تبلیغاتی بایدن

گزارش تحلیلی قدس درباره اهداف واشنگتن در حمله به پایگاه‌های جبهه مقاومت در عراق و سوریه

شوِ تبلیغاتی بایدن

پس از چند روز گمانه‌زنی درباره نوع واکنش واشنگتن به گروه‌های مقاومت، سرانجام شامگاه جمعه دولت بایدن تهاجمی را در پاسخ به حملات هفته گذشته مقاومت اسلامی عراق به پایگاه ایالات متحده در اردن که منجر به کشته شدن سه نیروی نظامی و زخمی شدن بیش از 40 تن دیگر شد انجام داد؛ اقدامی تأخیری که طبیعتاً با آمادگی گروه‌های مقاومت و تخلیه پایگاه‌های آن‌ها در سراسر منطقه همراه شد و انتقادهای زیادی را در آمریکا از نمایندگان کنگره تا رسانه‌ها در پی داشت.


ستاد فرماندهی مرکزی ارتش آمریکا (سنتکام) با تأیید حملات هوایی در عراق و سوریه اعلام کرد در این اقدام ۸۵ هدف ازجمله پست‌های فرماندهی و اطلاعات، انبارهای مهمات، هواپیماهای بدون سرنشین و تجهیزات لجستیکی گروه‌های مقاومت را هدف قرار داده است. 
مناطقی در حومه استان دیرالزور در شرق سوریه و القائم در استان الانبار در غرب عراق در کانون تهاجم قرار داشته‌اند. بنا به گزارش‌ها حمله در چهار مرحله توسط جنگنده‌های اف15، اف16 و بمب‌افکن بی1 انجام شده و بمباران نزدیک به ۴۰ دقیقه ادامه داشته است. براساس اعلام رسمی بغداد، حمله آمریکا موجب شهادت 16 نفر و زخمی شدن 25 نظامی و غیرنظامی شده است. اما برخی منابع از شهادت دست‌کم ١٠ نفر در بمباران مقر عکاشات در بادیه الانبار و ۱۵شهید و یک ناپدید در منطقه العکاشه در الانبار غرب عراق و سه شهید و چهار زخمی از تیپ فاطمیون در شرق سوریه در جریان تهاجم بامداد شنبه خبر داده‌اند.

نمایشی و هالیوودی
اقدام غیرقانونی ایالات متحده با واکنش‌های درونی و بیرونی بسیاری مواجه شده است. سی‌ان‌ان در این باره نوشت: اگرچه بایدن کوشید حملات را کوبنده و سخت نشان دهد ولی باوجود پرسروصدا بودن، یک طبل توخالی بود. ایالات متحده احتمالاً برای کاهش خطر تقابل دوباره با ایران و یا دادن فرصت برای تغییر مکان و کاهش تلفات شبه‌نظامیان، اقدام نظامی تلافی‌جویانه خود را پس از پنج روز هشدار به مهاجمان، عملیاتی کرد. این حمله البته در فضای مجازی آمریکا نیز به سوژه‌ای برای تمسخر کاربران تبدیل شده است. کاربران با انتشار عکسی از بایدن در حالی که لباس گلادیاتوری به تن دارد، نوشتند: ‌سخنی از بزرگان؛ به دشمنتان وقت کافی بدهید تا پایگاه‌های خود را تخلیه کند. برخی کاربران هم حملات یاد شده را نمایشی، هالیوودی و بی‌اهمیت دانسته‌اند. 
هر چند طرف آمریکایی با دادن اطلاعات غلط مبنی بر هماهنگی با بغداد در حمله، حقایق را تحریف می‌کند و با این اقدام به‌دنبال فرار از مسئولیت قانونی در این جنایت است، ولی مقامات عراقی اقدام واشنگتن را نقض حاکمیت خود تعبیر کرده‌اند. سخنگوی دولت عراق هم با بیان اینکه ائتلاف بین‌المللی در عراق از وظایف محوله خود خارج شده، اعلام کرد اقدام ایالات متحده، امنیت ما و منطقه را متزلزل می‌کند و تلاش‌ها برای ثبات را از بین می‌برد.

یک رسوایی تمام‌عیار
 مصدق مصدق‌پور، کارشناس مسائل منطقه اما در گفت‌وگو با قدس در تحلیل حملات اخیر آمریکا به دو کشور منطقه گفت: پس از یک هفته جنجال رسانه‌ای و وعده‌‌های مختلف مبنی بر انجام حملات علیه مواضع مقاومت که چشم تمام جهانیان را به منطقه غرب آسیا دوخته بود، حملات ایالات متحده عملاً یک رسوایی تمام‌عیار برای این کشور که داعیه ابرقدرتی دارد محسوب می‌شد. 
مصدق پور افزود: درواقع حملات گسترده آمریکا که براساس گزارش‌ها بیش از 85 هدف در هشت منطقه مختلف در مرزهای عراق و سوریه را شامل می‌شد، عملاً نتیجه خاصی را به همراه نداشت؛ چرا که به دنبال تهدیدات اخیر آمریکا مبنی بر انجام حملات علیه مواضع مقاومت در منطقه تمام تسلیحات راهبردی توسط نیروهای مقاومت خارج شده بود.

شو تبلیغاتی بایدن در آستانه انتخابات
کارشناس مسائل منطقه تأکید کرد: آنچه مشخص است آمریکا از این حملات دو هدف را دنبال می‌کند؛ نخست اعاده حیثیت از دست رفته به واسطه حملات ماه‌های اخیر مقاومت به پایگاه‌های این کشور که در یک مورد منجر به کشته شدن سه نیروی نظامی آمریکا و زخمی شدن تعداد بسیاری از آن‌ها شد. دومین هدفی که آمریکایی‌ها از این حملات دنبال می‌کردند، بُعد تبلیغاتی آن برای مصرف داخلی بود؛ دولت بایدن که به دلیل کشته شدن سربازان این کشور به‌شدت از سوی جمهوری‌خواهان و افکار عمومی آمریکا تحت فشار قرار داشت، مجبور بود دست به چنین اقدامی بزند تا هم از طریق این شوِ تبلیغاتی پاسخی به افکار عمومی داده باشد و مخالفانش را ساکت کند و هم به‌واسطه آغاز رقابت‌های انتخاباتی، پاسخی دربرابر طعنه مخالفان مبنی بر شکست در برابر ایران و محور مقاومت داشته باشد.
مصدق‌پور درباره اعلام مواضع دوگانه از سوی آمریکا که از طرفی تأکید دارد حملات ادامه‌دار خواهد بود و از سوی دیگر ادعا می‌کند به دنبال افزایش تنش‌ها و درگیری با ایران نیست، گفت: همان‌طور که گفته شد دولت بایدن از این حملات به دنبال اعاده حیثیت و پاسخ به مطالبه داخلی درون آمریکا بود. آمریکا در شرایط کنونی به دنبال درگیری با ایران و افزایش تنش‌ها در خاورمیانه نیست و روشی که برای به اصطلاح انتقام‌گیری از محور مقاومت انتخاب کرد خود گویای این مسئله است. کارشناس مسائل منطقه در ادامه با اشاره به ادعای آمریکا مبنی بر ادامه‌دار بودن حملات علیه مواضع مقاومت در منطقه، اظهار کرد: به نظر می‌رسد آمریکایی‌ها از آنجایی که پیش‌بینی می‌کنند حملاتشان واکنش احتمالی مقاومت را در پی خواهد داشت با بیان ادامه‌دار بودن حملات درواقع دست خودشان را برای پاسخ دادن به حملات احتمالی مقاومت باز گذاشته‌اند.

واشنگتن در منطقه منفور است
 وی با اشاره به اینکه اتهام‌زنی و تهدید تهران توسط واشنگتن هم تنها جنبه تبلیغاتی دارد، ادامه داد: نکته مهم این است شرایط کنونی منطقه با شرایط چند سال پیش بسیار متفاوت است و دیگر آمریکا آن حمایت چند سال گذشته را ندارد، چرا که در این سال‌ها همواره پشت همپیمانانش را خالی و آن‌ها را قربانی منافع خود کرده است. کارشناس مسائل منطقه تصریح کرد: تنها ماندن آمریکا در منطقه را به وضوح در ادعای آمریکایی‌ها مبنی بر پرواز بمب‌افکن‌ها از خاک آمریکا یا پایگاه‌هایی خارج از منطقه می‌توان دید، چرا که اگر این ادعا درست باشد حاکی از آن است هیچ کشوری در منطقه اجازه انجام حملات را نداده و اگر غلط باشد به منزله کتمان واقعیت از سوی کشورهای منطقه است، چرا که به حمایت آمریکا دربرابر واکنش احتمالی مقاومت اعتمادی ندارند. 
سیاست‌های آمریکا در سال‌های اخیر پیامدهای خوبی را برای این کشور در منطقه نداشته و واکنش‌های اخیر مقامات عراق و سوریه دربرابر حملات اخیر آمریکا و درخواست خروج نیروهای نظامی این کشور از منطقه نیز گویای کاهش جایگاه آمریکا در منطقه است.

خبرنگار: سید احمد موسوی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه