فرصتی برای همگرایی وزارتخانه‌ها در فضای دانشگاهی

دانشگاه فردوسی میزبان اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پژوهشی و فناوری کشور

فرصتی برای همگرایی وزارتخانه‌ها در فضای دانشگاهی

نشست خبری اجلاس رؤسای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، پژوهشی و فناوری کشور  روز گذشته در مشهد برگزار شد.


مدیر اجلاسیه و سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی در ابتدای این نشست گفت: این اجلاسیه که از تاریخ 4 تا 6 بهمن در مشهد برگزار خواهد شد،  به صورت دوره‌ای توسط وزارت علوم با هدف هماهنگ‌سازی و پیگیری اهداف وزارتخانه در حوزه آموزش عالی و  فناوری برگزار می‌شود. در این نشست هم‌اندیشی حول محورهای کلیدی آموزش عالی پیگیری خواهد شد. 
حسین باغگلی افزود: پنج محور کلیدی در این نشست دنبال می‌شود که شامل مرجعیت و دیپلماسی علمی، فناوری و نوآوری، آموزش و پرورش و برونداد هدفمند، نوآوری فرهنگی و فرهنگ نوآوری، شاگرد فناور و نوآورپروری و تولید خدمت، ثروت و سرمایه از دانش است. در این نشست که با حضور وزیر علوم و سه وزیر دیگر برگزار می‌شود، همکاری‌های بین‌بخشی و بین‌وزارتی تشریح و انتظارات وزارت علوم در تحقق اهداف به بحث گذاشته می‌شود. 
وی ویژگی این نشست را حضور پارک‌های علم و فناوری در کنار دانشگاه عنوان و اظهار کرد: مطالبه وزارت علوم در پیوند جدی مؤسسات آموزش عالی با فضاهای اجرایی در این بستر تداعی می‌شود. در افتتاحیه، رویکردهای کلی نشست ارائه و پس از آن وارد پنل‌های سه‌گانه دانشگاه‌ها و مجموعه‌های آموزش عالی، مؤسسات وابسته و پارک‌های علم و فناوری می‌شویم. در روزهای دوم و سوم پنل‌ها با حضور افراد مرتبط از سایر دستگاه‌ها ادامه پیدا می‌کنند. 
سرپرست معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع دانشگاه فردوسی تأکید کرد: برای وزارت علوم این موضوع اهمیت دارد که بتواند اهداف خود را به صورت بین‌بخشی پیگیری کند؛ چراکه چالش ما تا امروز این بوده که مجموعه‌ها به صورت جزیره‌ای و جدا از هم فعالیت می‌کنند و نوآوری ویژه وزارت علوم این است که از یک طرف سیستم‌های داخلی را همگرا می‌کند و از طرف دیگر حوزه‌هایی را که امکان فعالیت بین‌بخشی با آن‌ها وجود دارد، به نشست فرامی‌خواند. این فرصت برای رؤسای دانشگاه‌های سراسر کشور ایجاد می‌شود که با خواسته‌های وزارتخانه‌های دیگر نیز آشنا شده و به همین تناسب بتوانند فعالیت‌های خود را برای نیازها و حل مسائل بخش‌های دیگر پیگیری و برنامه‌ریزی کنند. 
مدیر حوزه ریاست و مشاور رئیس دانشگاه فردوسی نیز در ادامه گفت: این نشست حدود 14 سال پیش در مشهد برگزار شد و امسال دوباره میزبانی آن به عهده دانشگاه فردوسی است. 
سیدعلی ضیایی ادامه داد: تعداد دانشگاه‌هایی که برای اجلاس اعلام حضور کردند، 110 دانشگاه و مؤسسه آموزش عالی دولتی است. همچنین 28پژوهشگاه و 38 پارک علم و فناوری اعلام آمادگی کردند. همزمان سه پنل مختلف شامل موضوعات دانشجویی، آموزشی و ارتقای اعضای هیئت علمی پیگیری خواهد شد. 
در ادامه، مدیر همکاری‌های بین‌المللی دانشگاه فردوسی نیز گفت: این نشست با هدف تبادل نظر، بررسی راهبردها و انتقال تجربه میان راهبران اصلی نظام آموزش عالی هر سال یک یا دو مرتبه برگزار می‌شود. تلاش ما این است در فضایی جدید، فرصت انتقال تجربه را مهیا کنیم تا به راحتی تجربیات دانشگاه منتقل شود. 
حسین بذرافشان مقدم افزود: وزیرانی که در این نشست حضور خواهند داشت، وزرای اطلاعات، صمت و ارشاد هستند. همچنین چند شخصیت‌ کشوری و لشکری دیگر نیز با این رویکرد که دانشگاه محلی برای رفع نیازهای کشور است، در این اجلاس شرکت می‌کنند و این ارتباط محقق خواهد شد. 
وی همچنین از دو اتفاق ویژه و مهم که در این اجلاس رخ می‌دهد، خبر داد که اطلاعات آن به زودی منتشر می‌شود. 
بذرافشان مقدم همچنین در پاسخ به پرسش خبرنگار ما مبنی بر اینکه این اجلاس چه تأثیری در پیشبرد اهداف بین‌المللی شدن دانشگاه فردوسی خواهد داشت، اظهار کرد: نظر به آنچه جناب مخبر، معاون رئیس‌جمهور چندی پیش مبنی بر ظرفیت بین‌المللی شدن دانشگاه بیان کرد، اگر ما دانشگاه را به عنوان نهاد پیشران اجتماعی درنظر بگیریم، می‌تواند تأثیر بسزایی در برقراری ارتباط با کشورهای اطراف و بومی‌سازی بسیاری از مسائل داشته باشد که با آن درگیر هستیم. این مسئله جزو راهبردهای مهم وزارتخانه است و به زودی در خصوص فعالیت‌های توسعه یافته دانشگاه فردوسی خواهید شنید. در این نشست نیز درباره ابزارها و راهکارهای مختلف این مسئله صحبت خواهد شد. دانشجویان بین‌المللی به عنوان مزیت استراتژیک جمهوری اسلامی بوده و در نقشه کامل بین‌المللی‌سازی مدنظر خواهند بود.
در پایان این نشست نیز از پوستر این اجلاس رونمایی شد.


خبرنگار: محدثه مودی 

برچسب ها :
ارسال دیدگاه