3 سد تأمین‌کننده آب مشهد از مدار بهره‌برداری خارج شده است

3 سد تأمین‌کننده آب مشهد از مدار بهره‌برداری خارج شده است

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد گفت: هم‌اکنون از چهار سد تأمین‌کننده آب این کلانشهر، سه سد از مدار بهره‌برداری خارج شده و آب فقط از سد دوستی برداشت می‌شود.

حسین اسماعیلیان در گفت‌وگو با ایرنا با بیان اینکه نیاز آبی شهر مشهد از چهار سد «طرق، ارداک، دوستی و کارده» تأمین می‌شود که سد دوستی مهم‌ترین آن‌هاست، اظهار کرد: از مهر ماه امسال تاکنون ۲۳ میلیمتر بارندگی در مشهد ثبت شده که نسبت به دوره بلندمدت ۶۰ درصد کاهش دارد.
وی با بیان اینکه رواناب و ورودی به سدها نداشته‌ایم، افزود: هم‌اینک با ۶۰ درصد کاهش میزان ذخیره آب سدها نسبت به سال پیش مواجه هستیم و سال سختی را به لحاظ تأمین آب برای این کلانشهر پیش رو داریم. حتی اگر در روزها و ماه‌های آینده بارندگی داشته باشیم، باز هم اثرات سه سال خشکسالی پیاپی جبران نخواهد شد.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: در بحث اجرای طرح‌ها باید پروژه‌های ویژه‌تر، خاص‌تر و سخت‌تری را اجرا کنیم و در حوزه مدیریت مصرف هم باید اقدامات ویژه‌تری را انجام داد.
اسماعیلیان گفت: در راستای تصمیمات قرارگاه عملیاتی پایش آب مشهد، چندین محور در اولویت قرار گرفته و کاهش ۲۰ درصد مصرف آب انجام شده و انشعاب آب آن دسته از اداره‌هایی که مصرف متعادل را رعایت نکنند، قطع خواهد شد.
وی افزود: در سال‌های گذشته اقدامات مدیریت مصرف در شروع فصل تابستان و همزمان با اوج مصرف در دستور کار بود؛ اما به دلیل شرایط بحرانی، امسال این کار را از فصل زمستان شروع کرده‌ایم.
مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مشهد ادامه داد: بسیاری از مشترکان، خوش‌مصرف هستند و انتظار دارند با بخشی از مشترکان که بدمصرف‌اند، برخورد شود. انشعابات عمومی متعلق به مجتمع‌های مسکونی که استخر دارند و نیز انشعاب آب باغ‌ویلاهای داخل و اطراف مشهد که مصرفشان نامتعارف است، قطع خواهد شد.
اسماعیلیان گفت: فضاهای عمومی مثل هتل‌ها و کارواش‌ها به شکل دقیق پایش و مصرف بخش زیادی از آن‌ها متعادل شده است و انشعاب بخشی که مصرف نامتعارف دارند، قطع می‌شود.
وی با بیان اینکه مشهد با ادامه خشکسالی و نبود بارندگی با کاهش ۴۰ درصدی آب رو‌به‌رو است، اظهار کرد: الزام برای کاهش ۲۰درصدی مصرف آب اداره‌ها اطلاع‌رسانی شده و با اداره‌ها و سازمان‌هایی که مصرف آب نامتعارف دارند، برخورد و آب این اداره‌ها قطع می‌شود.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه