تلاش دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی از دانه‌درشت‌های فراری

تلاش دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی از دانه‌درشت‌های فراری

عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی گفت: تلاش دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش مالیات بر مردم نیست و برعکس به دنبال برداشتن فشار مالیاتی از روی دوش مردم و بخش مولد اقتصاد و اخذ مالیات از فراریان مالیاتی و بازتوزیع مناسب آن است.


​​​​​​​حجت‌الله فیروزی در گفت‌وگو با قدس گفت: نمی‌توانیم همیشه درآمدهایمان را مبتنی بر نفت و فراورده‌های نفتی قرار دهیم به هر حال این‌ها محدودیتی در کشور در حوزه استخراج و فروش دارند، ازاین‌رو هر عقل سلیم و منطق علمی حکم می‌کند به سمت سایر درآمدهای پایدار برویم. عضو کمیسیون صنایع و ‌معادن مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: بخشی از  این درآمدهای پایدار، درآمدهای مالیاتی است که دولت به آن سمت رفته ولی این به آن معنا نیست که مجلس یا دولت تلاششان بر افزایش مالیات است. اقدام‌های دولت بیشتر برای جلوگیری از فرار مالیاتی است و اینکه کسانی که مشمول مالیات می‌شدند و پرداخت نمی‌کردند موظف به پرداخت مالیات شوند.
وی تأکید کرد: دولت مدعی است سال گذشته نسبت به سنوات گذشته در حوزه کسب درآمدهای مالیاتی رشد چشمگیری داشته‌ایم و به همین جهت در بودجه۱۴۰۳ بخش قابل‌توجهی از درآمدهای دولت را در حوزه مالیات تعریف کرده است. عضو کمیسیون صنایع و معادن با بیان اینکه اقدام‌های دولت بیشتر برای جلوگیری از فرار مالیاتی است گفت: تلاش دولت برای افزایش درآمدهای مالیاتی به معنای افزایش مالیات بر مردم نیست و برعکس به دنبال برداشتن فشار مالیاتی از روی دوش مردم و بخش مولد اقتصاد و دریافت مالیات از فراریان مالیاتی و بازتوزیع مناسب آن است و محوریت اقدام‌های دولت در جهت افزایش درآمدهای مالیاتی، اخذ مالیات از دانه‌درشت‌های فراری از پرداخت مالیات است.
نماینده مردم فسا در مجلس گفت: ما باید در کشور به سمت افزایش درآمدهای مالیاتی حرکت کنیم ولی برای اجرایی کردن این امر باید مشوق‌ها و انگیزه ایجاد شود به‌گونه‌ای که مؤدیان خوداظهاری کنند و روند وصول مالیات‌ها تسریع شود. وی خاطرنشان کرد: در حال حاضر پرونده‌هایی که بررسی می‌شود هم زمانبر است و هم ‌روند اطلاع‌رسانی به مؤدیان کامل انجام نمی‌شود و باید این پروسه حاکم بر اصول مالیات‌ها در شناسه، اظهار، محاسبه و اعلان با سرعت بیشتری انجام شود. فیروزی خاطرنشان کرد: با کامل شدن سامانه مؤدیان امیدواریم شرایط بهتر شود گرچه جای کار بسیاری دارد.

خبرنگار: زهرا طوسی

برچسب ها :
ارسال دیدگاه