ایران جزو 10 کشور موفق در زمینه درمان سکته‌های مغزی حاد است

عضو هیئت‌مدیره انجمن سکته مغزی ایران:

ایران جزو 10 کشور موفق در زمینه درمان سکته‌های مغزی حاد است

عضو هیئت‌مدیره انجمن سکته مغزی ایران گفت: با اجرای برنامه‌های ویژه در سراسر کشور، ایران جزو ۱۰ کشور موفق جهان در زمینه درمان سکته‌های مغزی حاد قرار گرفته است.


به‌گزارش ایرنا، احسان شریفی‌پور اظهار کرد: پانزدهمین کنگره بین‌المللی سکته مغزی با حضور برترین استادان داخلی و خارجی از ۱۰ کشور جهان با ارائه آخرین دستاوردهای علمی در حیطه بیماری‌های عروقی مغز و نخاع و آخرین یافته‌های دانشی، مهارتی، تکنیکی و تکنولوژی این حوزه پزشکی 
برگزار می‌شود. 
وی گفت: در این کنگره حدود 100 سخنرانی به‌همراه کارگاه‌های علمی و تخصصی در کنار بحث‌های میان‌رشته‌ای در رشته‌های مغز و اعصاب، توان‌بخشی، جراحی اعصاب، رادیولوژی و همچنین توجه ویژه به بحث تکنیک‌ها و روش‌های نوین آندوواسکولار برای درمان بیماران دچار سکته‌های مغزی و نیز توان‌بخشی پیشرفته و مؤثر این بیماران را خواهیم داشت. 
شریفی‌پور با بیان اینکه سکته مغزی دومین علت مرگ‌ومیر در ایران محسوب می‌شود، ادامه داد: بروز سکته مغزی در دنیا یک چالش بسیار بزرگ است و از نخستین علل ناتوانی افراد در کل دنیا نیز شناخته می‌شود. میانگین بروز سکته مغزی در جهان در سنین 70 سالگی به‌بعد است که متأسفانه در کشور ما ۱۰سال کمتر است و در سنین 60سالگی به‌بعد اوج بروز این سکته‌ها اتفاق می‌افتد. 
وی افزود: متأسفانه میزان بروز سکته مغزی در ایران یک‌ونیم‌برابر میانگین جهانی است؛ به‌طوری‌که اگر در جهان به‌ازای هر 100هزار نفر کمتر از 100 سکته مغزی به‌صورت سالانه بروز کند، در ایران طبق مطالعات دقیقی که انجام شده، این میزان به ۱۵۰مورد بروز سکته مغزی در هر 100هزار نفر می‌رسد و جا دارد برنامه‌های جدی برای پیشگیری از این بیماری مرگ‌بار طراحی و اجرا شود. 
عضو هیئت‌مدیره انجمن سکته مغزی ایران یادآور شد: در بیماران مبتلا به سکته مغزی یک زمان طلایی وجود دارد؛ به‌طوری‌که اگر در چهارپنج ساعت اول به مراکز درمانی واجد شرایط مراجعه شود، با یک درمان حل‌کننده لخته، خطر رفع خواهد شد و حتی در زمان حدود ۶ و گاه تا ٢٤ساعت نیز با روش آندوواسکولار می‌توان درمان را کامل کرد. 
در این زمان طلایی نیاز به هماهنگی پیش‌بیمارستانی، داخل‌بیمارستانی و توان‌بخشی بسیار مهم است. 
وی افزود: خوشبختانه با برنامه ویژه‌ای که با همکاری وزارت بهداشت، انجمن سکته مغزی و دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور اجرا شد، به‌صورت موفقی توانستیم در عرصه درمان سکته مغزی عمل کنیم که نتیجه آن طبق آخرین گزارش سازمان بهداشت جهانی و سازمان جهانی سکته مغزی، قرارگرفتن ایران در میان ۱۰ کشور موفق در زمینه درمان سکته مغزی حاد است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه