نقش‌آفرینی جوان انقلابی در دیروز امروز و فردای انقلاب اسلامی

در نشست «بازخوانی سیمای جوان در عصر انقلاب اسلامی» بررسی شد

نقش‌آفرینی جوان انقلابی در دیروز امروز و فردای انقلاب اسلامی

آستان قدس رضوی همزمان با سالگرد شهادت «آرمان علی‌وردی» از شهدای امر به معروف و نهی از منکر که در جریان حوادث سال گذشته به شهادت رسید، در نشستی با حضور سه چهره فرهنگی و رسانه‌ای میزبان جمعی از فعالان فرهنگی و اجتماعی شد.


به گزارش آستان‌نیوز، در نشست «بازخوانی سیمای جوان در عصر انقلاب اسلامی» که عصر سه‌شنبه 9 آبان در مجتمع دانشجویی امام رضا(ع) مشهد برگزار شد، ابوالقاسم طالبی؛ تهیه‌کننده سینما، سید پویان حسین‌پور؛ فعال فرهنگی و رسانه‌ای و جواد موگویی؛ مستندساز به ابعاد نقش‌آفرینی جوان انقلابی در دیروز، امروز و فردای انقلاب اسلامی پرداختند. 
 
آنان که با انقلاب نبودند، نماندند
ابتدا «ابوالقاسم طالبی» نویسنده، کارگردان و تهیه‌کننده سینما که او را با آثار مختلفی می‌شناسیم، به بیان نکاتی درباره ضرورت برقراری ارتباط قلبی با امام جامعه پرداخت و گفت: در آغاز دوران انقلاب اسلامی هم برخی با وجود اینکه خودشان در مسیر انقلاب بودند و انگیزه‌های انقلابی نیز داشتند، اما چون با امام(ره) نبودند، نتوانستند با انقلاب بمانند. طالبی در این زمینه تصریح کرد: کسانی که در مسیر حرکت انقلاب، دلشان را با امام جامعه صاف کنند به سرمنزل مقصود می‌رسند. وی در بخشی دیگر نیز ضمن اشاره به برخی مسائل روز جامعه با بیان اینکه در حال حاضر با مجموعه‌ای از چالش‌ها و مسائل مواجه هستیم، خاطرنشان کرد: متأسفانه در حوزه تبلیغات، رسانه و تصویرسازی هم ضعیف هستیم. 
 
چالش‌های نسل جدید
«سید پویان حسین‌پور» کارشناس و فعال فضای مجازی و رسانه نیز در این نشست با اشاره به اینکه چالش‌های نسل نو صرفاً متعلق به ایران نیست و در همه جای دنیا وجود دارد، یادآور شد: بخش مهمی از این چالش‌ها مربوط به آسیب‌های ذاتی است که فضای مجازی به دنبال دارد. 
 
تربیت یک نسل توسط اینترنت
وی با اشاره به آسیب‌هایی که اکنون متوجه یک نسل است، بیان کرد: همزمان با گسترش فضای مجازی، نسلی پدید آمد که به آن نسل Z می‌گویند. این نسل را غالباً اینترنت تربیت کرده و جهان‌بینی او را فضای مجازی ترسیم می‌کند. بخشی از آسیب‌هایی هم که در جریان‌های سال گذشته به نسل جوان وارد شد، از همین جنس است که اتفاقاً فراگیری بالایی نیز دارد. 
این کارشناس فرهنگی و رسانه در ادامه گفت: فضا‌هایی که نسل جوان در سال‌های اخیر در معرض آن بوده‌اند و برخی از مشکلات اقتصادی، سیاسی و اجتماعی نیز به آن دامن زد، موجب شد بخشی از جامعه جوان دچار تعارضاتی شوند که برخی از جریان‌ها و جرقه‌ها نیز منجر به آن شد که اعتراض آن‌ها به خیابان کشیده شود. 
 
در انتقال روایت‌های درست، دچار ضعف هستیم
حسین‌پور با اشاره به ضعف‌های موجود در زمینه انتقال روایت‌های صحیح افزود: واقعیت این است که بخشی از جامعه دچار تعارض است اما تا وقتی ما روایت صحیح را انتقال ندهیم، دشمن تصویر وارونه را منتقل می‌کند. 
 
نیازمند آداب گفت‌وگو هستیم
«جواد موگویی» که او را با آثارش به عنوان مستندساز می‌شناسیم هم در این نشست با بیان اینکه اتفاق‌های سال گذشته ناشی از انباشتی از مسائل بود، خاطرنشان کرد: از یک سو نباید از یاد ببریم که این اتفاق‌ها فقط توسط جوانان شکل نگرفت و طیف‌های مختلف سنی در لایه‌های مختلف آن حضور داشتند. نارضایتی عمومی که شامل نارضایتی اقتصادی، سیاسی و اجتماعی بود، با انباشت برخی از مسائل و نیز تصوراتی که از جمهوری اسلامی ساخته شده بود، به بخشی از جامعه القا می‌کرد که به خیابان بیایند. 
وی افزود: تصوری که از جمهوری اسلامی در ذهن برخی از نسل جوان امروز شکل گرفته، ممکن است واقعی نباشد. حرکت‌های توسعه‌ای در جمهوری اسلامی در مقایسه با رژیم گذشته اصلاً قابل قیاس نیست و بسیار فراتر از آن حرکت کرده است اما اینکه در مقایسه با شعار‌های خود در کجا قرار دارد، نیاز به تبیین دارد. 
موگویی در ادامه گفت: تا زمانی که نتوانیم تصویر درستی از جمهوری اسلامی به جوان خود ارائه کنیم، وضعیت چندان بهبود پیدا نمی‌کند. ما برای این کار نیاز به «سواد»، «فرم ارائه» و «آداب گفت‌وگو» داریم در غیر این صورت، همچنان باید کف خیابان پاسخگوی برخی جوانان باشیم. 
وی تأکید کرد: کلیدواژه این مسیر تصویرسازی صحیح است. باید دست از کار‌های نمایشی برداریم. ما نیاز به گفت‌وگو داریم راهی جز تبیین از طریق گفت‌وگو نداریم.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه