160 معلم از پنج استان میهمان دوره آموزشی طرح ملی «زندگی و بالندگی»

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد

160 معلم از پنج استان میهمان دوره آموزشی طرح ملی «زندگی و بالندگی»

به همت بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی، دومین دوره آموزشی «مهارت‌های زندگی و بالندگی فرزندان دانش‌آموز» با حضور 160 معلم از پنج استان برگزار شد.  


​​​​​​​به گزارش آستان‌نیوز، این دوره چهار روزه آموزشی در راستای طرح ملی «زندگی و بالندگی» با همکاری بنیاد پژوهش‌های اسلامی، معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و همچنین وزارت آموزش و پرورش با حضور 160 معلم از استان‌های اصفهان، خراسان‌های رضوی، شمالی، جنوبی و یزد در بنیاد پژوهش‌های اسلامی آستان قدس رضوی برگزار شد. 
در نخستین روز این دوره آموزشی در قالب چندین کارگاه آموزشی به مباحثی همچون برادران دروغین، مهارت مدیریت کلاس، مراقبت مادرانه و پدرانه، تربیت جنسی نوجوانان، آزادی، شادی و زیست عفیفانه، مدیریت زبان‌های همزمان، آموزش اخلاق بزرگسالان و... پرداخته شد. 
 
مهارت مدیریت کلاس
امین بابادی، محقق و پژوهشگر در یکی از سرفصل‌های این دوره آموزشی به تبیین موضوع «مهارت مدیریت کلاس» پرداخت و عنوان کرد: مدیریت یکی از مهم‌ترین و پرتکرارترین موضوعاتی است که همه معلمان و دبیران در حرفه خود با آن سر و کار دارند. 
وی با طرح این پرسش که مدیریت کلاس چیست؟ گفت: مدیریت کلاس به معنای هنر به کار بردن دانش تخصصی و بهره‌گیری از مهارت‌های کلاس‌داری به منظور هدایت دانش‌آموزان به سوی اهداف مطلوب مورد نیاز دانش‌آموزان و جامعه است. 
بابادی ایجاد محیط آموزشی مناسب، جلوگیری از هدررفت وقت و انرژی معلم، کمک به تقویت روحیه معلم، مشخص شدن ساختار کلاس و اهداف آن برای دانش‌آموزان، تبیین انتظارات معلم برای شاگردان، افزایش زمان مفید کلاس و کاهش رفتارهای مخرب دانش‌آموزان را از دستاوردهای مهارت کلاس‌داری ذکر کرد. 
وی در ادامه به مهم‌ترین روش‌های مدیریت کلاس اشاره کرد و روش‌های رفتارگرایانه، تعامل‌گرایانه و غیرمداخله گرایانه را از جمله آن‌ها برشمرد و عوامل تأثیرگذار در مدیریت کلاس را ویژگی‌های شخصیتی معلم، روش‌های تدریس و فنون تدریس ذکر کرد. 
 
مقایسه آموزش بزرگسالان و خردسالان
این پژوهشگر در ادامه به مقایسه آموزش بزرگسالان و خردسالان پرداخت و گفت: هدف از آموزش کودکان معمولاً خود آموزش است زیرا در پاسخ به پرسش آن‌ها که گاهی می‌پرسند: چرا درس می‌خوانیم جواب‌های مبهمی از بزرگ‌ترها دریافت می‌‌کنند. آموزش دیدن برای آنان به صورت یک عادت درآمده و گاه دانش‌آموزان بدون اینکه بدانند برای چه باید مطلبی را بیاموزند خوب می‌آموزند اما بزرگ‌ترها آموزشی می‌خواهند که بتوانند آن را سریع به کار ببندند، نتیجه آن را ببینند و به سود بیشتری برسند. 
به گفته وی مدیریت زمان یکی از عناصر مهم در مدیریت کلاس است و یکی از نکات کلیدی در ارتباط با کلاس‌داری، توانایی معلم در مدیریت زمان چه در کلاس‌های حضوری و برخط و چه در کلاس‌های خصوصی، گروهی و چندپایه است.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه