توزیع حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار قوطی شیر خشک در خراسان رضوی

توزیع حدود یک میلیون و ۹۰۰ هزار قوطی شیر خشک در خراسان رضوی

سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: یک میلیون و ۸۷۴ هزار و ۵۴۰ قوطی شیر خشک از ابتدای سال جاری تا کنون در داروخانه‌های مناطق زیرپوشش این دانشگاه در خراسان رضوی توزیع شده است.


دکتر علی روحبخش افزود: از این تعداد، یک میلیون و ۵۸۰ هزار و ۲۳۰ قوطی شیر خشک در ۶ ماهه نخست امسال و ۲۹۴ هزار و ۳۱۰ قوطی شیر خشک در مهرماه امسال بین داروخانه‌های زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد توزیع شده است.
وی ادامه داد: همچنین از این تعداد یک میلیون و ۶۹ هزار و ۶۳۶ قوطی شیر خشک در داروخانه‌های مشهد توزیع شده است.
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: این میزان شیرخشک توزیع شده مربوط به جمعیت بومی زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد و اتباع خارجی ساکن در این مناطق است.
روحبخش درخصوص سهمیه شیرخشک نوزادان مجاوران و زائرانی که از سایر استان‌ها به خراسان رضوی و مشهد سفر می‌کنند، عنوان کرد: مکاتبات و پیگیری‌های لازم برای اختصاص یافتن میزان شیرخشک بیشتر به مشهد که شهری زائرپذیر است انجام شده است.
وی با بیان اینکه تاکنون شیرخشک معمولی (رگولار) خارجی توزیع نشده است، ادامه داد: مرکز بهداشت شیرخشک یارانه‌ای توزیع می‌کند که هزینه کمتری نسبت به شیرخشک غیریارانه‌ای دارد.
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درخصوص سهمیه شیرخشک در داروخانه‌های دولتی و خصوصی گفت: برای داروخانه‌ها محدودیتی در دریافت شیرخشک وجود ندارد و هر میزان شیرخشکی که به شرکت پخش استانی ارسال شود همان میزان میان تمامی داروخانه‌های دولتی و خصوصی توزیع می‌شود.
روحبخش با بیان اینکه در راستای توزیع عادلانه شیرخشک، طرح ثبت اطلاعات فروش شیرخشک با درج کدملی و تاریخ تولد کودکان زیر دو سال توسط داروخانه‌ها از تاریخ بیستم مهرماه امسال آغاز شده است، افزود: داروخانه‌ها باید به ازای هر شیرخشک تحویلی، کدملی کودک زیر دو سال را در سامانه «تیتک» ثبت کنند.
وی درخصوص اینکه ماهانه چند قوطی شیرخشک به هر نوزاد تعلق می‌گیرد، ادامه داد: تعداد قوطی شیرخشک برآورد شده براساس نیاز کودکان در سنین مختلف متفاوت است، اما برآورد بین چهار تا ۹ قوطی شیرخشک است و در حال حاضر محدودیتی ندارد.
روحبخش درباره کمبود شیرخشک اظهار کرد: براساس شیرخشک مصرفی طی ۶ ماه دوم سال۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ و ۶ ماهه نخست امسال، به طور میانگین ۲۵۰ هزار قوطی شیرخشک در هر ماه مصرف می‌شود علاوه بر آن در شرایط کنونی به علت تغییر نرخ ارز و قیمت کم شیرخشک اطفال، از آن به عنوان مکمل ورزشی و غذایی و مکمل شیر مادر نیز استفاده می‌کنند.
سرپرست معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان اینکه درکنار این مصارف، اخبار کمبود این محصول موجب خرید هیجانی و در بعضی موارد نیز خرید نابجا توسط برخی افراد می‌شود، خاطرنشان کرد: افراد سودجو نیز همیشه در کمین شیرخشک برای قاچاق آن به دیگر کشورهای همسایه هستند که می‌تواند بر این کمبود دامن بزند.
روحبخش افزود: این اقدام‌ها موجب می‌شود شیرخشک به کودکان نیازمند در سنین مختلف کمتر از دو سال که مصرف‌کننده واقعی شیرخشک هستند کمتر برسد و خانواده‌ها سرگردان شوند.

برچسب ها :
ارسال دیدگاه