نهال خانواده را با محبت بیشتر،محکم‌تر کنیم

راهکارهای قرآنی تحکیم خانواده در گفت‎‌وگو با حجت‌الاسلام والمسلمین ساعی‌ور

نهال خانواده را با محبت بیشتر،محکم‌تر کنیم

خانواده رکن اساسی جامعه انسانی است و شرط پویایی و استواری آن، وجود روابط صحیح و پایدار میان همسران است. روابطی که اطلاع از آن نیازمند شناختن صحیح اعضا با وظایف و حقوق خود است. قرآن کریم و روایات معصومین(ع) به عنوان عالی‌ترین راهنمایی حیات بشر، بهترین هدایتگر در این مسیر هستند.


 در گفت‌وگو با حجت‌الاسلام محمدباقر ساعی‌ور، نماینده رهبر معظم انقلاب در گرجستان و استاد سطوح عالی حوزه و دانشگاه به عوامل و شرایط پویایی و همین‌طور تضعیف این نهاد مقدس که براساس بیان قرآن کریم منشأ و معدن رحمت و مودت معرفی شده، پرداختیم که بخشی از آن را در ادامه می‌خوانید.

زن و شوهر لباس همدیگرند
حجت‌الاسلام ساعی ور با بیان اینکه محیط گرم خانواده سبب می‌شود جامعه پر از رحمانیت، رئوفیت و محبت شود، می‌گوید: در اسلام برای بهره‌وری مفید از خانواده، اصول رفتاری برای مودت و رحمت‌زایی در تعامل میان زن و شوهر تنظیم شده است. یکی از مهم‌ترین این اصول و تعابیر، لباس متقابل بودن زن و شوهر است که در آیه187 سوره بقره به آن اشاره شده است. خداوند در این آیه می‌فرماید «...هن لباس لکم و انتم لباس لهن... زنان لباس شما هستند و شما لباس آنان هستید...». این تشبیه نکات مهمی را دربردارد. لباس از یک سو انسان را از سرما و گرما و خطر برخورد اشیا به بدن حفظ کرده و از سوی دیگر عیوب او را می‌پوشاند. این تشبیه به همه موارد اشاره دارد و تشریح می‌کند همسران یکدیگر را از انحرافات حفظ می‌کنند، عیوب هم را می‌پوشانند، وسیله راحت و آرامش یکدیگرند و هر یک زینت دیگری محسوب می‌شود. این تعبیر نهایت ارتباط معنوی مرد و زن و نزدیکی آن‌ها به یکدیگر و نیز مساوات را در این زمینه روشن می‌کند.
او توضیح می‌دهد: لباس در تراز صاحب لباس است. یعنی لباس همواره باید متناسب با قامت و اندام آدمی باشد. همسران باید کفو هم باشند و به عبارت دیگر متناسب‌ترین لباس هم باشند. همسران هم‌زبان و همدل و معرف شخصیت و قالب فکر و اندیشه همدیگر هستند. آن‌ها با توازن رفتار و تناسب اخلاق از عزت نفس برخوردار بوده و سبب پاسداری از عصمت می‌شوند. لباس ستار بدن و پوشاننده عیوب و رازدار انسان است، همچون زن و شوهر که با راه پیدا کردن به اسرار همدیگر با صبوری و متانت، در سلامت و بیماری، آرامش و عصبانیت، فقر و غنا و... از آبروی فردی و اجتماعی همسر خود مراقبت کرده و همین‌طور از عیب‌جویی، غیبت و بدگویی، تمسخر و تحقیر و افشای اسرار همسر پرهیز می‌کنند.

محبوب‌ترین ساختمان خدا در زمین
نماینده رهبر معظم انقلاب در گرجستان به آسیب‌ها و آفت‌هایی که ممکن است سلامتی، استواری و پویایی خانواده را تهدید کند هم اشاره و بیان می‌کند: در روایتی امام محمدباقر(ع) از قول جدش رسول‌الله(ص) نقل کرده «هیچ بنایی در مکتب اسلام طرح‌ریزی نشده که نزد خداوند بزرگ محبوب‌تر از ازدواج باشد». این توجه به‌خاطر برکات خانواده برای فرد و جامعه است و خانواده سالم، جامعه‌ای سالم می‌سازد. برای استحکام این ساختمان که محبوب‌ترین ساختمان خدا در زمین است باید پیش‌زمینه‌هایی را در نظر گرفت. به‌طور نمونه باید در بسترهای مناسب ساخته شود، مناظر دل‌انگیز داشته باشد، خطرساز و مرگ‌آفرین نباشد و در برابر مشکلات هم مقاومت کند. از مصالح سست استفاده نشود تا خانواده مانند ساختمان در حال تخریب، رو به متلاشی شدن و متارکه نرود.
او اظهار می‌کند: علاوه بر ظاهر درست، ساختمان خانواده باید از درون هم درست پایه‌ریزی شود. بداخلاقی با ‌هم، سوءظن، تحقیر، رعایت نکردن حقوق همدیگر و قاعده انصاف و عدالت، سوءاستفاده از عنوان مدیریت در خانواده، داشتن نگاه برتری‌جویانه و... همه از عوامل تضعیف استحکام خانواده است. دفاع از استحکام خانواده یعنی تدبیر عاقلانه برای کنترل مخرب‌ها که این کار نیاز به تداوم و استمرار دارد. محبت ابتدایی در اوایل زندگی، استعداد و نهالی است که باید با رفتارهای محبت‌آمیز مداوم شکوفا و به درخت محبت تبدیل شود. با محبت بیشتر، این نهال محکم‌تر می‌شود. خانواده برای استحکام خود به پشتوانه‌هایی هم نیاز دارد. یکی از این پشتوانه‌ها، محبت زن و شوهر به هم است. نیاز عاطفی و غریزی اگر بیرون از خانواده اشباع و تغذیه شود، ضربه محکمی به استحکام خانواده خواهد زد.
حجت‌الاسلام ساعی‌ور تأکید می‌کند: تک‌تک افراد جامعه با تلاش خود برای استحکام خانواده و سلامت آن، زمینه سلامت و سعادت عمومی را فراهم می‌کنند. این نهاد مقدس ممکن است دچار آسیب‌هایی شود که سلامت آن را تهدید کند. منشأ اصلی این آسیب‌ها، خدشه‌دار شدن روابط سالم میان اعضای خانواده است. خانواده مناسب‌ترین جایگاه برای تأمین نیازهای مادی و معنوی انسان است و می‌تواند بهترین بستر را برای تأمین امنیت و آرامش روانی افراد فراهم کند. رسیدن به چنین هدفی نیاز دارد روابط میان زوجین در فضایی آرام، عاطفی، منطقی و مستدل سازمان یافته باشد. تقویت ارزش‌های دینی و اسلامی به از بین بردن موانع ایجاد و استمرار خانواده کمک می‌کند. پس از خانواده‌ها، دولت با استفاده از ابزارهایی که برای گفت‌وگو و فرهنگ‌سازی جامعه در دست دارد می‌تواند اصول و قواعد اسلامی را به‌منظور سلامت خانواده نهادینه کرده و برای بقا و استواری این نهاد اقدام کند. با کمک در این حوزه، همسران می‌توانند در سایه تأمین نیازهای جسمی و روانی یکدیگر زمینه بهداشت روانی همدیگر و آرامش خانواده که آرامش و بهداشت روانی خود فرد را فراهم می‌کند، ایجاد کنند. این امر یکی از مهارت‌های زندگی مشترک است و اثر مثبتی بر زندگی سالم و موفق و ایجاد روابط موفق در خانواده دارد.

​​​​​​​خبرنگار: مریم احمدی شیروان

برچسب ها :
ارسال دیدگاه